Istanbul: Choose & Write

Zvol akci a vytěž ji lépe než soupeř.

Úvod

Před rokem jsme napsali nadšenou recenzi na titul Istanbul: Big Box. A jelikož se naší redakci podařilo navázat spolupráci s německým předním vydavatelstvím Pegasus Spiele, je logické, že vám dnes představíme nejnovější přírůstek do istanbulí rodiny – letošní zapisovací verzi. Pojďme se na to ale podívat popořadě.

Ukončená partie.

Německý autor rodinných her, Rüdiger Dorn, kterého v českých končinách můžeme znát díky duelovkám Jambo a Dračí srdce, v roce 2014 zabodoval svou obchodní hrou Istanbul. V následujících letech 2015 a 2016 přidělal dvě velká rozšíření – Istanbul: Mocha & Baksheesh a Istanbul: Letters & Seals (2016). Posléze v roce 2018 poprvé vyšlo vše v jedné krabici jako big box. Ještě mezitím však v roce 2017 Rüdiger stihl připravit kostkovou verzi Istanbul: The Dice Game. V letošním roce 2023 jsme se tak po několikaleté pauze dočkali ještě jednoho přírůstku. V něm hráči používají karty a své příjmy a úspěchy si zapisují, ale rozhodně svou centrální mechanikou hra nespadá do kategorie flip-and-write, tedy otoč a zapiš.

Stejně jako na předchozích Istanbulech se i na této verzi podílel ilustrátor Andreas Resch

Připravená hra.

Jak se pohybovat po bazaru

Pod víkem hráče čeká v obyčejném papírovém insertu několik balíčků karet, tužky a centrální blok s oboustrannými listy bazaru, kdy jedna strana slouží pro hru jednoho až tří hráčů a druhá pak pro partii čtyř až pěti hráčů. Ve hře chybí jakékoliv kartonové komponenty a zisk zboží, peněz či rubínů si hráč zapisuje do stupnic po okrajích svého listu, jemuž dominuje centrální tržiště a sultánův palác.

Na stole hráči připraví karty sultánových dopisů, které představují poptávku po žádaném zboží a jejichž plněním hráč nejčastěji dosahuje na zisk rubínů. Přítomny jsou ovšem ještě další čtyři balíčky karet – lokace, cechy, zboží a karavana. Z karet lokace jsou vyloženy karty dvě do sdílené nabídky a každý z hráčů obdrží na ruku jednu další kartu lokace.

Záznamový arch tržiště na konci partie.

Ve svém tahu hráč zahraje kartu lokace nebo kartu cechu, pokud ji v průběhu hry získá. U karet lokací volí mezi dvěma kartami na stole a případnými kartami na ruce. Zvolení karty lokace aktivuje lokaci na hráčově tržišti na zapisovacím listě. Může využít buď efekt přímo zvolené karty, anebo karty, která se zvolenou sousedí. Takto se hráč dostává nejen k procházení stánků za účelem zisku konkrétní suroviny, ale i k branám sultánova paláce, kde smí nashromážděné zboží darovat sultánovi a být tak odměněn rubínem. 

Karty lokací (rozestavěné za účelem fotky pro lepší porovnání s archem).

Skrze aktivaci efektů určitých lokací hráči může přinést také kartu cechu, zboží či karavany. Podstatné je, že všichni neustále hrají, neboť aktivní hráč zvolí pouze výchozí lokaci a ostatní hráči smí též dle vlastní vůle zahrát její efekt či efekt jedné ze sousedních karet. Za to je nutno zaplatit škrtnutím políčka bonusové akce na oranžové stupnici či přímo na kartě akce. Rozhodne-li se pasivní hráč nic neaktivovat, získá tak jednu tečku do své oranžové stupnice bonusů.

Pokud se aktivní hráč rozhodne zahrát kartu cechu, musí za ni zaplatit příslušný obnos a až následně ji aktivovat. V tomto jediném případě soupeři čekají a nic neprovedou. Na konci tahu hráč zahranou lokaci či cech z ruky odhodí. Zahrál-li lokaci v nabídce, nahradí ji z balíčku nově odhalenou kartou. 

Karty cechů poskytují jednorázové výhody.
Ukázka karet zboží a karet karavany.

A co že nám dávají karty z ostatních balíčků? Karty cechu hráči dávají výhody či zlevňují poměr pro jednorázové nabytí surovin. Karty zboží hráče odmění dvěma surovinami zboží. Aktivování odhalené karty karavany hráči přinese příslušný zisk zboží.

Jakmile hráč nashromáždí vše potřebné po uspokojení sultánovy poptávky a aktivuje příslušnou kartu paláce či kartu s ní sousedící, vyškrtá si odevzdávané zboží a zakreslí si zisk rubínu. Rubíny lze ovšem získat i za naplnění dvou truhliček na peníze, koupením si rubínu za peníze či za dosažení určitého stupně bohatství na všech stupnicích zboží (prsteny, koření, ovoce, látky).

Hra končí ve chvíli, kdy jeden z hráčů dosáhne na deset rubínů. Je dohráno kolo a kdo má rubínů nejvíce (lze dosáhnout i na rubín jedenáctý a dvanáctý), vítězí. Alternativním koncem hry je též vyčerpání balíčku lokací.

Příklad sultánovy poptávky v podobě karet dopisů.

Zhodnocení hry

Hra se mi líbila a rád si ji zahraji kdykoliv znovu, nebude-li po ruce velký Istanbul. Přestože neholduji zapisovacím hrám, zdejší mechanika pohybu po tržišti na papíře mě bavila a přišla mi v tomto formátu her inovativní. Hru ovšem nebylo úplně snadné nastudovat. 

V pravidlech je vše napsáno, ale občas chybí obrázek či ikona, které by čtenáři usnadnily pochopení řečeného. Stejně tak je nutno přečíst pravidla celá, tedy včetně vysvětlení efektů karet bazaru nalézajících se na konci sešitu. Teprve poté a po návratu na předchozí stránky vše do sebe zapadne. 

Prázdný arch pro hru čtyř až pěti hráčů.

Oceňuji to, že obvykle všichni kolem stolu hrají a celou dynamiku i taktiku navíc podporuje neustále střídání začínajícího hráče pro každé další kolo. Uspořádání a funkčnost tržiště na papíře, propojení s hmatatelnými kartami a možností využívat i karty sousední má jeden zásadní účinek na prožitek – po chvíli člověk běhá po bazaru s mnoha, byť ne všemi, možnostmi, a připadá si jako při hraní původní velké deskové hry. Zkrátka a jednoduše se zapisovací verzi Istanbulu fungující na jiné mechanice podařilo zprostředkovat atmosféru původního titulu. A to i přesto, že na začátku je na stole jen pár karet a hráčům není vůbec jasné, jak se tato verze chce přiblížit originálu, natož se mu vyrovnat.

Je však třeba též zmínit, že náhodné tažení karet lokací v závěru hry může hodně pomoci jednomu hráči, který pak díky doposavadnímu hraní vyhraje i o tři rubíny. Nicméně takovému závěru se hráči mohou vyhnout počítáním karet, neboť každá z karet běžných lokací je ve hře právě dvakrát. Výjimku tvoří čtveřice karet fontán s rozdílnými efekty, které vždy odmění všechny hráče u stolu. 

Karty fontán z balíčku lokací.

Co říci závěrem? Hry od Rüdigera Dorna mám rád a ani tato mě nezklamala. Nenápadná zapisovačka, která dokáže vytvořit atmosféru velké hry, mě překvapila. Skýtá totiž hráči vícero cest k vítězství, ale daří se ji vytvářet i citelný tlak na hráče a jeho rozhodování.

A nesmím zapomenout ani na vydařenou a přitom pravidlově jednoduchou sólo variantu, která po hráči vedle nasbírání 11/12/13 rubínů požaduje též plnění cílů dle tabulky.

Istanbul: Choose & Write získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Pegasus Spiele.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: