Startupy / Startups

Investuj a blafuj!

Představení

Hra Startupy je jedna z malých karetních her od českého rodinného vydavatelství 4 Kavky, na něž se postupně v několika článcích podíváme. Všechny vznikly v japonských Oink Games a najdete je v malé krabičce prosté insertu, kterou snadno strčíte do širší kapsy kalhot.

Startupy jsou pro tři až sedm investorů, kteří se snaží blafováním stát tím nejbohatším a nejúspěšnějším podporovatelem firem, jež pustily do oběhu své první podíly. Autorem je Jun Sasaki, který si hru společně s Hiroko Izumidou také ilustroval.

Co je v krabičce a jak se to hraje

Po odkrytí víka na vás vykouknou anglická a česká pravidla, pod kterými se skrývá množství volných žetonů – mincí, antimonopolních žetonů šesti startupů a bonusových bodovacích žetonů za jednotlivá kola. Pod tím vším najdete balíček karet šesti startupů, přičemž každý startup má jiné množství podílů – od pěti do deseti.

Herní oblasti se dají rozdělit na tři. Na ruku každého hráče, jeho herní plochu kam vykládá své ponechané si akcie a společný trh. Na počátku hry se zamíchá a zformuje balíček ve středu stolu, z něhož se nejprve vyřadí pět karet do krabice (ztěžuje počítání karet). Kolem balíčku se ponechá plocha na vykládání karet lícem nahoru na společný trh. Každý hráč dostane tři karty a deset žetonů mincí. Mince jsou oboustranné. Na lícové bílé straně s hodnotou 1, se kterou se používají většinu hry, a s rubovou měděnou stranou s hodnotou 3, na kterou se otáčí při zhodnocení, tedy v závěru hry ve chvíli, kdy jeden hráč platí peníz hráči druhému.

Během svého tahu hráč jednu kartu dobere a jednu vyloží. Jaké jsou možné kombinace? Může si dobrat kartu (lícem nahoru) z trhu a s ní i všechny na ní položené peníze. Pokud se rozhodne vzít si kartu (lícem dolů) z dobíracího balíčku, musí položit po jedné minci na každou kartu vyloženou na tržišti. Poté je čas se jedné karty zbavit. Buď kartu vyloží před sebe jako podrženou akcii, která mu zůstane do konce hry, anebo ji vrátí na trh jako nechtěnou (nesmí to ovšem být akcie od stejné firmy, od jaké si dobíral). V případě, že má před sebou od aktuálně zahraného startupu nejvíce karet ze všech hráčů, tedy je v současnosti majoritním vlastníkem uvolněných akcií, bere si antimonopolní žeton, který mu znemožňuje si brát další akcie dané společnosti z trhu. Může se k nim dostat pouze přes dobírací balíček, anebo si počká, pokud a až se stane majoritním vlastníkem někdo jiný. Antimonopolní žeton však skýtá i výhodu jeho momentálnímu držiteli. Když si dobírá kartu z balíčku, tak je osvobozen od pokládání mincí na karty společností na trhu, v nichž má většinu.

Hra končí ve chvíli, kdy je dobrán dobírací balíček. Hráči pak vyloží své karty z ruky před sebe a jde se vyhodnocovat. V čem je pointa hry? Snažíte se mít od každého startupu nejvíc karet, anebo naopak žádné, neboť minoritní vlastníci platí za každou svou akcii jednu minci držiteli majoritního podílu. Tuto jedničkovou minci však otáčí na trojkovou stranu a tím tedy soupeři s většinovým podílem pomáhá k vítězství. Závazky tu také dostihnou každého vyložením tří karet z ruky v závěru hry. Proto je dobré se nepohodlných karet včas zbavit a naopak si v ruce podržet překvapující akcie dávající vám většinu v poslední sekundě partie. Závěrem se sečtou všechny mince a rozdělí se bonusové body: +2 vítězi, +1 hráči na druhém místě, -1 poslednímu hráči.  Může se jít na další kolo hry!

Jaká hra je?

Je to zábava! Lze ji vřele doporučit snad do každé skupiny hráčů. Není náročná na pravidla, musíte u ní myslet, ale stejně svůj tah odvíjíte od hráčů před sebou. Jinými slovy, neuvaříte si hlavu na dlouhodobém plánování. Hra je vysoce interaktivní, chytrá, plná spekulování co kdy a kdo z koho. Pokud jste na hraní doma alespoň tři, rozhodně po ní sáhněte, neuděláte chybu.

—–

Zbývá zmínit zásadní pochvalu a zásadní výtku napříč lokalizovanými hrami od Oink Games. Positivem jest solidnost všech komponent karetních, kartonových případně i dřevěných. Negativem jsou pak nedotažená česká pravidla. České herní verze disponují hezkými ilustrovanými pravidly v angličtině, jejichž negativem je drobné písmo. Pravidla v češtině jsou psána velikostí normální, ovšem jedná se o pouhý text bez ukázkových obrazových příkladů a těžko se tak v hrách orientuje v rozložení hry či občas ve slovníku hry. Je hezké, že Kavkovi točí video návody, nicméně to papírovým pravidlům a hráčům u stolu bez internetového připojení nepomůže. Pokud tedy lidé u stolu neovládají angličtinu, aby studovali oba návody souběžně, či se spolehli pouze na ten anglický, tak pak jsou odsouzeni k tomu tápat a domýšlet si.
Osobně se mi nelíbí ani to, že v těchto malých Oink Games hrách je vše nacpáno v malé krabičce. Rozsypání sice zabraňují pro deskovky na míru dělané stahovací gumy, nicméně je nepříjemné z krabičky vždy vše vysypat na stůl a dát se do třídění. Ne, že by byl nutný insert, nicméně krabička je tak malá, že obvykle znemožňuje uskladnění žetonů i v pytlíkové formě.

Startupy získávají od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti 4 Kavky.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

One Reply to “Startupy / Startups”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: