Krev a písek

Gladiátorem v kartách

V letošním roce se v našich končinách objevilo nové vydavatelství. Nese název oook!game a založil jej pan Daniel Syrový. Ten je zároveň i nejproduktivnějším tvůrcem her svého vydavatelství. Na svém webu prozatím nabízejí pouze 4. hry, ale pevně věřím, že budou přibývat další. Jednou z těchto her je karetka nesoucí název Krev a písek. Tento název ve mě vyvolává vzpomínky na poměrně kontroverzní seriál o Spartakovi, který jsem s velkým zaujetím sledoval. Název se pro tuto hru rozhodně hodí, jelikož aréna je vlastně výraz pro písek (z latinského harena), který je dosyta nasáklý právě krví gladiátorů. Jak tedy tento název napovídá, jde o hru z gladiátorského prostředí s velice hezkými ilustracemi, o které se postaral pan Ondřej Pavelek. Zahrajete si ji ve dvojici až šestici gladiátorů ve věku minimálně 10 let. Klání by pak MĚLO trvat 30 minut.

KREV A PÍSEK!

Hra versus realita

Musím ocenit přístup autora k reáliím kolem gladiátorů. Nejsem žádný odborník, ale toto téma mě zajímá, tak jsem se pídil po nějakých informacích. Mnoho termínů a obrázků velice dobře koresponduje s historií a autor tím jen podpořil tematičnost a autentičnost hry. Například editor, hráč který rozdává karty a je začínajícím hráčem kola, je zároveň označení pro pořadatele gladiátorských her. Pokud se editor rozhodl uspořádat hry, musel si pronajmout arénu a gladiátory od některého z lanistů, což byl majitel gladiátorské školy (ludu). Karta lanisty ve hře zvýší šanci na vítězství otevřením dalšího útoku, aneb čím lepší lanista, tím lepší gladiátor. Ve hře jsou též vyobrazeny skutečné zbraně gladiátorů. Rovný meč s oboustranným ostřím zvaný gladius, trojzubec a zahnutý meč sica. Jednou z karet je i mecenáš, který nabídne hráči dobrání dvou karet. Stejně tak mohl kdysi mecenáš podpořit oblíbeného gladiátora svými stříbrnými denáry, které byly skutečně starořímským platidlem.

Pozor! Do ludu přichází editor

… Na terase svého ludu stojí asi padesátiletý muž. Celý život se věnuje tomu, co umí nejlépe a čemu se věnoval už jeho otec – je lanistou. Obchoduje s otroky a snaží se z nich vychovat co nejlepší gladiátory římské říše! Zrovna když dopíjí pohár chutného vína, vejde na jeho terasu v doprovodu služebné vážený měšťan.

,,Zdravím tě milý Quinte, co tě přivedlo až na mou terasu?” vítá lanista vzácného hosta a nabízí mu pohár vína.

,,Však ty víš Lucie, jdu si prohlédnout tvé muže. V příštích dnech pořádám hry a chci na nich ukázat jen to nejlepší.”

,,Tak to jsi na správném místě. Kolik jich žádáš?”

,,Myslel jsem si na čtyři gladiátory. Co tomu říkáš?

,,To nebude žádný problém příteli. Pojďme do salónku domluvit cenu.” …

… V písku arény stojí čtyři gladiátoři a každý má k dispozici 7 karet. Od mečů přes štíty až po pomoc svého lanisty či mecenáše. Pokud by zápasili ve dvou měl by jich každý 9. Zbylé karty jsou uprostřed arény na hromadě, k dispozici všem gladiátorům. Hned vedle je skládka použitých karet a hromádka denárů. Mají vše co je třeba a klání může započít. Stačí jen pozdravit editora a vyčkat jeho povelu pro začátek.

PŘÍPRAVA HRY PRO 4 HRÁČE.

Ave Caesar, morituri te salutant

… V maloměšťanské aréně poblíž Říma stojí v písku čtyři gladiátoři. Jsou připraveni na vše, včetně smrti. Jediné na co čekají, je povel editora, který si užívá stínu na tribuně. Vedle něj sedí lanista a doufá ve skvělý výkon svých bojovníků. …

… Všichni gladiátoři se připravují na začínající útok. Bude na nich, jakou bude mít hodnotu, ale měl by být nižší hodnoty, aby ho mohli dát stupňovat. Jakmile jsou si jistí, který útok bude první, musejí vyčkat na signál editora. Ten zahájí zápas zvoláním hesla ,,boj”. V tento okamžik všichni gladiátoři provedou svůj první útok. Dalším krokem, bude ten prvního hráče. Záleží na něm, zda bude útočit, nebo se bránit a rušit útoky ostatních gladiátorů. Může také požádat o pomoc některého z mecenášů, nebo svého lanistu. Takto se gladiátoři střídají ve svých reakcích, dokud neskončí první kolo. To končí, jakmile se stane jedna z těchto věcí: všichni hráči se vzdají své reakce a provedou takzvaný pas, všem hráčům dojdou karty potřebné k boji, nebo se některý z gladiátorů stane bohem arény. Bohem arény se stane po dosažení síly útoku s hodnotou 5. Jakmile skončí první kolo, je třeba gladiátory vyplatit a následuje další kolo. Takto se vše bude opakovat až do doby, než jeden z gladiátorů vydělá 5 denárů a stane se tak celkovým vítězem her. …

… ,,Lucie, bylo to úžasné. Nádherná podívaná! Mockrát ti děkuji za toto profesionální představení!” rozplívá se Quintus nad proběhlým zápasem.

,,Mému ludu bylo ctí pobavit tvou osobu Quinte. Budu rád, když mě navštívíš i při dalších hrách.”

,,Buď si jist Lucie!”

,,Pak není třeba děkovat příteli! Bylo mi ctí.” …

ROZEHRANÁ HRA 4. HRÁČŮ.

Tiskařský šotek

Během korektur pravidel před tiskem bohužel došlo k jisté chybce. Tak trochu se zapomnělo na větičku související s pravidlem “BŮH ARÉNY”. Pravidlo se týká limitu, kdy se může zahrát, respektive “BOHA ARÉNY” nelze zahrát během prvního tahu hráče. Bez tohoto pravidla by mohl editor ukončit hru dříve než by začala. Pokud by mu na ruku přišel útok s hodnotou 4 a karta krev, zahraje “BOHA ARÉNY” hned první kartou. Níže přikládám opravenou část pravidel.

Vybavení arény

Nyní bych se rád zaměřil na produkční kvalitu hry. Přiznám, měl jsem z této části hry trochu strach. O to víc jsem byl překvapen, když se mi hra dostala do ruky. Krabička sama je z velice pevného kartónu a otevírá se nezvykle, tak nějak jako kniha. Uvnitř ní je pak jakýsi kartonový předěl, který odděluje dvě hromádky karet. Ony dvě hromádky obsahují 91 karet o rozměrech 56×86 , jsou standardní kvality, hezky a čistě ořezané. Milé překvapení byl také pytlíček s 30. kartonovými žetony, znázorňující denáry. Žetony jsou opět standardní kvality a rozhodně nikoho neurazí. Mě naopak moc potěšily, protože jsem je nemusel vylamovat z nějakého aršíku, jelikož už to nějaká dobrá duše udělala za mě. Pravidla jsou roztomile maličká a až na pár překlepů a onu chybku s “BOHEM ARÉNY” naprosto v pořádku. Všude spousta příkladů a návodných obrázků. Informace, které jsou třeba dohledat, jdou dohledat snadno. Navíc hráčům u stolu je vysvětlím dřív než bych řekl Koloseum. Jak jsem psal na začátku, měl jsem strach z kvality provedení, ale jsem naprosto spokojen. Spíše bych řekl překvapen. Originální krabička, vyloupané žetony a krásné ilustrace. První dojem z vydavatelství oook!game a jejich karetky Krev a písek je rozhodně pozitivní.

KARTY ÚTOKU
KARTY OBRANY
KARTY PÍSEK, KREV, LANISTA A MECENÁŠ
ŽETONY DENÁRŮ

Co zůstane v prachu arény

Zde bych se chtěl rozepsat o tom, co se mi na Krev a písek moc nelíbí. Abych pravdu řekl, na této karetce není nic co by se mi vyloženě nelíbilo. Je zde akorát pár věcí, které mi tak úplně nesedí. První věcí je herní mechanika “PAS”. Při pročítání pravidel bych vůbec neřekl, že bude tak dominantní. Jednak může po zahrání všemi hráči ukončit herní kolo a jednak se dá použít jako poměrně protivná taktika. Pokud se jeden z hráčů rozhodne pasovat a nebude hrát žádnou kartu, zůstane posledním hráčem s kopicí karet, díky kterým může bez problémů zvítězit. Otázkou tak zůstává, zda mu na to soupeři skočí a dovolí mu to. Pokud mu to nedovolí, hra se značně protáhne. Tím bych plynule navázal na další věc, která mi úplně nesedí, a tou je herní doba. Pokud bude mít jeden z hráčů enormní štěstí v kartách, může vyhrát po třech kolech a ty by s partou zkušených gladiátorů mohly trvat půl hodiny. Pokud ale každé kolo bude vyhrávat někdo jiný, což se nám stávalo běžně, hra se podstatně protáhne. Samozřejmě ohromně záleží na kartách a umu hráčů u stolu, ale počítal bych klidně i s pár hodinami. Nicméně v pravidlech je popsáno, že cílovou hodnotu denárů si můžete nastavit dle svých potřeb. Pokud si tedy nastavíte vítěznou hodnotu například na 3 denáry, můžete hru podstatně urychlit, nebo zvýšením hodnoty naopak prodloužit. Veliká škoda je nefunkční QR kód v pravidlech, který odkazuje na video vysvětlující pravidla a Let’s play. Respektive QR kód funkční je, ale slíbená videa na stránce vydavatele bohužel nejsou. Tento nápad se mi moc líbí a o to více mě mrzí absence těchto videí. Kdo by lépe vysvětlil hru, než její tvůrce že? Tak snad se na stránce videa co nejdříve objeví. Poslední slabinou, která mě osobně nevadí, bude znovuhratelnost. Kdo ví, třeba se dočkáme rozšíření, které by s tím mohlo pomoct.

VÝSTŘIŽEK PRAVIDEL S QR KÓDEM.

Co si zaslouží aplaus publika

Kdybych oproti tomu měl vypíchnout, co se mi na hře líbí, budou to rozhodně ilustrace, originální krabička o rozměrech 121x94x32. Na internetu jsem viděl pár předchůdců finální verze a jsem moc rád, že to dopadlo tak dobře. Grafika je opravdu tematická a mezi gladiátory se hodí. Originální je i použití stylu hospoda namísto číslic. Podle mě by celkovému vzhledu číslice rozhodně nepomohly. Naopak, vypadalo by to pak jako kvarteto. Jak už jsem psal dříve, krabička je opravdu pevná a funkční. Díky otvírání “na knihu” se dovnitř dá dostat opravdu snadno. U menších krabiček klasického typu to někdy bývá problém, který zde díky tomuto řešení odpadl. Herní systém mi vyhovuje a myslím si, že jde o ideální hru do hospody. Nezabere téměř žádné místo a je u ní sranda. Krásné je to, že nemusíte vyhrát epickým útokem, ale tím nejsilnějším. To může být i útok s hodnotou 1. U nás se hra vždy strhla ve škodění. Pokud se vám podaří zrušit útoky ostatních a vám zůstane slabý, i když nejsilnější útok, zvítězíte. Mám rád škodící hry a než jsem se pustil do hraní, ani mě nenapadlo, že se toho dočkám i zde. Hra příjemně plyne a všude kolem je spousta hlášek a legrace.

Editore, kam bude směřovat palec?

Chcete se pobavit v hospodě, nebo odlehčit hlavě mezi složitými hrami? Pak je pro vás Krev a písek správnou volbou. Zde její hranice ovšem nejsou, pokud se u stolu sejde správná parta hráčů, může se strhnout i velice strategický a plánovaný souboj. Jedná se o hru plnou reálií ze života gladiátorů, což se mě osobně líbí moc. Vždy mě zajímalo vše kolem gladiátorů, ale chápu, že to tak nemusí mít každý. Nicméně pokud si těchto tematických věcí nebudete chtít všímat, rozhodně vás nebudou rušit. Herní kola se hrají komfortně a hezky ubíhají.

Hra je plná spousty opravdu krásných ilustrací, díky kterým si hra zaslouží ocenění Umělecké dílo. Navíc díky možnosti enormního škodění a konfliktu mezi hráči pak uděluji ocenění Rubačka, a vzhledem k přístupnosti pravidel, též mohu udělit ocenění Vstupní hra.

Zaujala vás hra? Zkusíte vstoupit do arény a vyhrát v ní svých 5 denárů? Pak směle do toho!

Morituri te salutant!

Krev a písek získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme oook!game.

Hru je možné zakoupit přímo zde.

Tags:

One Reply to “Krev a písek”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: