PišK.O.rky: Draci vs. Jednorožci

První setkání Draků a Jednorožců.

V zemi, kde se čas zastavil, se odehrává věčná bitva mezi dvěma mocnými silami – draky a jednorožci. Draci, majestátní strážci nebes, oplývají ohnivou silou a nezměrnou moudrostí. Na druhé straně jednorožci, strážci čistoty a světla, jsou ztělesněním krásy a harmonie. V tomto světě, kde se magie a realita prolínají, jsem se stal svědkem největší bitvy všech dob, bitvy, která rozhodne o osudu celého světa.

V této epické bitvě jsem se stal generálem, vedoucím svou armádu k vítězství. Každý tah, každé rozhodnutí mělo váhu, která mohla ovlivnit výsledek celé války. Srdce mi bušilo v hrudi, když jsem pečlivě plánoval svou strategii, snažil se předvídat každý pohyb mého nepřítele. V této hře nebylo místo pro chyby, každá chyba mohla znamenat konec mého úsilí. A tak, s odvahou v srdci a myslí zaměřenou na vítězství, jsem vedl svou armádu do bitvy, připraven bojovat až do konce.

I takto by se dalo poeticky hovořit o něčem tak triviálním jako jsou piškvorky, jenž zná snad opravdu každý. Jenže toto nejsou jen tak ledajaké piškvorky. Proto se spolu pojďme ponořit do světa plného dobrodružství a strategie s novou deskovou hrou PišK.O.rky: Draci vs. Jednorožci (v anglickém originále Tic Tac K.O.: Dragons vs Unicorns) od vývojářů z Unstable Games. Ano, mají na svědomí třeba hru Labilní jednorožci. Jde o titul, který je určen pro dva až čtyři hráče s průměrnou dobou jedné partie okolo patnácti až dvaceti minut a doporučeným věkem od osmi let. Hra je ideální volbou pro rodinné setkání nebo přátelské souboje. Před pár týdny, společnost Blackfire představila českým hráčům tuto hru v našem mateřském jazyce.

PišK.O.rky: Draci vs. Jednorožci nabízí dynamickou hratelnost nutící hráče přemýšlet o každém svém tahu. S různými typy karet a unikátními schopnostmi postav, se titul nestane jen tak nudnou nebo předvídatelnou. Hráči mají možnost zvolit si stranu – draků nebo jednorožců – a bojovat za nadvládu na herním poli, resp. herní mřížce, kde se karty těchto postav kladou tak, aby plnily různé úkoly. Hra nabízí různé způsoby hraní, což zvyšuje její znovuhratelnost a zároveň přináší možnost hrát v různém počtu hráčů – ve dvou, třech a čtyřech.

Když se otevře krabice PišK.O.rky: Draci vs. Jednorožci, hráči se ocitnou před pár komponenty sloužící jako stavební kameny této karetní hry. Prvním, čím může zaujmout, jsou bohatě a vesele ilustrované karty, zobrazující draky a jednorožce. Každý s unikátními schopnostmi a charakteristikami. Tyto karty nejen zprostředkovávají hru, ale také vás zvou do bohatě ztvárněného světa, kde se odehrává tato epická bitva.

Karty jsou rozděleny do dvou frakcí. Oranžoví draci a modří jednorožci, přičemž každá frakce nabízí základní postavy, které lze jen tak umístit na mřížku bez jakéhokoliv efektu a bytosti se speciálními schopnostmi. Tyto schopnosti jsou poměrně rozmanité a dají se z nich tvořit pěkná komba. Například, v arzenálu draků najdete Sira Šupinu, který po zahrání umožňuje vyložit ještě základního dráčka. Zato třeba takový jednorožec Plameňák při zahrání dovoluje zahrát ještě jednu kartu kouzel apod.

Kromě základních postav, hra také nabízí karty kouzel a karet, jenž lze zahrát v tahu protihráče jako reakci na jeho vyloženou bytost. Tyto karty přinášejí nečekané prvky a překvapení do hry, což umožňuje hráčům obrátit průběh bitvy ve svůj prospěch v kritických momentech. Například takové kouzlo Na křídlech dovoluje dráčkům prohodit dvě libovolné sousedící postavy na mřížce, nebo jednorožčí kouzlo Popíchnutí dovoluje zničit libovolnou postavu na mřížce. Pravdou je, že tento druh karet mají obě dvě efektově stejné, jen jsou jinak pojmenované a graficky ztvárněny v barevném duchu vybrané strany.

A přeci jen se ještě zastavím pár slovy u karet. Moc se mi líbí, a oceňuji překlad, který velmi citlivě a především zábavně pojmenoval názvy postav. Proto se na herním pláně setkají Blýšťa, Podkůvka s Obláčkem proti Prastaříčkovi, Raplíkovi či Knihomolem.

A teď tu máme jedno negativum, které se týká mřížky sloužící jako hrací pole, tedy ústřední komponenty, na níž se vše podstatné odehrává. Musím vztyčit varovný prst. Je vyrobena z papíru a vzhledem k tomu, že je poměrně velká a je zapotřebí ji do vcelku malé krabice skládat, má tendenci se zkrucovat, což komplikuje hraní. Ano, po několika rozdělání již ke kroucení a všemožnému nadzvedávání nedochází, ale zato hrozí brzké poškození běžným používáním, resp. hraním. Osobně bych ocenil, kdyby byla tato mřížka vyrobena z pevnějšího materiálu, což by zlepšilo celkový herní zážitek a nerozčilovaly by mě odstávající rohy, nebo karty klouzající po plánu. Nicméně chápu, že by se tím navýšila koncová cena.

Dále jsou v balení karty úkolů, které znázorňují, jak mají být naši souputníci rozmístění na mřížce, tak, aby došlo k jejímu splnění. V této hře to není jako v klasických piškvorkách, kde stačí mít kolečka nebo křížky vedle sebe, ale je zapotřebí plnit tyto úkoly. Kdo jako první splní tři stává se vítězem.

Hra začíná výběrem frakce – draků nebo jednorožců – a následným uzmutím si karet do ruky (množství je závislé na počtu hráčů). Dále si každý hráč (nebo tým) vezme jednu kartu úkolů. Hráči se postupně střídají a ve své podstatě si vždy líznou kartu z dobíracího balíčku a jednu kartu zahrají. Ať už jde o karty kouzel nebo umisťování svých karet postav na hrací mřížku, snažíce se splnit daný úkol. A to je ve své podstatě vše. Tak snadné to opravdu je. Následně se už jen vždy řídí popisem na kartách speciálních postav nebo kouzel.

Partie tak přinášejí karty s různými schopnostmi a efekty. Tyto karty umožňují hráčům zasahovat do hry různými způsoby, od odstranění soupeřových karet po posílení vlastních jednotek tak, aby sousedící jednotky nemohly být zničeny nebo přesunuty apod. Hráči musí pečlivě plánovat své tahy a využívat své karty co nejefektivněji, aby získali převahu nad svým soupeřem. Na jednu věc je však potřeba dávat pozor. Na černé karty protiakce, které lze zahrát v soupeřově tahu. V praxi jde o to, že lze soupeřem nově vyloženou bytost znamenající vítězství a splnění třetího úkolu poslat do odhazovacího soupeřova balíčku, a tak protihráči zkazit jeho radost a partii tak otočit ve svém nadcházejícím tahu.

Hra nabízí několik variant, které umožňují přizpůsobit pravidla a nastavení hry podle počtu hráčů nebo velikosti herní mřížky. To zahrnuje možnost hraní v týmech, což přidává další úroveň strategie a interakce mezi hráči. Nejzábavnější mi přišlo, když se hraje v týmech – dva na dva, kde každý tým má svůj společný dobírací a odhazovací balíček, a jeden společný úkol, ale rozdílné karty v ruce. Zajímavá také je hra dva proti jednomu. Takto jsme doma hráli třeba se synem, který sice umí číst, ale strategické myšlení nemá ještě tolik v krvi, tak hrál společně se mnou proti mámě apod. A poslední možností je hra jeden na jednoho, která je trochu odlišná v počtu karet na ruce na počátku partie a možnosti v jednom kole zahrát dvě karty kouzel.

Kromě toho hra obsahuje několik „záseků“, které mohou zkomplikovat průběh hry a přinést nečekané zvraty. V praxi jde o to, že když je herní mřížka plná bytostí a nelze s hrou nijak pohnout, tak se veškeré bytosti z ní oddělají a zůstanou na ní jen základní postavy bez jakéhokoliv efektu. V tu chvíli se hodí být obyčejnou základní jednotkou.

V průběhu hry hráči narazí na různé situace, které vyžadují rychlé myšlení a adaptabilitu. Úspěch v této hře není jen otázkou štěstí, ale také schopností předvídat soupeřovy tahy a reagovat na ně strategicky.

Od prvního okamžiku, kdy jsem otevřel krabici PišK.O.rky: Draci vs. Jednorožci, jsem byl pohlcen bohatstvím detailů a zajímavým designem, který tato hra nabízí. Každá partie se pro mě stala novým dobrodružstvím, kde jsem mohl prozkoumat různé možnosti a taktiky, které mohou vést k vítězství. Byl jsem nadšen tím, jak každá karta přináší svou vlastní unikátní dynamiku do hry, což mi umožnilo vytvořit různé kombinace a překvapit svého soupeře nečekanými tahy.

Během mého času s touto hrou jsem zjistil, že interakce mezi hráči hrají klíčovou roli ve výsledném zážitku. Diskuse o strategiích, předvídání soupeřových tahů, a dokonce i přátelské škádlení přidávaly k celkové atmosféře hry a činily každou partii jedinečnou. Bylo to jako intelektuální souboj, kde se každý z nás snažil překonat druhého pomocí chytřejších a promyšlenějších tahů – dá se říct, že jsou to takové piškvorkové šachy.

Jedním z momentů, který opravdu zvýraznil hloubku této hry bylo, když jsem byl schopen obrátit průběh bitvy ve svůj prospěch pomocí několika dobře načasovaných tahů. V jednom okamžiku se zdálo, že mé vítězství je mimo dosah, ale díky správné kombinaci karet a strategickému myšlení jsem byl schopen zvrátit osud a zvítězit. Tento moment jsem zažil hned v několika partiích, což mě vede k přesvědčení o tom, že jakákoliv partie se dá otočit do posledního okamžiku.

Jsem přesvědčen, že tato hra má potenciál stát se oblíbenou volbou pro mnoho hráčů deskových her hledajících něco nového a vzrušujícího k prozkoumání. U nás doma tak byli Goblíci, jedlíci nahrazení po dlouhých letech právě tímto titulem, což ale pramení z faktu, že děti už jsou o nějaký ten rok starší než v době, kdy se k nám do redakce dostali právě zmiňovaní Goblíci, Jedlíci.

Můj Verdikt o Světě Draků a Jednorožců

Po několika hodinách strávených hraním PišK.O.rky: Draci vs. Jednorožci, jsem přesvědčen, že tato hra je dobrým přírůstkem do světa deskových her. Je zřejmé, že je navržena tak, aby oslovila širokou škálu hráčů. Od těch, kteří hledají pěknou strategickou karetní hru, až po ty, kteří preferují něco rychlejšího a zábavnějšího. Díky své bohaté vizuální estetice a promyšlenému designu by mohla být tato hra zvláště atraktivní pro mladší publikum, kteří ocení její živé barvy a dětsky vypadající postavy. Zároveň by komplexní strategické prvky hry mohly přitahovat zkušenější hráče, kteří hledají novou výzvu.

PišK.O.rky: Draci vs. Jednorožci bych hodnotil jako vynikající přírůstek do mé sbírky deskových her. Přestože jsem narazil na několik menších nedostatků, celková kvalita a hratelnost hry daleko převažují nad těmito drobnými problémy. Hra nabízí bohatý a odměňující zážitek kombinující strategické myšlení s rychlým tempem a vzrušujícími momenty. Bez váhání bych tuto hru doporučil každému, kdo hledá nový a vzrušující způsob, jak prožít několik hodin s přáteli, nebo rodinou u stolu plného dobrodružství a zábavy.

PišK.O.rky: Draci vs. Jednorožci získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

One Reply to “PišK.O.rky: Draci vs. Jednorožci”

  1. Pingback: Donuty –

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: