Malí světoběžníci

Zeměpis pro nejmenší, ale kam se poděla hra?

Malí světoběžníci jsou letošním želízkem v ohni vydavatelství Blackfire na poli dětských edukačních her. Jedná se o kooperativní hru pro dva až šest hráčů od pěti let, ve které by kromě herního zážitku měli hráči získat i něco málo znalostí zeměpisu.

Hra je moc hezky vyprodukovaná, herní plán je plný drobných detailů, ve hře je i cestovní pas, kam vkládáte známky, což je vlastně i vítěznou podmínkou. V krabici najdete pytlíček, odkud můžete tahat jízdenky, sto karet s otázkami a celkově líbivou grafiku. Takže pro děti to vše vypadá celkem lákavě, ale je to i zábava?

Nejprve se podívejme, jak se hra hraje. Máte své figurky umístění na některém ze světadílu. Dále vyložené tři karty lícem dolu a z fotografie na rubu se snažíte přijít na to, se kterým světadílem karta souvisí. Na tento světadíl se snažíte dostat pomocí hodu kostkou, která vám udá, o kolik polí se můžete posunout. Když jste na místě, otočíte kartu a zjistíte, jestli je kontinent správný. Pokud ano, přečtete otázku. Ty jsou buď otevřené, nebo takové, že hádáte jednu z možností anebo něco hledáte na mapě. Pokud úlohu splníte, získáte razítko do pasu. Pokud ne, máte smůlu. V obou případech si vytáhnete z pytlíku dva žetony. Pokud je na obou průvodčí, ztrácíte jednu z jízdenek. Hrajete všichni společně, a i jízdenky a razítka do pasu jsou společná. Jde tedy o to, jestli dříve získáte dvanáct správných odpovědí a razítek, nebo přijdete o sedm jízdenek. To je celé.

Už z popisu je patrné, že nic inovativního tady nenajdete. Naopak, některé mechanismy (jestli se dá o mechanismech vůbec hovořit) na mě působily opravdu velmi strojeně a dokonce i netématicky. Celé to působí jako kdyby učitel zeměpisu měl jedno odpoledne na vymyšlení hry, která následně dostala povedené grafické zpracování. Problém je i s počtem karet. Pokud je zhruba třicet karet takových, že něco hledáte na mapě, během chvilky si to zapamatujete a přicházíte i o tu malou špetku zábavy, kterou hra mohla přinést. Stejně tak je to i s otázkami, na které si už pamatujete odpověď. Bohužel hra moc nebavila ani děti, se kterými jsem hru testoval a pro které je určena. Ono totiž prakticky není, co by je mělo bavit. Jedná se o absolutně neoriginální odpovídání na otázky, ke kterému je přilepeno kostkové cestování po mapě a náhodné losování z pytlíku. A to, že vítězné body jsou vlastně razítka do pasu, která se do něj zajímavě vkládají, hru nezachrání.

Závěrečné shrnutí

Bohužel si nedovedu představit vůbec nikoho, komu hru doporučit. Myslím, že na trhu je celá řada dětských her, u kterých se děti (i rodiče) mnohem více zabaví. Například Farma: Hledej a najdi nebo třeba Kulišák. Určitě je mnohem více možností, jak se zábavnou formou něco naučit. Hra Malí světoběžníci se bohužel za mě vůbec nepovedla, a to ani vzhledem k příznivé ceně.  

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: