Tainted Grail: Pád Avalonu

Konečně je to tu! Do redakce nám dorazila jedna z nejočekávanějších her letošního roku, za kterou stojí polské studio Awaken Realms. Pro český trh nám ji lokalizovali šikulové ze společnosti Albi. Opravdu díky za počeštění, protože tato záležitost si to opravdu zasloužila a musela to být náročná práce, proto: „klobouk dolů, Albi.“ Asi tušíte, že mluvím o temném fantasy titulu inspirovaném Artušovskými legendami Tainted Grail: Pád Avalonu.

Pojďme se podívat, co se nachází pod víkem – a že je na co se těšit! Tainted Grail: Pád Avalonu je pořádně nabušená krabice velikostně podobná, ne-li stejná, jako třeba Panství hrůzy druhá edice. Prostě nic, co byste vzali jen tak do baťohu a přinesli a nějakou partošku. Ono svým způsobem se to ani nehodí vzhledem k charakteru hry na sebe navazujících patnácti scénářů. Jinými slovy řečeno: ideálním místem pro hraní, při několika propršených podzimních večerech, je v pohodlí domova.

Odstraňme ochranou fólii, a vytáhneme víko, abychom se mohli konečně podívat, co se pod ním ukrývá. Musím přiznat, že to jde opravdu ztuha. A je to! Asi nikoho nepřekvapí, že po odkrytí se na nás „vyhrne“ hromada informačního a nutně potřebného materiálu, který určitě budeme využívat.

Pomalu se tím probírám a podíváme se na jeden materiál za druhým. Předně nám autoři připravili krátký čtyřstránkový tutoriál, jenž nás má rychle naučit základním mechanismům hry, abychom se nemuseli prokousávat zdlouhavě celými pravidly. Je tedy fajn, že se dokážeme pustit do tak opulentní hry vcelku rychle, aniž bychom strávili několik hodin nebo dní studováním pravidel.

Ano, pravidla sice mohou působit masivně vzhledem 24 stránkám plných textů doprovázeného moc hezkými ilustracemi. Po absolvování tutoriálu však doporučuji alespoň „prolítnout“ k doplnění některých informací. Určitě je fajn, že na zadní straně pravidel je indexový seznam hesel odkazující na konkrétní stranu v manuálu. Tím se stává velmi rychlý a přehledný během hraní.

Jak jsem naznačoval Tainted Grail: Pád Avalonu je scénářovou záležitostí skládající se z patnácti kapitol. Bylo by určitě nehezké, kdybychom museli příběh začít vždy hrát od začátku. To autoři řeší možnosti rychlého uložení – slouží k tomu předtištěný blok do kterého si zapisujete vámi získané předměty, atributy, dovednosti, odhalená tajemství apod. Prostě si tužkou vše úhledně zapisujete během hraní a když dokončíte nějaký scénář anebo se odhodláte v brzkých ranních hodinách jít spát, jednoduše vše uklidíte do krabice a blok vám příště napoví, co již máte apod.

Pro hru takto obřích rozměrů byste asi čekali, že nám autoři připraví gigantický herní plán. Nebojte nebudete muset kupovat stůl ohromných rozměrů, protože to Awaken Realms vyřešili po svém díky velkým kartám jednotlivých lokací, které budete postupně na stůl klást nebo odebírat pode toho, kam budou vaše kroky směřovat. Tím se určitě ušetří spousty místa. Každá karta reprezentuje určitou oblast, jenž můžete prozkoumávat. Nechci vám tyto karty detailně ukazovat, protože bych se chtěl vyvarovat spoilerům. Příběh a celý svět Tainted Grail: Pád Avalonu  patří fakt k tomu nejlepšímu, co můžete v deskoherním světě najít.

Tvůrci se však nesmířili jen s tím, že otočením karty lokací se dozvíme, co nás čeká nebo co se děje. Připravili si pro nás rovnou knihu – Průvodce hrou o přibližně 200 stránkách. V ní budete trávit většinu času. Krom dění v kterékoliv části světa můžete být i odkázání na možnosti, jak se chcete zachovat, dle vašich atributů nebo možností. Tím se dozvídáte kruciálních rozhodnutí, jež vám mohou poskytnout informace o dění na celém ostrově. Jindy obdržíte třeba body zkušeností, jindy vás to bude stát třeba i život. Svět je nemilosrdný a krutý, buďte na to připravení.

Celý tento svět budete moci objevovat s hrdiny. No hrdiny. Spíše bytostmi, od kterých byste nikdy nečekali, že se dokážou vydat na nějaké to epické dobrodružství. Ve filmech by jim nikdo nevěnoval ani dvě minuty slávy. Hanliví jazykové by o nich mluvili jako o nickách. A vy s nimi můžete dokázat, že nejsou outsidery za které jsou neprávem považování.

K lepšímu přehledu o veškerých aktuálních atributech a statech nám autoři připravili krásné dvoudílné kartonové desky hrdinů. Musím přiznat, že jsou nesmírně praktické díky mírným prohlubním, do kterých můžeme ukládat různé žetony. Navíc jsou hezky ilustrovány a doprovázeny krátkým popisem.

Pochopitelně nechybí ani kvalitní figurky, s kterými se budete pohybovat po kartách lokacích. Však posuďte sami, že působí elegantně a kvalitně. Jestli rádi malujete, určitě se budete moci pořádně vyřádit. Krom figurek postav našich hrdinů jsou k dispozici přibližně deseticentimetrové figurky Menhirů. Ti mají dohlížet na svět, aby se neuvrhl do skazy a zapomnění. Bohužel postupně upadají a vy je musíte zažehávat a přivádět k životu, abyste se dostali dále při vašem putování.

K nohou Menhirům, při hraní, umístíte plastové mince znázorňující odpočitávadlo dnů. Tedy dobu, po kterou mohou chránit svět, než se daná oblast zatají mlhovinou a upadne do zapomnění. Tyto plastové mince (v balení jich je 10) používáte i k řešení některých menších rébusů v příběhové knize. Nicméně při hraní jsem je uplatnil i dřímáním v ruce, abych „uspokojil“ svoji kompulzivní poruchu.

Krom těchto plastových žetonů, pod víkem najdeme kvalitní červené a fialové kostičky, resp. ukazatele, jenž mimo jiné přidáváme do našich desek hrdinů apod. Červených ukazatelů je 90 a mají hodnotu jednoho bodu. Fialových je k dispozici 25 a jsou mnohem silnější, protože reprezentují 5 bodů. Když už jsme u těch „žetonových“ komponentů, tak musím zmínit ještě šikovnou vychytávku v podobě čtyř omezovačů životů. Je to velmi šikovný dílek, ve tvaru „T“, kterého přikládáme na desku hrdiny na stupnici stavu zdraví. Posledními žetony jsou 4 malé žetony výprav a 8 žetonů žetonu času. Jejich využití je velmi specifické: kupříkladu při označení mincí nebo přikládáním na různé komponenty, když nám to hra přikáže.

Tím je „žetonová sbírka“ probrána. A teď přijde na řadu představení karet, jenž je v Tainted Grail: Pád Avalonu přes 750. Jeden typ karet jsem již zmínil – karty lokací. Velikostně jsou větší než většina ostatních karet a stojí určitě za zmínku, že ona herní deska tvořená z těchto karet se skládá z 63 lokací. Dalších 9 karet ve stejné velikosti jsou přehledové. Usnadňují průběh kola pro hráče (přeci jen jednotlivých fází kola je vícero, tak abychom na něco nezapomněli).

Asi není tajemství, že každý hrdina si postupně vypracovává své balíčky, jenž mu mají pomoci při soubojích nebo diplomatických střetnutích (celkem jich je 320). Skládají se z běžných karet a speciálních pro danou postavu. Tyto balíčky jsou alfou a omegou celého bojového systému, protože Tainted Grail: Pád Avalonu nevyužívá v soubojích kostky nebo jiný osvědčený mechanismus. Tvůrci si vytvořili svůj specifický systém založený na spojování jednotlivých karet pomocí různých zámků. Pochopitelně krom tohoto „spojování“ mohou některé karty obsahovat i nějaké instantní nebo trvalé efekty.

Svého hrdinu si můžete na cesty vybavit nějakým tím předmětem (v krabici je 65 malých karet), takže si můžete obléct slušivé rukavice nebo zrezavělé brnění. Nicméně nemusíte mít štěstí na nějakou tu zbroj, ale třeba narazíte na běžný předmět jako třeba lano hodící se při putování po světě. Krom předmětů je v balení 36 malých karet dovedností vylepšující vaši postavu. Fakt se nemohu ubránit pocitu, že se Tainted Grail: Pád Avalonu velice přibližuje nějaké RPG videohře. Ale o tom více v recenzi.

Pochopitelně si vaši postavu nebudete vylepšovat jen tak pro nic za nic, ale čeká na vás řada karet střetnutí (konkrétně 124). Jejich barevně označený roh rubu karty nám naznačuje, co můžeme očekávat. Zelené střetnutí jsou povětšinou nástrahy přírody čili nějaká ta divoká zvířata, z nichž nám kyne odměna v podobě pokrmu. Od šedého balíčku střetnutí čekejme pomatené rytíře, bandity, z kterých může vypadnout předmět. Modré karty střetnutí se neřeší bojem, ale uvedou vás do nebezpečné situace, jenž musíte řešit diplomatickými manévry. Poslední, fialový balíček střetnutí, vás uvrhne do střetu s tajemnem nebo nadpřirozenými bytostmi.

Nechci moc naznačovat, ale věřte mi, že souboje budou opravdu nelehké. Může se úplně klidně stát, že při prvním střetu zahynete nebo při delším putování a ovlivnění různými prokletími zešílíte. Pro tyto účely jsou zde též nějaké ty kartičky, jenž si v těchto případech vezmete do ruky.

Věřím však, že se tomu vyvarujete a budete spíše řešit příběhové záludnosti. Ono v podstatě každé kolo je jeden den. No a co by to bylo za den, bez událostí. Ať už předurčenými 70 kartami příběhovými událostí nebo 22 kartami náhodných události, jež mohou pro vás připravit neopakovatelné a jedinečné situace.

A když budete ve svém pátrání po světě šikovní – a že budete muset, tak získáte i nějakou tu kartu tajemství (pod víkem jich je 42). Nechci moc prozrazovat, ale asi vám je jasné, že bez nich to určitě nepůjde, protože vás mohou i něco naučit, co budete v pokračování vašeho dobrodružství určitě potřebovat.

Už se pomalu blížím ke konci, protože veškeré komponenty už mám na stole vybaleny. A že toho je. Marně koukám, jestli jsem něco nezapomněl zmínit. Ach, ano, ano. Zapomněl. To jsou už takové třešničky na dortu dotvářející kouzlo celé hry, jako je průvodní dopis každému hrdiny, abyste věděli své příběhové pozadí. Určitě přijde vhod malá, prastará, vágní mapa světa, jenž vám může pomoci po cestování po světě a zažehávání Menhirů. No a poslední drobnůstkou jsou dvě šestihranné kostky (se směrovými symboly) pro putování nepřátel po mapě.

Závěrem musím pochválí autory za výborně vyřešený insert umožňující rychlé a přehledné uspořádání. Ano, nebude to za 2 minuty, ale jsem přesvědčen, že do čtvrt hodinky jste schopni začít hrát. A ještě jednu pozitivní věc chci zmínit. Tainted Grail: Pád Avalonu je temná fantasy hra a z každé karty, z každého komponentu to na nás úplně vyzařuje. Grafické ztvárnění je opravdu na nejvyšší úrovni.

Tainted Grail: Pád Avalonu máme tedy kompletně vybalen. Osobně jsem při unboxingu strávil okolo dvou hodin – ano, kochal jsem se dost. Karty fakt vypadají krásně, a přitom jsem se snažil vyvarovat spoilerům v podobě pročítání knihy dobrodružství nebo karet lokací. Na to se dostalo až při samotném hraní. Aktuálně jsem téměř před koncem hry, tak mi držte palce, ať se mi to povede přes víkend dohrát, abych vám příští týden mohl přinést recenzi s kompletním průchodem hrou.

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

One Reply to “Tainted Grail: Pád Avalonu”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: