Istanbul Big Box

Nechť započne závod o drahokamy s vůní kávy a pečetního vosku!

Úvod

V Istanbulu, ve čtvrti proslavené bazary, panuje čilý ruch. Obchodníci se svými pomocníky se hbitě proplétají úzkými uličkami a snaží se, aby byli oproti konkurenci vždy o krok napřed. Dobrá organizace je zásadní. Ve skladech naložíte káry zbožím a pomocí šikovného využití svých pomocníků je musíte dopravit co nejkratší cestou na určená místa. Cílem každého obchodníka je dosáhnout jako první bohatství v podobě určitého množství rubínů, které bude moci dávat na odiv.

Rüdiger Dorn vydal v roce 2014 ve spolupráci s Pegasus Spiele svou závodní ekonomickou strategii Istanbul. Hra slavila ohromný úspěch mezi hráči a odnesla si ocenění Kennerspiel des Jahres 2014 ze Spiel des Jahres. O rok později vyšlo kávové rozšíření a za další rok rozšíření dopisní. V roce 2018 se celá hra dočkala hromadného vydání v rámci Big Boxu a ten na český trh v roce 2022 přineslo vydavatelství Albi v rámci svého prvního předplatného Albi exclusive.

Doplňme, že za grafikou stojí Andreas Resch a Hans-Georg Schneider a že si hra drží 22. příčku na Board Game Geek žebříčku rodinných her.

Pravidla

Hra postrádá herní plán. Ten je tvořen mnoha kartonovými destičkami lokací. Desku hráče pak představuje vozík, na který lze naložit maximálně dva kusy od každého zboží – ovoce, látky, koření, prsteny. Cílem hry je běhat po bazaru a všemožnými způsoby se jako první dopracovat k pěti rubínům (v základní hře více hráčů), anebo k 6 rubínům (ve hře dvou hráčů, či při použití rozšíření).

Herní plán je sestaven dle jednoho ze způsobů určených hrou. V zásadě jde o to zachovat určitá pravidla, a sice že silné podporující se lokace jsou od sebe vzdáleny, že při každém okraji herního plánu je destička skladu, ze kterého si zdarma můžete doplnit konkrétní zboží na maximum kapacity svého vozíku a že uprostřed herního plánu zůstanou ústřední lokace dobře dostupné odkudkoliv pro každého pro plynulý chod hry – studna pro shromažďování a policejní stanice pro úkolování svého příbuzného. V základní hře sestavíte mřížku 4×4, s rozšířením 5×4, nu a při užití obou rozšíření 5×5.

Herní plán při hře s rozšířením Mokka & Bakšiš.

Podstatnou lokací je kolářství, ve kterém si můžete za peníze dokoupit příčku do vozíku a tak zvětšit jeho kapacitu o jedno pole ve všech řádcích surovin. Na ostatních lokacích směňujete suroviny za peníze, za jiné zboží, kupujete a směňujete rubíny, či v rámci gamblingu házíte kostkami a padne-li vámi tipnuté číslo či vyšší, obdržíte peníze odpovídajícího tipnutého množství bodů na kostkách. Kávové rozšíření vám umožňuje zahrnout do hry jako surovinu kávu, s ní spjaté lokace a další bonusové akce zvýhodňující destičky a kartičky. Dopisní rozšíření přidává lokace, které vám umožňují dobírku dopisů či jejich směňování. Každý dopis má na sobě pečeť s číslem označujícím destičku lokace. Pokud se na tuto lokaci dostanete, smíte dopis odevzdat a získat další výhody za úspěšné doručení. (Obě rozšíření toho nabízí samozřejmě mnohem více.)

Zásadním unikem této hry je pohyb po lokacích. Každý hráč v základu disponuje svým obchodníkem (tlustým diskem) a čtyřmi pomocníky (tenké disky). Obchodník se pohybuje až o dvě lokace a to vždy do stran, nikdy diagonálně. Podstatné je, že hru začíná se všemi pomocníky pod sebou a pohybuje se s nimi. Jakmile obchodník dojde na lokaci, kde žádný jeho pomocník zatím není, tak ho tam vysadí a provede efekt lokace. V dalším tahu se musí s obchodníkem pohnout na jinou lokaci a postup opakovat. Kdykoliv v budoucnu se může vrátit na dříve navštívenou lokaci a svého pomocníka si z ní opět dobrat pod sebe – vyzvednout ho. Je tedy třeba plánovat, jaké lokace kdy budete chtít zužitkovat. Obchodník bez pomocníků lokaci neaktivuje.

Vylepšený vozík o jeden štráfek a nahromaděná zásoby kávy.

Jediným způsobem, jak všechny shromáždit je navštívit lokaci studna. Vedle ní má k dispozici také zlodějského příbuzného, kterého může poslat na jakoukoliv lokaci při návštěvě policejní stanice. Na té lokaci však příbuzný zůstane do doby, než je na policejní stanici navrácen soupeřovým obchodníkem (při vstupu na lokaci s příbuzným). Rozšíření dopisy přidává také figurku obchodního partnera, který se pohybuje sice pouze o jednu lokaci, ale zato je schopen obchodovat samostatně. Po herním plánu se prohání také další tři figurky, které, když potkáte, smíte za úplatu využít. V základu se jedná o figurku guvernéra a pašeráka, v rámci dopisního rozšíření přibude figurka kurýra. No a nyní znáte základní principy této hry. Jakmile si v návodu přečtete, co která lokace dělá, můžete vyrazit obchodovat! Nutno říci, že ikonografie celé hry je intuitivní a přehledná.

Lokace 21 a 22 z rozšíření Dopisy & pečeti. Na ambasádě si doberete dva dopisy, na stánku vyložíte destičky odměn dle počtu hráčů plus jedna. Vy si jako aktivní hráč vezmete destičky dvě – vybíráte jako první a poslední, mezitím si ostatní doberou po jedné.

Jaká hra je?

Skvělá!

Přestože příliš nehovím hrám s náhlým koncem, tedy těm závodním, u kterých není na první pohled zřejmé, kdo se kdy dostane do cíle, tak tahle mě zaujala hned. Každá další partie samotné základní hry a později i rozšíření ve mně utvrzuje pocit, že to je jedna z nejlepších rodinných dostupných her. Ani vás tu neotravuje genericky znějící hon za bohatstvím. Mezi závodními hrami pro mě určitě špička. V obchodech či recenzích můžete často potkat závodní hry s tématem kouřících aut, bugin a formulí. Pokud vás minuly závody psích spřežení v Snow Tails, pak Istanbul je v této kategorii jasná volba. Ovšem příjemně překvapí i klasické eurohráče, kteří si rádi něco budují.

Ve hře vyniká nikoliv jen samotný pohyb obchodníka a jeho pomocníků, ale i nespočet cest k vítězství. Při prvním pohledu na herní plán si řeknete, že to je jen nějaké tržiště, kde každá destička něco obvykle požaduje a vždy dává. Z ilustrací i mechanik cítíte to dohadování, smlouvání, spěchání z jednoho konce na druhý a zase zpět. Chce se mi toto podstupovat? A jakmile zasednete ke stolu a dvakrát třikrát pohnete obchodníkem, už se rodí strategie a její variace, jak se stát nejbohatším obchodníkem podle měnících se podmínek a prokouknutých priorit soupeřů. Adrenalin je vyplavován do krve s každým dalším umístěným drahokamem na destičku svou i soupeře a v hlavě pulzuje přepočítávání tahů. Mám dost peněz? Nejsem daleko? Zvládnu to dříve než ostatní?

Vozík vylepšený na maximum a vítězství v podobě 6 rubínů.

Grafika je pěkná, srozumitelná, tematické ilustrace vás vtáhnou do dění. Hru si užijete v jakémkoliv počtu hráčů, byť konkurence s každým dalším hráčem roste a pohyb po lokacích i zisk rubínů se prodražuje. Ve správné partě hráčů si můžete užít i legraci a pošťuchování. Obě rozšíření hru obohacují o cesty k vítězství, avšak pravidly nenarušují její plynulost a rychlost odehrání. Samotná základní hra stávala sedm až devět stovek. Nyní za devět set korun seženete celý Big Box. A v rámci Albi exklusive vás přišel na pouhých pět set až šest set korun. Pokud vás baví ekonomické hry, holdujete adrenalinu v závodění, přetahování či hledáte-li hru se spoustou obsahu, pak Istanbul Big Box na vás čeká.

(V takovém případě využijete i odkaz na česká errata.)

Istanbul Big Box získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Albi.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

One Reply to “Istanbul Big Box”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: