Ostrov pokladů

Závod o zakopané zlato Dlouhého Johna Silvera v silně tematické pirátské hře.

Úvod

„Už mi v mé staré kotrbě svítá,“ poznamenal Silver. „Tuhle je kompas, tamhle nejvyšší bod ostrova Kostlivců, který trčí jako zub. A teď stanovte směr této kostry.“ Ukázalo se, že tělo leží přesně ve směru ostrova, a střelka na kompasu označovala čáru V J V směrem k V.

Ostrov pokladů. Nádherná velká hra na motivy románu Robert Louis Stevensona od Marca Paquiena a ilustrátora Vincenta Dutraita z roku 2018 se díky vydavatelství Albi dostane i na české stoly.

Dlouhý John Silver je uvězněn ve věži a snaží se získat čas, než se mu podaří uprchnout. Ostatní piráti zatím prohledávají celý ostrov v honbě za zakopaným pokladem. John jim musí napovídat, někdy pravdivě, jindy lživě. Je na pirátech, zda si všechny stopy vyhodnotí správně. Na mapě se skrze nápovědy postupně zužuje prostor, kde poklad může být. Hráč za Johna si na počátku partie nakreslil křížek na svou malou mapu a nyní se ostatní snaží svést z cesty.

Ostatní piráti za zástěnami na svých mapkách zuřivě škrtají, rýsují, píší si poznámky. To vše na základě poznatků veřejných i získaných individuálně. Po velké mapě se mohou posouvat rychle, či pomalu a provádět malé kopání, anebo na místě provádět velké kopání. Jakmile hra pokročí a John uprchne z věže, snaží se k pokladu dostat dříve než ostatní hráči. Když hra skončí, hadrem se všechny stopy od fixů smažou a pátrání může začít znovu. Hra je designována jako jeden versus ostatní a vždy je hráno za všechny postavy. Tedy i ve hře dvou či tří hráčů je hráno za všechny čtyři hledající piráty. John to zkrátka nemá nikdy lehké.

Příprava hry

Zvolte s jakou strany mapy budete hrát – s barevnou a méně přehlednou, nebo tou v sépiovém odstínu?

Každý z hráčů si vezme zástěnu, destičku se svými speciálními schopnostmi, malou kopii mapy a fix. Do středu stolu je rozložena velká mapa a v dosahu všech hráčů umístěno malé a velké pravítko, malý a velký kompas, malá a velká šablona prohledávání, kružítko a černé známky. Piráti hledající poklad umístí na velkou mapu svou miniaturu a poté se hráč za uvězněného Johna Silvera rozhodne na své mini mapce zakřížkovat místo s pokladem, tedy mimo dosah ostatních. Korespondující kartička nápovědy místa je odložena stranou. Na stupnici kalendáře jsou položeny žetony pirátů. Hráč za Dlouhého Johna si také připraví žetony nápověd a žetony pravdy. Nakonec každý z hledajících pirátů obdrží vylosovaný jednu kartičku nápovědy, kde poklad není, a John si dobere další tři karty pro další tahy. John Silver je umístěn do jedné z osmi věží na ostrově.

Jak to probíhá

Nejprve John Silver aktualizuje kalendář a piráta úplně vzadu posune na první volné pole. Poté je provedena příslušná akce kalendáře a následuje tah piráta. Ten může zahrát jednu či dvě akce, což se odvíjí od pole v kalendáři. Základní akce jsou tři: jízda na koni až šest mil, pěší pochod až tři míle a omezené hledání pomocí malé šablony, tedy zakreslení kruhu na zvoleném místě, anebo hledání na místě pomocí velké šablony. Toto hledání probíhá tam, kde pirát stojí z předchozího tahu. Pokud dojde k hledání, tak John Silver po skončení hledání pirátu napřímo či dramaticky skrze vložený žeton do truhly oznámí, zda byl úspěšný. John Silver se může rozhodnout neúspěšnému hledači dát žeton truhly. Ten pirátovi umožní kdykoliv příště vykonat akci navíc, či mu pomůže rychleji najít poklad, pokud si všechny stopy správně a včas poskládá dohromady. Ovšem John Silver z toho získává výhodu hrát pro něj výhodnější efekty označené truhlou na kartách tipů a černých známek.

Každý z pirátů disponuje nějakými zvláštními schopnostmi, které lze často užít pouze jednou či dvakrát za hru. Mezi takové schopnosti patří rychlý přesun figurky, uražení vzdálenosti dvanáct mil namísto šesti mil, hledání pokladu na dálku či při hledání pokladu obkreslit vnější kruh šablony namísto vnitřního, čímž se prohledávaná plocha zvětší. Skrze zvláštní schopnost si lze též skrytě prohlédnout žeton informace umístěný Silverem na kalendář. Zda o jeho povaze ostatním bude lhát, či říkat pravdu, je zcela na hráči, jež tuto schopnost použil.

Pokud ukazatel pořadí dosáhne na pole s událostí „Útěk“, John Silver uprchne. Kalendář se přestane používat a piráti ve svém tahu provedou vždy dvě akce, zatím John Silver dělá vždy jen jednu, a sice jízdu na koni. S rychlostí větru směřuje k pokladu. Kdo najde poklad dříve? Piráti, či Dlouhán John?

Ve hře platí dvě podstatná pravidla, které ji dělají zábavnou a předcházejí hádkám a mrzení. Kdykoliv si není John Silver jist, zda pirát našel poklad, tak ho zkrátka našel. A také je zakázáno mezi piráty sdílet informace na žetonech a kartách jejich odhalením. Ale lze o všem diskutovat, mlžit, blafovat a lhát.

Zajímají-li vás pravidla podrobně, pusťte si videonávod z dílny Albi, který naleznete úplně na konci článku.

Zhodnocení hry

Je to skvělé! Jedna z nejvíce tematických her. Je to sice hra dedukční, ale to téma je cítit na každém kroku. Hra je svým způsobem zakreslováním mapy originální a komponenty jsou kvalitní. Mohly by sice být z tlustšího papíru či kartonu, ale za těch deset partií k úhoně nepřišly. Je potřeba si dát pozor pouze při používání kružítka, aby zůstal gumový bodec zapíchnut v jediném bodě a pirátovi se skutečně podařilo vykouzlit kruh. Pravidla jsou čtivá a přečtete je do půl hodiny a stihnete i připravit hru. Lépe udělat hledání pirátského pokladu snad ani nešlo. A společně s hrou Tobago jde asi o nejlepší hry s motivem hledání pokladu vůbec.

A to je celé hodnocení! Zdá se vám krátké? Musíte si to zkrátka vyzkoušet. Naučíte se to rychle a poměrně rychle to i odehrajete. Prodlevy mezi tahy nastanou jen tehdy, kdy někdo dlouho vyhodnocuje neověřené stopy, ale obvykle to jde ráz na ráz. Je zábava hrát za řadového piráta i za Johna Silvera, ale za Dlouhána Johna je to mnohem těžší. Když si to hráč za něj špatně rozmyslí, tak prohraje. A když neuhlídá informace, co kdy komu řekl a něco poplete, může to hru pokazit. Ale i přes vyšší náročnost na jednoho z hráčů se jedná o široce přístupný titul.

Konečně někdo udělal tematickou pirátskou hru a konečně se tohoto titulu z roku 2018 někdo chopil i u nás. Snad bude hra úspěšná a dočkáme se i velkého rozšíření Treasure Island: Captain Silver – Revenge Island.

Ostrov pokladů získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Albi.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

One Reply to “Ostrov pokladů”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: