Splašená sklizeň

Ovoce, opice a především ostrý postřeh.

Byl teplý letní den, kdy se rodina Novákových rozhodla strávit odpoledne hraním deskové hry. Po dlouhém týdnu plném práce a školních povinností bylo toto odpoledne jako stvořené pro relaxaci a zábavu. Děti Jana a Tomáš byly plné nadšení, když jejich otec Petr přinesl na stůl novou hru s názvem Splašená sklizeň. „Co to je za hru?“ zeptala se zvědavě Jana, když otec rozkládal barevné žetony s obrázky ovoce na stůl. „Je to hra o sběru ovoce a vytváření sad“, vysvětlil Petr, „a musíme být rychlejší než ostatní hráči, abychom vyhráli.“ Matka Hana se připojila ke stolu s občerstvením, připravena být součástí rodinného dobrodružství. Petr přečetl pravidla hry zdůrazňující, že musí všichni sbírat ovoce rychle, ale zároveň si dávat pozor na to, aby sbírali správné kombinace. „Hlavně si dejte pozor na ty opice!“ varoval s úsměvem. „Jakmile se objeví tři, kolo končí.“ Hra začala. Každý hráč otočil svůj první žeton ovoce, a domácí obývací pokoj se rychle naplnil smíchem a soutěživým křikem. Jana a Tomáš se snažili vytvořit co nejvíce sad, zatímco jejich rodiče nezůstávali pozadu. Hana, která se na začátku zdála být klidná, se ukázala jako tajný stratég, sbírající sadu za sadou. Když se objevila třetí opička, všichni zadrželi dech. Byl čas spočítat skóre. Smích, napětí a radost naplnily místnost, když každý hráč odhalil své karty. Nakonec vyhrál Tomáš, ale skutečným vítězem byla zábava, kterou si celá rodina užila.

Tak nějak by se dala poeticky popsat nová hra, jenž se objevila u nás v redakci. Nese název Splašená sklizeň, v angličtině známá jako Quickity Pickity. Ve své podstatě je to rychlá a zábavná karetní, resp., žetonová hra, kterou nedováno vydala v našem mateřském jazyce česká společnost 4 Kavky. Tato hra byla původně vytvořena v Japonsku a díky svému jednoduchému a zábavnému hernímu mechanismu si rychle získala oblibu mezi hráči na celém světě. A jak ji hodnotíme my v redakci?

Dříve, než si řekneme jak se Splašená sklizeň hraje a jaké z ní máme pocity a dojmy, tak začněme pozvolna faktickými informacemi. Hra je určena pro dva až pět hráčů ve věku od šesti let a jedna hra trvá přibližně dvacet minut, což činí Splašenou sklizeň ideální pro rodinné herní večery nebo jako rychlou hru mezi přáteli. Díky svému kompaktnímu (opravdu miniaturnímu ve stylu her, které můžeme znát od 4 Kavek) provedení je titul snadno přenositelný, což ho činí skvělou volbou jako hra na dovolené. Na první pohled by se mohlo jednat o další hru, jenž bychom mohli vzít někam do vlaku na cestování, ale vzhledem k velkému množství žetonů a povaze hry, by mohlo dojít k zakutálení jednotlivých komponentů a to rozhodně nechcete. Design a grafika hry jsou dílem týmu, který zahrnuje Mashiu, Jun Sasaki a Rie Komatsuzaki. Tito designéři jsou známí svým unikátním přístupem kombinující minimalismus s esteticky příjemnými prvky.

U minimalismu bych ještě chvíli zůstal, protože je dalším klíčovým prvkem designu. Tento přístup je typický pro mnoho japonských her a v tomto případě přispívá k rychlosti a přístupnosti hry. Hra není přetížena složitými grafickými prvky nebo zbytečnými detaily, což usnadňuje pochopení pravidel a rychlý start hraní. Podobně, jako ve hře Boj o poklady, který jsem nedávno měl tu čest recenzovat taktéž, hráči obdrží opravdu malou krabičku, do níž je vměstnáno vše podstatné. Konkrétně šedesát čtyři žetonů ovoce, tři žetony opic, šestnáct karet tržiště, které určují bodové hodnocení pro každé kolo, pět dřevěných zarážek oddělujících tržiště s žetony ovoce uprostřed stolu od vašich sadů (ve své podstatě praktická věcička navíc, která by v balení úplně být nemusela) a pochopitelně sada pravidel. Podobně, jak je to i u jiných her od společnosti 4 Kavky, asi pět jazykových mutací poskládaných do harmoniky a ty česká jsou nalepeny na fólii hry. Což ničemu nevadí a po otevření krabice se dají jednoduše dát navrch, aniž by bylo zapotřebí některou z původních jazykových mutací pravidel vyhodit. Co mě však trošku vadilo bylo uspořádání žetonů. Celkem šedesát sedm žetonů se musí vměstnat do tří přihrádek. Žetony nejsou kulaté, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale tak nějak divně šišaté a úplně je vměstnat, tak aby nepřečuhovali, není úplně snadné a samotné uklízení komponent do krabičky může zabrat více jak jedno kolo samotné hry.

Splašená sklizeň je hra, která v sobě kombinuje rychlost, postřeh a strategii. Hráči se snaží sbírat ovoce a vytvářet z něj sady na základě barvy, druhu ovoce a emotikony úsměvu nebo zamračenosti ovoce. Klíčovým aspektem je, že všichni hráči sbírají ovoce současně, což vytváří poměrně rušnou atmosféru okolo stolu. Obzvláště ve větším počtu hráčů jde o pořádnou frenetickou zábavu. Každý otáčí jednotlivé žetony tak rychle, jak jen může a při otoční musí hbitě vyhodnotit, zda se mu dané ovoce hodí, nebo se mu může hodit v průběhu daného kola a zároveň po očku sledovat, jaké žetony otočili protihráči a nechali je ladem a zda se vám náhodou nehodí do vašeho sadu.

Hra je rozdělena do kol, během kterých hráči otáčejí žetony ovoce lícem nahoru a snaží se rychle shromáždit co nejvíce sad do svých oddílků. Každá sada musí obsahovat ovoce se stejným výrazem obličeje a musí být buď stejné barvy nebo stejného tvaru. Toto pravidlo přidává hře taktický rozměr, protože hráči musí nejen rychle reagovat, ale také pečlivě zvažovat, které ovoce do svých sad zařadí. Nutné je zmínit, že otáčení žetonů a případně uzmutí si do svého sadu, se děje pouze jednou rukou. A jakmile se objeví na stole tři žetony opic, je okamžitě konec a jde se hodnotit úspěšnost sklizně.

Dalším důležitým prvkem hry je karta tržiště, která určuje, jakou odměnu získávají hráči za úspěšně posbírané sady ovoce na konci každého kola. To dodává zajímavý prvek, neboť hráči musí plánovat, jaké sady sbírat, aby maximalizovali své skóre. A přitom musí dávat pozor na to, aby nespletli své sady, protože za chybně sestavenou sadu obdrží likvidační postih mínus deset bodů. Mimochodem, je vcelku obvyklé, že vítězem se může stát člověk s opravdu minimálním množstvím bodů. Cílem hry je vyhrát tři kola, což znamená, že hráči musí být konzistentní ve svém výkonu.

Splašená sklizeň je ideální hrou pro rodiny s malými dětmi, ale její jednoduchost a rychlost ji činí vhodnou i pro širší okruh hráčů, včetně přátel hledající rychlou a zábavnou hru na párty nebo jako filler mezi epickou bitvou o nadvládu nad celou galaxií a fantasy dobrodružstvím ve světě Zaklínače či jakýmkoliv jiným opulentním počinem. Věkové doporučení od šesti let zajišťuje, že i mladší hráči mohou snadno porozumět pravidlům a zapojit se do hry. Osobně jsme doma hráli s dětmi ve věku šest a osm let a právě ona jednoduchost a „rachot“ při otáčení žetonů a jejich zabírání si do svého sadu činilo hru nejvíce zábavnou. To, jestli se hodí to či ono ovoce více do sady než druhé, jsme řešili spíše mi dospělejší, ale nutno podotknout, že nejčastějším vítězem byla právě má šestiletá recenzentská pomocnice. Troufnu si říci, že Splašenou sklizeň by zvládli hrát s mírně poupravenými pravidly (třeba, že se nebude brát v potaz emotikon ovoce) i mladší děti ve věku pět, maximálně čtyř let.

Hra nabízí několik vzdělávacích hodnot, zejména ve vývoji kognitivních a postřehových schopností. Hráči musí rychle identifikovat a sbírat ovoce podle barvy, tvaru a výrazu obličeje, což podporuje rozvoj vizuálního vnímání a rychlého rozhodování. Tato kombinace vizuálního vnímání a rychlého jednání je skvělá pro rozvoj postřehu a reflexů, což je užitečná dovednost, jak pro děti, tak dospělé.

Je čas rekapitulovat

Po důkladném prozkoumání a osobní zkušenosti s hrou Splašená sklizeň lze konstatovat, že se jedná o minimalistickou deskovou hru, která přináší radost a zábavu do každého herního setkání. Její jednoduchost, doplněná o element strategie a postřehu, činí z této hry skvělou volbu pro různé skupiny hráčů – od rodin s dětmi, až po dospělé, kteří hledají nějaký ten filler. Hra je ideální pro ty, kteří hledají něco jednoduchého, ale přesto zábavného, a pro ty, kteří se chtějí bavit ve skupině bez nutnosti dlouhého nastudování pravidel. Díky svému přístupnému designu a rychlému hernímu tempu je Splašená sklizeň výborným doplňkem jakékoli sbírky deskových her. Nicméně, co mě vždy dokázalo trochu naštvat (obzvláště, když jsem prohrál), bylo sklízení všech žetonů do opravdu malé krabičky. Což je otočením mince výhoda, protože ji vezmete do kapsy od bundy komkoliv se vám zachce. Tato hra je doporučena všem, kdo mají rádi rychlé, zábavné a lehce strategické hry. Je skvělým způsobem, jak strávit čas s rodinou a přáteli, a nabízí hodiny zábavy a smíchu.

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti 4Kavky.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

One Reply to “Splašená sklizeň”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: