Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je Říše her

Goblíci jedlíci

Vítejte, a zároveň moc děkujeme, že jste se pustili do čtení vůbec první recenze z naší redakce Říše her. První “odvážlivec” na zevrubné zhodnocení měla tu čest být záležitost Goblíci jedlíci (na českém trhu ji máme přeloženou do češtiny díky společnosti MindOk). Jde o deskovou hru, pro dva hráče, určenou především pro mladší hráčské publikum, protože doporučený věk je od čtyř let. Myslím si, že bych se nebál hru zkusit i o rok mladším spoluhráčem – ačkoliv je pravdou, že v tomto případě by mohlo jít spíše o bezmyšlenkové hraní, než propracovanější strategii (ale i tak si dítko užije zábavu).

Dobrovolně se přiznávám, že na Goblíky jedlíky, jsem měl tu čest už narazit, před pár týdny na dovolené ve Zlíně. Ku příležitosti výstavě deskových her a obrazových klamů v budově 14|15 Baťově Institutu, měl MindOk právě tuto hru připravenou k vyzkoušení. Mimochodem ony vystavené tituly neměly běžnou podobu, ale jejich ztvárnění bylo věru ve velkých rozměrech – například šachy zde byly rozloženy na koberci o rozloze 3 x 3 metry a velikost jednotlivých figurek byla rovna výšky mé tříleté dcery. Však můžete posoudit sami, výstava stále probíhá, až do 31. srpna.

Ale zpět k recenzi Goblíků jedlíků. Pokud vás zajímá, co je součástí balení, můžete se mrknout zde na náš unboxing. Ale v kostce: v balení naleznete česká a slovenská pravidla, čtyři tyčinky, z kterých vytvoříte hrací plán o 3×3 polích a dvanácti figurkách (šest modrých a šest oranžových).

Princip hry je nesmírně jednoduchý a svým způsobem se jedná o upravené piškvorky. Cílem tedy je postupně klást na herní plochu své goblíky tak, aby jste měli tři vedle sebe (ať už svisle, vodorovně anebo diagonálně).

Vtip je však v tom, že goblíci mají různé velikosti – dva velké, dva střední a dva malé. Můžete tedy překrývat větším goblíkem menší “vrstevníky”. A to nejen z figurek, jenž máte u sebe ještě neumístěné, ale též můžete přemisťovat již umístěné goblíky po hrací plánu. Musíte si tedy pamatovat, který goblík překrývá soupeřovic menšího goblíka. Nejednou jsem úspěšně aplikoval strategii, že jsem si překrýval svého menšího goblíka větším, abych jej následně přemístil jinam k dosažení vítězství.

A to je celý princip hry. Opravdu jsem neměl tuto hru problém vysvětlil, jak svému pětiletému synovi, ale i své tříleté dceři. U ní je pravdou, že figurky rozmísťovala, jak chtěla a nemůžeme mluvit o nějaké promyšlené strategii. Zato se synem, jsem měl občas problém ustát jeho vykutálené a promyšlené nápady.

Obrovskou devízou je rychlost partie, která je maximálně na pět minut. Když k tomu připočtete, že příprava hry je téměř okamžitá, vyvarujete se tomu, že vám dítě odejde od hry při rozdělávání nebo během hraní, protože se nudí. Což se může stát (a běžně děje) třeba u Člověče nezlob se. Chápu, že tato hra je nesmírně oblíbená a asi ji zná každý, ale pro začínající malé hráče to není to pravé, vzhledem k časové náročnosti. Což u Goblíků jedlíků rozhodně nehrozí, za což mají určitě plusové body.

Vzhledem k velmi málo herním komponentům je hra velmi skladná a vyžaduje opravdu minimální prostor na hraní. Tím si ji můžete užít kdekoliv na cestách během dovolené.

Asi není úplně, co bych mohl Goblíkům jedlíkům vytknout, snad jedině fakt, že se může časem ohrát a začnete pokoukávat po jiných titulech. Což i vzhledem k určenému publiku je normální. Nicméně, pokud hledáte rychlou deskovou hru pro své nejmenší, určitě mohu Goblíky jedlíky vřele doporučit.

Hodnocení – 4 z 5

Goblíkům jedlíkům v naší recenzi udělujeme úctyhodné čtyři body z maximálních pěti. Titul je určen především pro nejmladší publikum a díky svému rychlému tempu hry si ji děti skutečně užijí. Princip Goblíků jedlíků připomíná upravené piškvorky. K zábavnosti přispěji vesele malované figurky goblíků. Možným malým mínusem může být fakt, že se hra velmi rychle ohraje. Nicméně pokud sháníte nějakou deskovku pro nejmenší, vězte, že jde o dobrou volbu, která navíc může dětem pomoci rozvíjet strategické myšlení.

Goblíci jedlíci od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti MindOk.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: