Taco, kotě, pizza

… Co pod kartou se asi skrývá!

V roce 2018 vyšla postřehová, troufnu si říct i bláznivá párty hra pro dva až osm hráčů od osmi let s dlouhým názvem Taco, kočka, koza, sýr, pizza. V ní se snažíte zbavit všech svých karet, plácáte rukou na odhazovací balíček, občas musíte napodobit nějaké to zvíře a to vše co možná nejrychleji ze všech. Hra slaví úspěch po celém světě, což dokazuje i množství variant této karetní hry, které se za tu dobu dostaly na trh.

Zdroj: BoardGameGeek.com a Albi.cz

Všechny ale cílily spíše na starší děti, tedy až doteď. V říjnu vyšla varianta přizpůsobená menším hráčům už od čtyř let s názvem – Taco, kotě, pizza – pod hlavičkou společnosti Albi (stojí za celou sérií Taco, která u nás doposud vyšla).

Hra vznikla díky vydavatelství Blue Orange. A jako autoři jsou uvedeni:

  • Dave Campbell, který je podepsán pod všemi variantami této hry.
  • Thierry Denoual, pro kterého to byla v sérii Taco premiéra. A jestli je vám jeho jméno povědomé, tak jej můžete znát ze hry Goblíci, jedlíci. A zejména jej proslavil fakt, že je to spoluzakladatel prapůvodního amerického Blue Orange Games v Americe.
Pevná krabička na magnetické zavírání, dvoje pravidla a čtyřicet dva karet.

Pravidla

Ultra jednoduchá. Přece jenom se jedná o hru pro menší děti. Hra je nachystaná do dvaceti vteřin. Jedna partie odehraná do pár minutek a uklizeno do bytelné krabičky na magnetické zavírání, která je až notoricky známá právě u takto malých her od Blue Orange, za dalších dvacet vteřin.

Dle počtu hráčů obdrží každý určený počet karet do svého balíčku. Začíná ten, který naposledy jedl sladkost (jupí, konečně hra u které budu vždycky začínat).

Průběh hry se od klasické verze liší, ale pro malé děti je mnohem příjemnější. Hráč na tahu řekne nahlas taco, kotě nebo pizza. Poté otočí svoji vrchní kartu a dá ji na odhazovací hromádku. Pokud se trefil, tak pokračuje dál. Pokud odhadl kartu špatně, tak hraje další hráč po směru hodinových ručiček. A kdyby to byl náhodu cukrík po slovensky, nebo-li česky bonbón, tak se všichni snaží, co nejdříve plácnout rukou na odhazovací hromádku. Kdo bude nejrychlejší, tak se tímto dostane na řadu. A tak stále dokola, dokud mají hráči karty. Díky tomu, že dřív nebo později se každý zbaví svých karet, tak nehrozí „nekonečné protahování“ hry a navyšování herního času. A s tím souvisí, což se hodí zejména při hraní s malými dětmi, že se všichni mohou zbavit svých karet.

Dojmy

Klasické Taco, kočka, koza, sýr, pizza, hrajeme s dcerou (deset let) často. I děti v kroužku (šest až deset let) to neskutečným způsobem baví. I když jde vidět rozdíly mezi prvňáčky a páťáky, kteří už mají ten postřeh přece jen lepší (ale nic to nemění na faktu, že ty menší to stejně baví hrát – spolu i s těmi staršími).

A teď tu máme Taco, kotě, pizza, které je mnohem jednodušší – pravidlově, herně a zejména co se postřehu týče. Zvládnou to hrát dokonce i naše dvojčata tři a půl roku. Navíc je hra hodně baví a co víc, mohou si ji zahrát spolu se svoji starší ségrou. A šanci na výhru mají obdobnou. Protože hodně záleží na štěstí. Plus trochu té pravděpodobnosti a postřehu.

A jen perlička. Jelikož máme s dcerou odehraných stovky her klasického Taco, kočka, koza, sýr, pizza, tak nám ze začátku dělalo trochu problém se přeorientovat a neustále jsme při shodě plácaly po odhazovacím balíčku, anebo minimálně měly ony pověstně „nervocuky“ popsané v pravidlech té klasické verze.

Primárně bych hru asi nepořizovala pro šestileté a výš, kteří už zvládnou variantu pro větší. Ale pokud máte doma mrňousky, popřípadě mrňouska a staršího a hledáte hru, která jejich síly vyrovná a zvládnou ji spolu do pěti minut, tak je Taco, kotě, pizza skvělá volba. I když, alespoň u nás, u jedné partie rozhodně nikdy nezůstalo.

Díky pevné skladné krabičce a také tomu, že hra nezabere na stole tolik místa, se jedná o hru vhodnou na cesty (pokud si karty rozložíte jako my, tak je potřeba počítat s prostorem navíc).

Také se mi líbí, že karty jsou pevnější než naše klasické „žolíkové“, což opět při hraní s dětmi člověk ocení.

Jediné malé mínus vidím ve výběru těch tří symbolů. A rodiče malých žvatlajících dětí už možná tuší kam mířím – ano pizza. Trochu jsem se toho bála, naštěstí i ti mrňousci si s tím poradili a ujelo jim to jen zcela výjimečně.

Závěr

Za nás je to skvělá hra pro menší děti, vhodná i pro sourozenecké hraní. Jednoduchá, svižná, roztomilá, vhodná na cesty. Hra s velkým podílem náhody, trochou postřehu a pravděpodobnosti. A díky tomu, že karty z balíčku hráčů jenom ubývají, tak se hra zbytečně neprotahuje a všichni se tak mohou postupně zbavit svých karet.

Hra Taco, kotě, pizza získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Albi.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: