Logorelo: Sykavky

Svižná karetní hra, která nenechá nikoho mlčet.

Úvod

Loris Games přišli s další hrou pro rozmluvení dětí. Po Ypsilonii o vyjmenovaných slovech a Logorelu pro malé človíčky zaměřujícího se na L – R – Ř přichází Logorelo: Sykavky. V něm si děti od čtyř let mohou zábavnou formou procvičit písmena C – S – Z a Č – Š – Ž. Karty Logorelo byly vyvinuty ve spolupráci s předními logopedy za účelem procvičování zmíněných hlásek. Hra je určena pro děti, které hlásky již umí vyslovit a pouze si je chtějí procvičit.

Autorem je Ondřej Kareš, ilustrace obstaral Vojtěch Jurík a grafiku Veronika Nemejovská. Odbornými konzultacemi přispěly Mgr. Šárka Krátká Wagenknechtová a Mgr. Michaela Voldřichová.

Krabička obsahuje šest samostatných sad celkem s devadesáti šesti kartami. Ke každé sadě přísluší i přehledová oboustranná karta s pojmenovanými obrázky. Hlásky určené k procvičování najdete na začátku, uprostřed i na konci slov.

Pod víkem najdete dvě skrývající se hry – Logorelo a Logomemo.

Logorelo

Nejstarší hráč rozdá každému hráči tři karty, v případě dvojkovky pět karet. Jedna karta putuje do středu stolu a tvoří hrací balíček. Zbylé karty zůstanou balíčkem dobíracím.

Začínající hráč zvolí jeden obrázek na kartě hracího balíčku a pojmenuje ho. Následuje hráč po jeho levici. Má-li v ruce kartu se jmenovaným obrázkem, položí ji na hrací balíček a mění, jinými slovy vybere nový obrázek na právě zahrané kartě a ten pojmenuje. Nemá-li takovou kartu, dobere si z dobíracího balíčku.

Cílem hry je zbavit se všech karet ze své ruky. Vyhrává ten, komu se to podaří jako prvnímu. Hra skončí ve chvíli, kdy zůstává poslední hráč s kartami na ruce.

Logomemo

Nejstarší hráč zamíchá balíček karet a vytvoří z něj balíček dobírací. Z něj sejme a po dobu pěti vteřin odhalí vrchní kartu. Poté si ji vezme do ruky. Hráč po jeho levici musí nahlas vyjmenovat všechny obrázky, které byly na kartě. Pokud uspěje, kartu si vezme k sobě. Pokud se mu to nepodaří, karta je vrácena dospod balíčku. Na tahu je další hráč.

Kdo získá jako první tři karty, vítězí. Nicméně kolo se dohrává, a tak vítězství může sdílet vícero hráčů.

Zhodnocení

Přestože by se mohlo zdát, že se jedná jen o logopedickou pomůcku, obě uvedené varianty procvičování fungují jako plnohodnotné hry pro nejmenší. Logorelo jako obdoba prší a Logomemo jako postřehovka. Logorelo: Sykavky tak herně nepřináší nic nového ve srovnání s původním Logorelem, nicméně to ničemu nevadí. To, co je nové, jsou karty s obrázky, tedy skrytými slovy, která čekají na pojmenování.

Osobně se mi tento počin i celkový přístup Loris Games líbí. Z krabičky, karet a i prezentace hry na internetu čiší laskavost a přesah. Není to jen nějaká hra, hračka či další zbytečnost do domácnosti. A toho si velmi cením.

Logorelo: Sykavky získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Loris Games.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je LorisGames.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: