Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je říše her

Pandemic: Epicentrum – Evropa

Tématicky načasovaný menší bráška původního Pandemicu

Nový přírůstek do světa Pandemicu se jmenuje Epicentrum (v originále Hot Zone) a u nás vychází verze Evropa se speciální krabicí, jež má do své obálky zakomponovaný monument či význačnou budovu té země, jejíž mutaci si koupíte. Tudíž v té české najdete Pražský hrad (dalšími možnostmi jsou třeba Eiffelovka či Big Ben). Další verzí je potom Severní Amerika.

“Cestovní” verze

U nás je však díky ADC Blackfire dostupná pouze verze Evropa, samostatná kooperativní hra menšího formátu než byl originální Pandemic. V menší krabici čeká kompaktní hrací plán s mapou Evropy, čtveřice figurek a ke každé karta role se speciální schopností: Pilot se pohybuje rychleji po herním plánu a může brát další postavu s sebou, Odborník na zamezení šíření léčí při vkročení do města, Odbornice na karanténu ochrání před šířením nákazy v oblasti svého působení a Virolog umí snadněji vytvořit lék a léčit i na dálku. Pro každého hráče je připravena ještě přehledová karta s výpisem standardně dostupných akcí.

Na mapě je celkem 24 měst ve třech barevných “regionech” dle tří druhů nemocí – červená, žlutá a modrá. Každou nemoc reprezentuje 16 kostiček a žeton vytvořeného léku. 24 je karet měst v balíčku hráčů a stejně tak i v balíčku nákazy. Do balíčku hráčů se následně vmíchává ještě čtveřice karet Událostí a trojice karet Epidemií. Vše funguje víceméně stejně jako v plné verzi hry. Nechybí ani ukazatel míry nákazy a počtu ohnisek nemocí.

Posledním komponentem je devět karet mutací – dodatečný herní prvek, jež můžete do partie zařadit poté, co se naučíte hrát a vyhrát hru bez nich. Přidáním tří nebo šesti zvýšíte náročnost partie.

Rozdíly oproti originálu

Jak již bylo zmíněno, ve hře jsou pouze tři nemoci (místo čtyř). Pro objevení léku potřebujete čtyři karty (místo pěti). Na plánu je jediná výzkumná stanice – Ženeva – v níž je možné vytvořit lék; postavit další není možné. V menším rozsahu hry jsou “pouze” tři karty Epidemie.

Nemoci není možné vymýtit, takže se mohou neustále šířit, jen je bude o něco snadnější léčit s existujícím lékem. Postavy pochází též z originální hry a jejích rozšíření, jen mají upravené schopnosti. A pro zvýšení náročnosti hry nechybí karty Mutací, jež se vždy váží na nemoc určité barvy.

Varianty hry

V přiložených pravidlech hry najdete pouze základní verzi. Ta je pro dva až čtyři hráče, plně kooperativní a založená na principech originálu. Nechybí však odkaz na webovku, na níž jsou pravidla pro sólo hru a pro možnosti kombinování verze Evropa s variantou Severní Amerika, jež obsahuje plán se severoamerickým kontinentem a čtveřici jiných postav/rolí a tedy i figurek jiných barev.

Zatímco na verzi Hemisfér se severoamerickou Hot Zone si budete muset pořídit danou hru, jež bude v angličtině, do sólové se můžete pustit rovnou: hráč před sebe připraví trojici rolí, za něž bude hrát; ty však budou sdílet jednu zásobu karet “v ruce”, navíc přibude “archív” lokací vedle herní desky, který bude sloužit na ukládání a vyměňování karet během hry.

Vzhůru do boje s nemocemi

Ve standardní hře musí hráči léčit šířící se nemoci, ale jediným způsobem, jak vyhrát hru je stále vynalezení léku na každou z nich. To hráči provedou vyložením čtyř karet stejné barvy z ruky. Jejich prohra nastane, pokud již není dostupná kostička nemoci, jež se má šířit, počet ohnisek dostoupí vrcholu stupnice nebo dojde-li dobírací balíček karet hráčů.

Postavy se pohybují po herním plánu mezi sousedícími lokacemi, zahráním karty města mohou letět z daného města kamkoli na mapě nebo naopak odkudkoli do daného města. Mohou si mezi sebou vyměňovat karty měst, ale pouze za předpokladu, že se v daném městě potkají. Během svého pohybu mohou též léčit nemoci, hrát karty událostí a záhodno je ve velkém používat své speciální schopnosti.

Závěrem

Pokud už máte základní hru, případně i její rozšíření, pravděpodobně Vás tento menší bráška nenadchne. Pro vás se nabízí extra možnost – stáhnout si hru ve verzi Print & Play. Pro začínající hráče je Epicentrum Evropa dobrou vstupní hrou do kooperativních her, zároveň je díky svým rozměrům ideální na cesty.

Oproti původní hře se v menším formátu s kratším herním časem mění poměr náhody vs. strategie. V partii hodně záleží na sledu karet, je náročnější vyhrát, než se se hrou náležitě sžijete a odhadnete, jak moc se věnovat kterým akcím. Velkým nepoměrem je potom sólová varianta, která je proti té standardní značně jednodušší, pokud správně odhadnete strategii na počátku.

Pandemic: Epicentum – Evropa nepřináší nic objevného či nového, spíše přibližuje hru nové generaci deskohráčů a cílí na aktuální situaci a téma. Nelze říct, že by byla nadbytečná, to snad pouze pro majitele původní varianty, pro ty ostatní nabízí rychlé seznámení se světem Pandemicu i kooperativních her obecně, příjemnou sólo verzi a cestovní hru, ať už zamíříte kamkoli.

Pandemic: Epicentrum – Evropa získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru je možné koupit zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: