Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je Říše her

Taco, Kočka, Koza, Sýr, Pizza

Bláznivých karetních, postřehových party her vyžadující maximální soustředěnost není nikdy dost. Před pár dny se k nám do redakce dostala jedna taková parádní zběsilost nesoucí vskutku lehce zapamatovatelný název, který si určitě po jedné partii vryjete do paměti navždy – Taco, Kočka, Koza, Sýr, Pizza. Na tuto hru jsme vás před pár týdny upozorňovali, že se má dostat na pulty obchodů a už je to téměř tu!

Na český trh Taco, Kočka, Koza, Sýr, Pizza přinesla společnost Albi, jenž se postarala i o českou lokalizaci, za což jim patří určitě velké díky. Pro doplnění základních informací nacházejících se na obalu hry vězte, že tento titul je určen osobám starším osmi let (i když ze zkušenosti zvládnou i mladší) a ke stolu mohou usednout dva až osm hráčů (a v případě tohoto titulu, čím více hráčů, tím více zábavy). Jednu partii jste schopni odehrát přibližně za 10 minut.

Za normálních okolností, většině her věnujeme speciální článek unboxingu dané hry. V případě Taco, Kočka, Koza, Sýr, Pizza uděláme výjimku a bude to součástí recenze, protože hra obsahuje opravdu nesmírně málo věcí, které však stačí k velké zábavě. V malé krabičce, uzavíratelné na magnetku (za mě velmi praktické), je pouze český a slovenský návod a 64 karet s nimiž hrajete. Toť vše.

Pojďme se tedy podívat na to, jak se Taco, Kočka, Koza, Sýr, Pizza hraje. Jak jsem v úvodu naznačoval, tato slova si opravdu budete dlouho pamatovat – ono i musíte. Po rovnoměrném rozdělení všech karet mezi hráče je postupně jeden za druhým otočí lícem nahoru a odhodí doprostřed stolu. Přitom musí pronést jedno z oněch mantrických slov, které se točí neustále dokola. Pokud se vyřčené slovo shoduje s obrázkem na odhozené kartě, všichni hráči musí rukou zaplácnout tento odhazovací balíček. No a kdo je nejpomalejší, za trest si vezme všechny odhozené karty a přidá si jej ke svým. Vítěz je ten, jenž se zbaví všech karet jako první.

Pochopitelně můžeme narazit na pár zákeřností, jako třeba, když se na odhazovacím balíčku uprostřed stolu objeví gorila – potom se všichni hráči musí začít tlouct do prsou a teprve posléze překrýt odhazovací hromádku. Další libůstkou může být svišť, při jehož zjevení zaťukáte na stůl a poté opět můžete zakrýt rukou tuto kartu. Posledním do party je narval, jehož zaplácnutí předchází vytvoření si z rukou roh.

Taco, Kočka, Koza, Pizza…. aaaa, chyba. Ten, kdo pronesl slovo Pizza bude mít svou zásobu karet obohacenou o aktuální odhazovací balíček, protože spletl pořadí slov, protože na řadě byl přece Sýr. No, a to je z pravidel vše. Pojďme tedy hrát.

Herní mechanismy jsou velmi triviální, ale o to zábavnější. Osobně jsem měl možnost vyzkoušet hru s dvěma typy hráčů. Tou první družinou byla banda kamarádů mého syna, jimž bylo okolo 5-7 let. Zmiňoval jsem, že doporučený věk je od 8 let, ale i toto mladší publikum nemělo problém pochopit pravidla a vše si užít. Jediné, co mohlo vést k úrazu bylo jejich zapálení, protože při zakrývání odhazovacího balíčku vyvíjeli značnou intenzitu plácnutí. Naštěstí se to obešlo bez nehod. Kluci se však nasmáli hodně.

Druhou skupinou lidí, s nimiž jsem měl tu čest hrát Taco, Kočka, Koza, Sýr, Pizza byli moji vrstevníci okolo 30-35 let při jedné narozeninové oslavě. Hru jsem vytáhl ve velmi pozdních hodinách, kdy již většina účastníků dosahovala vrcholného stavu své mentální inkompetence díky hojnému a opakovanému využívání fermentovaných rostlinných nápojů. U stolu se nás sešlo sedm hráčů a nutno říct, že jsme si hru užili převelice. Naprosto ideální party hra pro tuto chvíli. Hlavně musí být neustále všichni přítomní ve střehu, protože každou sekundou se na stole objeví vyřčená karta. Když byť jen na chvíli nedáváte pozor, může se vám to stát osudným a vaše hromádka karet se pomalu začíná zvětšovat.

Hodnocení 5 – 5

Vzhledem k doporučené maloobchodní ceně 299 Kč se od Taco, Kočka, Koza, Sýr, Pizza dočkáte nesmírně zábavné hry vhodné, jak pro dětské publikum, party v pozdnějších nočních hodinách, ale i jako krátký filler pro vyplnění “mezer” při hraní komplexních časově náročných záležitostí. Takže, neváhejte a začněte se učit mantrická slova, která si budete nestále opakovat: Taco, Kočka, Pizza…. ajjjj a beru karty.

Taco, Kočka, Koza, Sýr, Pizza získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

2 Replies to “Taco, Kočka, Koza, Sýr, Pizza”

  1. Hra je super, akorát důrazně doporučuji, aby si všichni účastníci před hraním sundali prstýnky a podobné kraviny. Protože Narval. Vytvoření rohu probíhá na hlavě, tedy relativně vysoko a pak být zaplácnutý masivním kovovým prstenem není právě příjemné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: