Ypsilonie aneb Cesta do Vyjmenované země

Naučte se vyjmenovaná slova hrou!

Úvod

Nedávno jsme pro vás recenzovali pokračování hry Logorelo. V novém dílu Logorelo: Sykavky se tvůrci rozhodli zaměřit na procvičování nové řady hlásek. Dnes se podíváme na další vzdělávací hru od Loris Games, ve které se snadno a rychle naučíte vyjmenovaná slova. Nu, možná že ne vy, ale vaše děti určitě. Pro kohokoliv, kdo se nechce vyjmenovaná slova biflovat, či hledá cestu k jejich procvičení, tu je právě Ypsilonie.

Pod ní jsou podepsány dvě autorky – Barbora Mazúrková a Barbora Nosálová. Ilustrace a design měla na starosti Helena Neubertová a společně s grafickou prací Veroniky Nemejovské se postarala o vizuální stránku Vyjmenované země.

Pravidla

Pod víkem najdete čtyři desky dobrodružství, po třech figurkách v pěti barvách, tři šestistěnné kostky a hromadu karet. Princip Ypsilonie je podobný dětské nevýchovné klasice Člověče, nezlob se! Je to ťapačka, kde se figurky pohybují o hozený počet polí v libovolném směru a když stoupnou na políčko s jinou figurkou včetně té patřící případnému spoluhráči v týmové variantě, vyhodí ji. Ta se vrací na domeček ve své barvě a začíná svou cestu znovu. Vaším úkolem je v Ypsilonii co nejdříve nasbírat potřebné dary a donést je na určené místo.

Čtyři herní plány nabízí čtyři obdobné hry, ovšem s jinými slovíčky. Můžete sbírat pelyněk, dobromysl a zlatobýl a donést je jako první do Výborné lékárny v Nezamyslicích. Nebo dovést kobylu, býka a dobytek na farmu Zbyňka Kopýtka ve Vystrkově. Či pro potřeby potravinové Neobyčejné banky v Bydžově shromáždit Smažený sýr, uzený jazyk a žvýkačku. Vždy máte za úkol opatřit dva ze tří darů v kratší variantě hry, či všechny tři v té trochu delší.

Na cestě dejte pozor, kam šlápnete. Většina políček něco dělá. Obvykle se vám stane nějaká modrá příhoda, dostanete se do červeného nebezpečí, anebo potkáte žlutého pomocníka. Ať již to bude, sýček, výr, netopýr, sýkorka či jiné zvíře, umožní vám upravit padlé číslo na kostce a popojít o jiný počet polí.

Jakmile si zažijete všechna tři dobrodružství a skrze karty příhod a nebezpečí vyzrajete nad pravopisem českého jazyka, je čas se vydat pro poklad na Mys nenasytných syslů. Ke třem vyloženým deskám přiložíte čtvrtou s třemi cestami k syslům. Hráči mají za úkol na třech deskách nasbírat alespoň sedm darů a s nimi se jako první dostat do syslí nory. Vydobydou si tak syslí přízeň a s ní i poklad země Ypsilonie. Ovšem pozor! Pokud hrajete v týmu, musíte se nejprve potkat na políčku Mlýna a až poté společně pílit za sysly.  

Toulání po Ypsilonii lze zažít i v týmové variantě pro čtyři hráče, kdy hrají dvě dvojice, či to hrát na zbojníka a hráči, jemuž právě vyhazujete figurku, též vzít jednu z jeho karet pomocníků či darů. Jakoukoliv z her si lze též obohatit o přítomnost teleportů. Je jen na hráčích, zda budou užívat pro partii tečkované cesty i teleporty, či tečkované cesty škrtnou a spolehnout se na pouhý přenos z místa na místo!

Zhodnocení hry

Ypsilonie mě nadchla, ovšem ne jako hráče deskových her. Je to zkrátka skvělá učební pomůcka. Děti se čtením kartiček a pohybováním se po herním plánu neustále učí, jak které slovo vypadá. To se jim dostává do podvědomí a ony tak získávají cit pro výjimky jazyka českého. Hru jsem měl možnost testovat ve škole a mohu potvrdit, že děti se hru samy naučí a baví je ji hrát opakovaně. Ostatně po rozhovoru s kamarády pedagogy jsem se dozvěděl, že Ypsilonie je v mnoha školách ve třídách přítomna a že z jejich zkušeností má positivní vliv na učení se y a i. Herně tedy ťapačka, ale plnící svůj účel. Z herního hlediska mohu ocenit různé herní varianty a z pedagogického přítomnost kartiček s psaným textem. Protože samotné popisky na herních plánech a kartách pomocníků by bylo zábavné učení se bez kontextu a souvislostí. Teprve s různými herními a pravopisnými nesnázemi do sebe vše zapadá a dítě nabývá na jistotě v pravopisu.

Jakýže princip stojí za tím, že se dětem vryjí slova s ypsilon do paměti? Ve hře potkají pouze ta slova, ve kterých se píše v kořeni slova ypsilon po obojetných souhláskách. Naopak hra neobsahuje slova, kde se v takových případech píše měkké i. Pomocníkem vám bude výr, ale nevykoupete se ve vířivce, můžete si zajet na lyže, ale bez ohledu na přítomnost cukrárny nelze jazykem lízat nanuk. Nevydáte se do lesů pilovat dříví, ale můžete na louce potkat včelky, které opylují květiny. Dítě se tak může spolehnout na to, že všechna slova, která si z Ypsilonie zapamatuje, se budou psát vždy s ypsilon. Což se mu může hodit při nadcházejícím diktátu v hodině češtiny. 

Pokud máte děti ve věku šest až deset let, neváhejte se do Ypsilonie vydat též!

Na stránkách Loris Games najdete několik rozhovorů s autorkami i drobná herní errata.

Ypsilonie získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Loris Games.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je LorisGames.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: