SKÁKEJ, SBÍREJ, PORÁŽEJ.

Představení

Medúza či Banzaj, tak to jsou bossové, proti kterým můžete bojovat ve hře Plošinovka. To ale není hlavní point, který by vás měl k této hře nalákat. Sám název napovídá, že téma vychází ze známého počítačového žánru skákaček. Tuto hru na český trh lokalizovalo vydavatelství Albi, v originále ji můžete najít pod názvem Platformer.

Plošinovka je kompetitivní hra, kdy se každý hráč snaží dostat na vrchol plošiny (do věže žaláře) a tam porazit bosse. Jednotliví bossové jsou ovšem silnější a odolnější než ostatní nepřátelé, proti kterým se utkáváte v průběhu své cesty vzhůru. Je proto důležité po cestě sbírat volně ležící mince (pro nákup v kupeckém stánku) a diamanty (pro posílení vlastního útoku). Kromě těchto volně dostupných platidel je můžete navíc získat porážením již zmíněných nepřátel. Pozor! Nezapomínej na pasti a gravitaci, ale o tom později.

Komponenty

Krásná grafika a boží kostky! Touto větou bych začala část o obsahu krabice. Výčet herních komponent bude ale daleko, daleko větší. Začneme tím nejdůležitějším a tím jsou opravdu krásné a velmi kvalitní herní kostky – pět akčních kostek, jedna kostka nepřátel a čtyři speciální kostky, jedna pro každého hráče.

Aby bylo vžití se do hrdiny daleko autentičnější, tak každá postava má svůj kartonový žeton s vlastní grafikou. Vybírat si můžete z celkem šesti hrdinů a dvou nepřátel. Ke všem těmto žetonům postav se dodává osm plastových stojánků, aby hrdinové na mapě hezky stáli.

Mapku si můžete složit ze třiceti dvou karet dvou odlišných typů žaláře – jedna znázorňující krajinu Hrozivého hvozdu a druhá Plíživé prázdnoty.

Každý z hráčů dostane celkem dvě přehledové karty, které jsou opravdu obsáhlé a během prvních her budou vaším neodmyslitelným parťákem.

Kromě hlavních bossů, kteří ovládají svůj útok kartami a speciálními žetonky, se budete na své cestě potýkat s dalšími nepřáteli, ke kterým patří také karty a žetonky (ty tentokrát leží vodorovně na hrací ploše).

Pokud rádi nakupujete, tak i zde v kupeckém stánku si můžete koupit nějakou z patnácti karet předmětů a patnácti karet lektvarů. Životy si na své kartě hrdiny zaznamenáváte pomocí žetonků srdce. Bohatství si střádáte z žetonků zlaťáků a pro ty nejbohatší tu jsou i cennější žetonky drahokamů. Obohatit můžete hru použitím deseti karet artefaktů a při sólu se využívá dvanáct karet událostí, které ovlivňují každé kolo hry odlišně. Fíííha, to je jízda! Tak teď už jen připravit podle návodu hru a jde se na to, i když počkat. Jak že se to vlastně hraje?

Jak hrát?

Na úvod musím přiznat, že pravidla jsem četla několikrát a neustále se během hry ujišťovala ve svých tazích. Až nyní, když mám hru více nahranou, mi to přijde velmi jednoduché, ale opravdu chvilku trvá, než si člověk všechno zautomatizuje.

Na začátku svého tahu (mimo první tah hráče) se musí vždy zkontrolovat, zda se váš hrdina nenachází o dvě úrovně výše, než je nejnižší odhalená úroveň. Pokud tomu tak je, tak nejnižší úroveň se zruší (případní hrdinové spoluhráčů upadnou do mdlob (o tomto stavu se více dočtete v pravidlech). Druhým krokem je obnovení všech použitých karet. V podstatě jde jen o otočení karty o devadesát stupňů (opět v prvním tahu hráče žádné karty mít nebudete).

Třetí krok je hod svými akčními kostkami a kostkou nepřítele. Nejdříve se vždy vyhodnocuje kostka nepřítele (symboly z kostek má každý hráč u sebe na přehledové kartě). Poté se hráč může rozhodnout a provést v libovolném pořadí následující akce: objevit se na mapě (pokud se na ní nenachází, tak tento krok je povinen udělat), vyhodnotit gravitaci (v případě, že by mu to pomohlo porazit, nebo vyhnout se nějakým nepřátelům), koupit si předmět, či lektvar (pouze v případě, pokud se nachází na poli s kupeckým stánkem), využít zakoupený předmět/lektvar, využít schopnost svého hrdiny a v neposlední řadě vyhodnotit své symboly na kostkách (také v libovolném pořadí), případně sloučit dva stejné symboly výměnou za jeden jiný.

Po všech akcích, které hráč provedl a chce ukončit svůj tah, má možnost si uschovat na svojí speciální kostku symbol jedné nevyužité kostky (pokud nějakou má). Dále se vyhodnotí gravitace (a to i v případě, že by gravitaci vyvolal i ve své volné akci). Tím končí tah hráče.

Smyslem této hry je postupovat v žaláři (po mapě) výše a jako první zabít bosse. Důležité je si jednotlivé kroky naplánovat a zbytečně nahoru nespěchat, neboť jako správný hrdina se i vy musíte dostatečně vybavit, abyste měli proti hlavnímu nepříteli šanci.

Doporučení

Než se dostanete na úroveň bosse, je vhodné mít u sebe minimálně čtyři diamanty (při základní variantě hry). Každý boss má totiž X svých životů plus život za každou úroveň. Tudíž s pěti kostkami při velkém štěstí můžete hodit maximálně pět mečů.

Rozšíření plošiny o další úrovně je vhodné až při hře čtyř hráčů, neboť základní hra, která má pouze čtyři úrovně, by byla příliš krátká a hráči by se nestihli dostatečně vybavit na bosse. Řekněme si něco k ideálnímu počtu hráčů. Osobně si myslím, že Plošinovka není ideální dvojkovka. Hra je lepší při počtu tří až čtyř hráčů, kdy teprve okusíte ten pravý chaos, který chce hra poskytnout. Zapínání a vypínání gravitace, shazování monster. Taktiky jiných, dostat se co nejrychleji na vrchol. To vše může pěkně zavařit váš tah.

Hodnocení

Je to dobrá hra. Ale opravdu dobrá, ničím výjimečná (snad jen tématem) a ničím špatná. Hru jsem hrála v hráčském seskupení, proto se od toho odvíjí i má recenze. Pro hráče ta hra dle mého názoru opravdu není, leda… Leda, že jste Karakmatka nebo Karaktaťka, které už Karak prostě omrzel, nebo jen potřebujete změnu. Během hraní Plošinovky a procházení si karet a kartonových figurek, jsem se díky velmi podobné grafice cítila jako ve vertikálním světě Karaku. A přitom je hra úplně jiná. Hlavní pohyb a akce jsou ovládány náhodou, tedy hodem kostek.

Osobně bych velmi ocenila, kdyby nám Albi dokončilo zřejmě plánovaný videonávod. Neboť se v pravidlech hned na první straně po otevření objeví QR kód. Po načtení QR kódu se ovšem dočteme, že na videu se stále ještě pracuje. Neocenila bych to nyní kvůli sobě, ale hlavně kvůli budoucím čtenářům a hráčům. Psaná pravidla mi dala celkem zabrat a během prvních her jsem se neustále do pravidel vracela a vše si ověřovala. Přeci jen jsou to poněkud rozsáhlejší pravidla na rodinnou hru. Byla by škoda, pokud by to netrpěliví rodičové vzdali hned na začátku. To je ten důvod, proč se domnívám, že by videonávod tento problém vyřešil. Sami jistě brzy zjistíte, že po prokousání se pravidly je hra opravdu jednoduchá. Navíc máte vždy po ruce lamakartu, která poradí, jaké akce, a v jakém pořadí máte vyhodnotit. Hra se častějším hraním stane velmi rychlou.

Zajímavým prvkem je výše zmíněná gravitace. Klasicky jsme zvyklí na boj s monstry a příšerami, ale manipulovat s nimi?! Zde si Plošinovka zaslouží jisté plusové body.
Ráda bych tuto recenzi zakončila výzvou na vás. Deskoherní taťuldové a maminy, pokud si chcete zavzpomínat na staré časy, kdy jste pařili na kompu Super Maria, či Prince z Persie, vykašlete se na počítačovou verzi a zahrajte si se svými ratolestmi tuto deskovou variantu.

PLOŠINOVKA získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Albi.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: