Boj o poklady
Ve vlnách nejistého osudu se vinou kartami osudu, kde každý hráč je kapitánem svého člunu, bojující za záchranu pokladů snů.
V dáli se rýsovaly tmavé mraky, zatímco slunce pomalu zapadalo za horizont. Na palubě starého korábu Mariana se skupina dobrodruhů a lovců pokladů shromáždila, aby se podělila o příběhy svých dobrodružství a objevů. Mezi nimi byl mladý Marcus, známý svou zručností a odvahou. Starý mořský vlk Eduardo s jizvami příběhů, které si pamatovalo jen moře, a záhadná Lea, která věděla více o hlubinách oceánu, než by si kdo mohl myslet.
Jejich loď, naložená poklady z nejodlehlejších koutů světa, pomalu plula domů. Marcus se díval na zářící rubíny a zlaté mince, které se leskly v posledních paprscích slunce, když v tom se ozvalo hlasité praskání. Loď se začala nebezpečně naklánět. „Vichřice!“ křičel Eduardo, zatímco se snažil udržet kormidlo. Vlny se zvedaly vysoko nad palubu, a loď se začala potápět. V panice se dobrodruzi snažili zachránit co nejvíce pokladů, ale záchranné čluny měly omezenou kapacitu. V tomto okamžiku se začal rozvíjet jejich největší boj – nejen o přežití, ale i o poklady, které s sebou přivezli. Každý z nich věděl, že nyní nejde jen o zlato, ale o to, kdo se stane legendou…
Ve světě deskových her, kde každá nová hra přináší nové dobrodružství, se před nějakou dobou objevil titul Boj o poklady (v originále Flotsam Fight), který kombinuje strategii, štěstí a taktiku. Na pulty obchodů tuto hru v České republice přináší společnost 4 Kavky. Původně hra Flotsam Fight byla vydaná japonským vydavatelstvím Oink Games v roce 2018. Boj o poklady je kapesní karetní hra, která se hraje na tři kola. V této hře s doporučeným věkem od osmi let se hráči stávají lovci pokladů (jak naznačuje poetický úvod této recenze), snažící se zachránit co nejvíce cenností ze své potápějící se lodi. K jedné partii mohou usednout dva až šest hráčů a jedna hra trvá přibližně třicet minut.
Boj o poklady se vyznačuje typickým japonským minimalismem ve svém designu i grafice. Hra je dílem designérů Tomoyukiho Maruty a Hiroko Izumidy, kteří jsou známí svou prací na jiných hrách vydavatelství Oink Games. Výtvarné zpracování hry je jednoduché, ale působivé, s nápaditými ilustracemi pokladů na kartách. Každá karta je navržena tak, aby byla snadno čitelná a esteticky příjemná. Titul je zabalen do opravdu malé kompaktní krabičky, což je charakteristické pro hry od Oink Games. Tato kompaktní velikost umožňuje snadné přenášení a skladování, což je ideální pro rodiny nebo skupiny přátel, kteří chtějí hru vzít s sebou na cesty nebo na různá setkání. Grafika a design hry přispívají k celkovému hernímu zážitku a činí ji vizuálně atraktivní. Ačkoliv chápu, že se najde řada lidí, kterým tento grafický styl nesedí, nicméně mě osobně se líbí.
Jak je tomu u vydavatelství 4 kavky tu a tam vyskytující se, tak ke krabičce šikovně přibalí česká pravidla, která jsou na papíru složeného do harmoniky. Nicméně jejich přečtení nezabere déle jak pět minut, stejně tak porozumění hry je velmi snadné. Mimochodem po rozbalení krabičky z fólie vězte, že se dají pohodlně vložit dovnitř, kde je celá řada jiných jazykových variací těchto pravidel.
Hra Boj o poklady má jednoduchá, ale přitom výrazně strategická pravidla. Na začátku hry dostane každý hráč deset karet (v případě šesti hráčů jen osm karet) z balíčku obsahujícího šedesát čtyři pokladů. Každá karta obsahuje číslo a ukazuje, do kterých záchranných člunů může být umístěna. Hráči se střídají ve vkládání karet na čluny, přičemž musí dodržovat číselná omezení uvedená na kartách.
Číslo na každé kartě určuje, na který člun může být karta umístěna, a hráči se snaží umístit karty s vyššími hodnotami na tyto čluny, aby blokovali ostatní hráče. Počet použitých člunů odpovídá počtu hráčů, což znamená, že s menším počtem hráčů je méně možností, kam karty umístit. Hráči pokračují v hraní, dokud nemohou hrát další karty – respektive dokud nepasují. Poslední hráč, který zůstane s více jak jednou kartou v ruce, „vyčistí palubu“ a hra pokračuje, dokud nenastane situace, že některý hráč nemá již žádné karty v ruce, resp. zachránil všechny své poklady. No a za to obdrží žeton s dvěma vítěznými body. Hráč, kterému zůstal v ruce poklad (karta) s nejnižší hodnotou získá jeden bod, a naopak hráč s nejvyšší hodnotou na kartě, jenž má v ruce (tzn., nepovedlo se mu zachránit nejcennější poklad) získá žeton s mínus jedním bodem. A takto se hra opakuje ve třech kolech.
Zní to opravdu jednoduše, ale zato je to mnohdy náročný rébus. Na jedné straně se snažíte zbavit co nejrychleji všech karet, které máte v ruce, v čemž vás omezují karty na člunech. Tzn., chcete je tam dávat od nejmenších po největší, ale zas na druhou stranu nechcete, aby vám zůstaly v ruce ty nejhodnotnější karty a riskovat, že dojde k „vyčištění člunů“. V rámci jednoho kola taky nechcete, aby se některému hráči povedlo zbavit všech karet v ruce. S tím souvisí, že se snažíte číst hru vašich oponentů. Jak jsem zmiňoval, v menším počtu hráčů je menší manipulační prostor, kam rozmísťovat karty pokladů. Zato ve větším počtu hráčů je zase problém si strategie všech oponentů zapamatovat.
A jak do této strategie vstupuje náhoda? Nalosováním si původních karet anebo v případě, že vám zůstane jedna karta v ruce a nemáte ji kam umístit. Musíte si líznout za trest dvě karty z dobíracího balíčku (asi se vám povedlo najít ještě nějaké poklady). Nicméně vzhledem k tomu, že neustále se na čluny snažíte dávat postupně zvyšující se hodnoty karet a vaši oponenti dělají to samé, je rozhodně tento prvek štěstěny výrazně potlačen a převládá tedy prvek předvídání a promýšlení různých typů strategií. Ano, Boj o poklady je přesně ten typ hry, jenž nechcete rozhodně hrát s vašimi analytickými kamarády, kteří jsou schopni trávit klidně deset minut tím, že promýšlejí každý svůj tah. Tím pádem nestihnete ani jednu partii ve vlaku z Brna do Prahy – reálně jich stihnete klidně pět až šest.
Boj o poklady lze srovnávat s dalšími hrami od Oink Games, jako je Deep Sea Adventure. Obě hry sdílejí téma dobrodružství a hledání pokladů, ale Boj o poklady se vyznačuje unikátním matematickým přístupem k pravidlům a hratelnosti. Na rozdíl od Deep Sea Adventure, kde hráči riskují se svými poklady při potápění se hlouběji do oceánu, v tomto titulu je důraz kladen na strategické umisťování pokladů v omezených člunech.
Co říct závěrem
Boj o poklady je působivá hra kombinující výrazný strategický prvek s lehkostí a zábavností karetní hry. Je vhodná pro široké spektrum hráčů, od rodin s dětmi (určitě zvládnou děti od sedmi let) po vášnivé hráče deskových her, hledající něco pro rychlou zábavu v minimalistické a kompaktní velikosti, se snadnou hratelností pro různé příležitosti.
Boj o poklady stojí za vyzkoušení pro ty, kteří si užívají strategické a taktické výzvy a pro ty, jenž chtějí zahrnout do svého repertoáru deskových her něco s matematickým twistem. A za mě osobně, jestli mohu doporučit, je to titul vhodný na cesty díky své minimalistické formě – klidně jej schováte do kapsy bundy. Jediné, co bych možná trochu vytknul je cenovka něco málo přes čtyři sta korun, ale zas na druhou stranu šikovně a chytlavě navržený design hry s velmi jednouchou přístupností jsou určitě plusy, které tuto cenovku vyvažují.
Boj o poklady získává od Říše her ocenění:
Poděkování
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti 4Kavky.
Hru můžete zakoupit přímo zde.
2 Replies to “Boj o poklady”