Únikovka – R.U.R.

Hledání humanity v továrně na roboty

Úvod

„Úniková hra R.U.R. navazuje na děj Čapkova dramatu léta poté, co nad světem převzali nadvládu roboti. Zažijte v roli přeživšího Alquista neobyčejné dobrodružství a pokuste se zachránit osud lidstva.“

V roce 2021 vydavatelství Albi vyslalo do světa první dvě únikovky Honzy Chabra – spolu s Útěkem na západ to je právě R.U.R., které vypráví příběh na 38 plastových kartách. Ty jsou většinou jen v odstínech světlé, tmavé a rudé, občas se objeví i azurová.

Jednoho dne se jako jediný zbývající člověk probudíte v Rossumově továrně na roboty probráni robotkou Sullou. A jak lépe zůstat fit, než si pro zábavu vyluštit nějaké ty rébusy? A tak se vydáte na procházku továrnou…

Jaké to je?

Tato hra má poměrně slabý příběh s očekávatelným zvratem. Možná je to tím, že je plná těžkých šifer a vlastně se jedná jen o šifry pokryté nějakým příběhem. Zdejší šifry jsou obvykle skvěle propojeny s tématem, ale svou obtížností vám plně a na dlouho zaměstnají pozornost, takže příběh se z toho vytratí. Věřím, že i kvůli tomu si lze hru zahrát víckrát a to nejen nutně s odstupem času. Otázka je, zda na to budete mít energii. Zkrátka by hře prospělo zařadit i jednodušší šifry s důrazem na téma, aby hra měla nějaký rytmus se střídajícími se fázemi příběh versus výkon.

S průhledností plastových karet je občas pracováno, ale zábavu tím způsobenou jako v hrách Dive či Canvas nečekejte. Také stojí za zmínku zdejší herní systém převzatý z gamebooků. Zkrátka bez rozluštění současné šifry se většinou nedostanete dál, protože výsledkem je vždy číslo odkazující na číslo další karty, kterou je nutno si v balíčku najít.

Honza Chabr si tovární šifrovačku udělal zcela sám včetně ilustrací a grafiky. Dát to všechno dohromady a vyměřit správně překryvy karet muselo dát zabrat, ale to nic nemění na výsledku, že ti, kteří rádi z principu luští, zdejší šifry ocení, a ti ostatní, kteří rádi pouze šifry zpestřující příběh, hru opustí.

Únikovka: R.U.R. získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Albi.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

One Reply to “Únikovka – R.U.R.”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: