Kulišák

Já vím, kdo ukradl ten dort!

To je neštěstí! Paní Krupičkové před chvílí někdo ukradl voňavý, čerstvě upečený koláč. Jestli zloděje rychle nenajdete, určitě se s ním schová ve skrýši a tajně ho tam celý sní. Nezbývá, než povolat partu detektivů, tedy vás, abyste případ vyřešili. Zápletka pro dětské hráče přímo parádní.

Stejně jako celá hra Kulišák, kterou na český trh přináší společnost MindOk. Jedná se o již starší hru s originálním názvem Outfoxed!, která ale neztratila nic na kráse a zábavnosti. Hra je určena dvěma až čtyřem hráčům od pěti let, kteří u ní stráví odhadem půl hodiny. Z testování můžu potvrdit, že hru zvládnou i tříletí a dokonce při ní ukážou první náznaky deduktivního myšlení.

Pravidla jsou jednoduchá. Nikdo určitě ani nečekal nic jiného. Na začátku svého tahu musíte říct, jestli chcete zkoumat, nebo „ťapat” (alespoň tak jsme tomu říkali my během hraní). Fígl je v tom, že všechny 3 kostky, které hodíte, musí zobrazovat vámi dopředu zvolenou aktivitu, tedy zkoumání, nebo ťapání. Máte možnost dvakrát přehodit vámi vybraný počet kostek. Pokud se vám to nepodaří, Kulišák s dortem postoupí o několik políček blíže ke svému úkrytu. Počet políček je stanoven na základě obtížnosti hry, kterou si sami nastavíte. Pokud Kulišák uteče, prohráli jste.

Pokud jste se rozhodli zkoumat, můžete otočit 2 ze 16 karet podezřelých lišek. Každá se liší tím, jak je oblečena a jaké další předměty u sebe má. Pokud ťapete, můžete svého detektiva přesunout po mapě o tolik políček, kolik bylo na kostkách v součtu ťapiček. Pokud dojdete na místo, kde může odhalit stopu, znamená to, že se zeptá místních, jestli neviděli někoho podezřelého s koláčem. To je reprezentováno žetonkem, který vložíte do speciálního dekodéru, kam jste před tím tajně umístili kartičku jednoho z možných pachatelů. Na žetonku je vyobrazena část oblečení, nebo předmět, který mohl mít Kulišák u sebe a výřezy na žetonku vám po vložení do dekodéru ukážou, jestli zloděj tento předmět či oblečení skutečně má. Pokud se například dozvíte, že zloděj měl deštník, můžete všechny podezřelé lišky bez deštníku v klidu vrátit do krabičky s tím, že oni to určitě nebyli.

Hra díky tomuto mechanismu nabízí občas napínavá rozhodnutí v tom, jestli potřebujete spíše více stop, nebo odhalených podezřelých, protože Kulišák může být už nebezpečně blízko své nory a vy víte, že všechno nestihnete.

Celkově se mi hra velmi líbila a patří k málo dětským hrám, u kterých se baví i dospělý. Výhodou u ní je, že hrajete společně proti hře a hlavně, že se do hry zapojujete stejně. Při hře prakticky nemůžete udělat žádnou vážnou chybu, která by vás mohla potrestat, ale přesto máte neustále pocit, že hrajete, zkoumáte a děje se něco nového. Děti se během ní navíc naučí myslet deduktivně.

Povedené je i materiálové zpracování. Kresby jsou roztomilé, plánek přehledný a při používání dekodéru mají děti pocit, že obsluhují velmi sofistikovaný přístroj (s úsměvem). Výhodou je i rychlá příprava a složení hry.

Nejčastěji jsem hrál se synem ve dvou. Nejen, že bylo zábavné sledovat jeho, jak se snaží vymyslet, kdo mohl koláč ukradnout, ale hra sama o sobě občas vytvořila velmi zajímavé a napínavé momenty, které snesou srovnání i se hrami pro dospělé hráče. Vybavuji si situaci, kdy byl Kulišák doslova před svým úkrytem, a my jsme se museli složitě rozhodovat, jestli se pokusit otočit další karty lišek, nebo spíš provést zkoumání. Měli jsme jednoho podezřelého, na kterého zatím pasovaly všechny nápovědy, ale při té poslední se ukázalo, že jsme se celou dobu pletli. Velmi se mi líbí i celková originalita, nejedná se jen o variantu pexesa či jiné paměťové hry, jako to někdy u her pro nejmenší bývá. Mechanismy opravdu evokují pocit detektivní práce, a když při hře s dětmi pracujete a snažíte se přidat trochu toho role-playingu, uvidíte rozzářené oči a absolutní vtažení do hry.

V rámci dětských her nemám Kulišákovi co vytknout. Hra je napínavá, hezky provedená a děti i dospělé baví. Navíc si díky rychlosti postupu Kulišáka můžete sami upravovat obtížnost. Pochválit musím i insert, kde má každá herní komponenta svoje místo. Jen s obalenými kartami se zde nepočítalo, ale to dětské hře dokážu odpustit. 

Kulišák získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti MindOK.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

4 Replies to “Kulišák”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: