Kolečko, křížek… ale kde že, to už dnes nefrčí. Dnes se hraje vanilkový nebo čokoládový donut.

Venku je pomalu cítit jaro a na mnoha místech i saharský písek, který do místních luhů a hájů přivál všudypřítomný vítr. Zároveň vlivem velikonočních svátků jsou všude vidět barevné mašle namotané na mrskačkách chlapců, obarvená vajíčka od děvčat, čekající až se jich šikovné hospodyňky chopí pro udělání třeba nějaké pomazánky a na mnoha stolech výsostně stojí voňavý beránek. No a na pozadí těchto okolností přináší společnost ADC Blackfire pěkně voňavou a vypečenou přístupnou dvojkovku pro každého, nesoucí název Donuty.

Donuty přináší svěží, přesněji řečeno voňavý vítr do světa abstraktních dvojkovek, dokazující, že jednoduchost pravidel klasických piškvorek obohacené o nové herní prvky mohou jít ruku v ruce. Ano, vylepšenou variaci jsme tu měli před pár měsíci (mimochodem, taktéž v češtině díky vydavatelství ADC Blackfire) pod názvem PIŠK.O.RKY: Draci vs Jednorožci. Tato hra se mě velice líbila, ale šlo spíše už o komplexní rodinou hru vhodnou i pro čtyři hráče. Donuty nepřináší efekty karet, ale přidávají jen některé nové prvky přinášející zajímavé twisty během hry.

Za herním návrhem stojí uznávaný designer Bruno Cathala, jenž stojí za mnoha oblíbenými tituly jako 7 divů světa Duel, Splendor Duel, Kingdomino a mnoho dalších titulů známých i českému publiku. No a když už jsem u těch faktů, tak zmíním, že hra je vhodná pro hráče s doporučeným věkem od osmi let, nicméně rád bych podotkl, že doma jsem hrál úplně bez problému i s moji šestiletou malou pomocnicí. Jak jsem zmínil, jde o klasickou dvojkovku a jedna partie dle ikonografie na přebalu hry zabere deset až patnáct minut, což naprosto sedí i s krátkou přípravou hry a uklizením komponent zpět do krabice.

Na první pohled mohou Donuty působit jako jednoduchá variace na klasické Piškvorky nebo Othello, avšak jak jsem zmínil, skrývá v sobě mnohem více. Každý hráč má k dispozici sadu patnácti žetonů v jedné barvě a cílem je spojit pět svých donutů do řady dříve, než to dokáže soupeř. A jak je tomu v piškvorkách, tak je jedno jestli horizontálně, vertikálně anebo diagonálně. Zmíněné dřevěné donuty jsou z jedné strany hnědé a z druhé strany smetanové, resp., aby působily jako čokoládové a vanilkové donuty. Aby tak byl naplněn název hry.

No a herní plocha je zde tvořena čtyřmi kartonovými dílky, které k sobě náhodně přiložíte tak, aby se utvořila mřížka o velikosti 6×6 polí. Určitě stojí za zmínku hned první vylepšení oproti klasickým piškvorkám. Každé pole na sobě znázorňuje směr, kterým se řídí další hráč, kam může své donuty umístit. Resp., herní mechanismus je postaven na klasickém střídavém umisťování kusů na hrací plochu tak, aby hráči omezili možnosti svého soupeře a zároveň vytvářeli vlastní strategické řady. To, kde může následující hráč umístit svůj kus, určuje zmíněný směr značený na poli, kam byl umístěn předchozí kus. Pokud hráč nemůže svůj kus umístit v daném směru, protože jsou všechna pole obsazená, může ho položit kamkoliv na hrací plochu. Mimochodem toto je fakt dobrý mechanismus, se kterým reálně hráči musí počítat a brát jej v potaz.

Každopádně, co je ještě zábavnějším novým prvkem, který hře dává název, je možnost „přebarvení“ soupeřových kusů na svou barvu tím, že mezi ně vložíte vlastní kus. Tato možnost přidává další možnosti a umožňuje hráčům obracet průběh hry ve svůj prospěch. Dokonce lze docílit toho, aby došlo k dvojitému nebo v extrémních případech trojitému otočení a získání tak na svoji stranu hned dvou, čtyř nebo šesti dalších donutů.

Přestože hra má velmi jednoduchá pravidla, nabízí překvapivé herní možností. Hráči musí neustále plánovat několik tahů dopředu a pečlivě zvažovat každé umístění svého kusu, aby neotevřeli dveře vítězství svému soupeři. Je to hra, při níž hráči často sedí v tichu, s rukama opřenýma o bradu, zatímco pečlivě přemýšlejí nad tím, kam umístit svůj další kus, a to až do chvíle, kdy jeden z nich nevědomky udělá chybu, která může rozhodnout o celé hře.

Navíc vzhledem k tomu, že herní mřížka je tvořená čtyřmi díly, které jsou oboustranné a je možné ji sestavit jakkoliv, tak zároveň Donuty přináší i vcelku velkou míru znovuhratelnosti, takže nedojde k zapamatování hrací plochy a je tedy zapotřebí v každé partii přemýšlet nad jednotlivými tahy a výhoda znalosti rozmisťování dílků je tak potlačena.

Sečteno, podtrženo

Donuty přichází na pulty obchodů pro všechny nováčky ve světě deskových her, kteří chtějí zažít něco lepšího než klasické piškvorky. A přesně s tím přichází právě tato dvojkovka, která je rozšiřuje o nové herní prvky, kde si hráči nemohou být ničím jisti. Ačkoliv jde o abstraktní hru, voňavou příchuť k tomu přináší dřevěné hrací žetony v podobě čokoládových nebo vanilkových donutů. Jasně, nejde o astrální hardcore titul, ale o příjemné rozšíření deskoherní klasiky, kterou zná snad úplně každý.

Donuty získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: