Farma: Hledej a najdi

Aneb jak pasáček hledal ztracená zvířátka a zahradník zeleninu.

Tato malebná dětská hra pro ty nejmenší pochází z Finska, konkrétně z dílny vydavatelství Tactic Games. O českou lokalizaci se postaralo vydavatelství ADC Blackfire. Kdo hru designoval či ilustroval se mi nepodařilo zjistit. V pravidlech žádná zmínka, stejně tak ani na krabici nebo na internetu. Zkrátka nedokážu říct, komu můžeme za hru poděkovat. Nebo nadávat? No to spolu můžeme zjistit. Pojďme tedy na to!

Návštěva farmy

Základním principem hry je hledání různých obrázků na variabilním herním plánu. Ten je tvořen obřími oboustrannými puzzle dílky. V balení jich je celkem dvanáct, a jsou rozměrů zhruba 19×19 centimetrů. Z jedné strany je jednoduší varianta, z druhé strany je vyobrazena ta obtížnější. Obtížnější znamená, že hledané předměty, zvířata a plodiny jsou schované v porostu pšenice. Jaké obrázky se zrovna budou hledat, určují vždy dvě vylosované karty. Losují se z dvou hromádek, které tvoří padesát pět karet rozměrů 57,5×89. Ke hře jsou také třeba čtyři skládací stodoly a sedmnáct plastových figurek zvířátek. Zvířátka představují trofej za prvenství v nalezení obou karet, a první, kdo jich nasbírá pět, zvítězí. Aby zvířátka nestála na dešti, mohou si je děti schovávat do jedné ze stodol, což je vítáno s nadšením. Hru však můžou vyhrát i získáním dvou žetonů traktoru. Žetonů je ve hře celkem pět a každý je vyveden v jiné barvě. Nesmím zapomenout na kratičká pravidla, která zabírají dvě strany formátu A5. Takřka všechny komponenty jsou skvělé kvality. Kartónové komponenty se krásně vylámou ze svých nosičů a nikde se nic netřepí ani netrhá. Zvířátka jsou standardní kvality a myslím si, že se nad nimi nemá cenu pozastavovat. Zkrátka klasická zvířátka, která zná každý rodič. Pár výtek k produkci ale přeci jen mám. Konkrétně k střechám pro stodoly. Mají v sobě malé obdélníkové výseky pro sesazení se zbytkem stodoly. No a ty se mi zkrátka nepodařilo vyplokat bez roztržení. Takže mám pár stříšek potrhaných. Naštěstí je to ale zespodu, takže to není vidět. Další a poslední výtka na kvalitu směřuje ke kartám. Jsou strašně slabé. Gramáž použitého papíru je opravdu nízká, a karty díky tomu působí poměrně lacině. Obaluji všechny hry, takže ani Farma: Hledej a najdi nebyla výjimkou. Nevím, jak by to s kartami šlo bez obalů, ale asi bych měl trochu strach o jejich zmuchlání.

Jak se hledá?

Princip hry je tak jednoduchý, že jsem ho v podstatě popsal už během popisování obsahu krabice. Nejprve musejí hráči poskládat herní plán do libovolného tvaru, ale tak, aby na něj všichni pohodlně dosáhli. Mohou zvolit lehčí či těžší stranu, což záleží jen na jejich vkusu a motivaci. Následně zamíchají paklík karet a vytvoří dva talony. Jeden hráč vždy najednou otočí vrchní karty z obou dobíracích balíčků. Je lepší, když tento hráč v daném kole nehledá, a zbytek může začít hledat oba obrázky najednou. Ty se smí ukázat ostatním pouze jako komplet. Jinak řečeno, ten kdo první objeví oba cíle je najednou ukáže dvěma prsty. Odměnou mu bude zvířátko, a pokud budou na obou kartách symboly traktoru, pak získá i žeton traktoru. Vítěz kola otáčí karty pro kolo další, a hraje se do té doby, než někdo nasbírá pět zvířátek či dva žetony traktoru. Jak prosté že?

Berlička

Staršímu synovi jsou přesně ony doporučené čtyři roky, ale dělá mu tak nějak problém se udržet při objevení nějakého symbolu. Celkově je tedy pro něj problém dodržet pravidlo ukázání obou hledaných symbolů zároveň. Trochu jsme si tedy upravili pravidla, a otáčíme pouze jednu kartu. Hra se tolik nezasekává, a zdá se, že plyne lépe. Ostatní pravidla jsme ponechali. Hra trvá podstatně kratší dobu, což je kvůli soustředění určitě lepší. Myslím si ale, že herní komponenty jsou tak variabilní, že si vymyslíte spoustu vlastních pravidel. Mnohdy si kluci rádi hrají jen se stodolami a zvířátky.

Pro koho to teda je?

Nejlepší počet hráčů vidím v maximálním možném – tedy ve čtyřech. U stolu je živo a napětí se dá krájet. Nejlepší dosah měla hra během poledních klidů na dětském táboře, kam jezdím jako vedoucí. Bavila velkou škálu dětí, a ve většině případů se pro ni vracely. Bylo zajímavé sledovat různě staré děti při jejich prvním setkání se hrou. Děti kolem čtrnácti let se u hry ani nezastavily a hned věděly, že to je pro mrňata. Zhruba dvanáctileté děti tomu věnovaly jednu partii a pak dospěly ke stejnému názoru jako první skupina. Nejlepší dosah hra měla u holek mezi šestým a osmým rokem. Maximální soustředění, atmosféra hustá jako tér a nelítostný boj o každé zvířátko. A podle toho co jsem viděl, a jak často se které děti vracely, bych řekl, že právě to je ta ideální cílovka. Tedy holky kolem šestého až osmého roku.

Co bych však ale nedoporučoval, je hraní různě starých hráčů. Už vůbec ne rodiče a ratolesti. Čím je totiž hráč starší, tím lépe hledá. Je to jednoduché. Má větší zkušenosti, ví kde už hledal a kde ne, nebo si dokáže rozdělit herní plán na sektory, a hledat v nich. Pár let bude v pohodě, ale markantnější věkový rozdíl je podle mého pro hru dosti destruktivní. Silnějšího hráče to nebaví, protože je to moc jednoduché, a slabšího hráče to nebaví, protože je prohrávající dítě. Tento rozdíl je nejvíc vidět právě u rodičů a dětí. Kdykoliv spolu budou hrát, ví rodič takřka okamžitě, kde jsou hledané objekty, a čeká na svou ratolest. Pokud tedy chce, aby vyhrála. Pokud bude hrát naplno, bude hra trvat přesně pět kol, protože potomek si ani neškrtne. Zde přichází ona osudná otázka, jestli má smysl nechávat dítě schválně vyhrát. Což je zde opravdu v režii rodiče. Ten musí tedy být celkem dobrým hercem, nebo úplné kopyto, aby ho dítě porazilo. Mluvím tedy o cílovce, protože předpokládám, že dítě které by v této hře dokázalo porazit svého rodiče, už ji s největší pravděpodobností nebude chtít hrát. Co se týče herní doby, pak s uváděnými dvaceti minutami souhlasím. Ve většině případů bude tato doba počítána i s přípravou a úklidem, ale ano, do dvaceti minut se partie vejde.

Nejhezčí komponent

Skvostem Farma: Hledej a najdi jsou za mě puzzle dílky, které tvoří herní plán. Jsou technicky velice dobře zpracované a moc se mi líbí nápad s různou obtížností. Obrovsky to zvyšuje znovuhratelnost a přináší o něco lepší výzvu pro starší děti. Super je i to, že je to pro děti zkrátka další hra ve hře. Nemusí jen rozevřít dva spojené kartóny, ale mohou si poskládat puzzle přesně tak jak chtějí. Navíc to ovlivňuje i hratelnost a znovuhratelnost celé hry. Pokaždé bude totiž herní plán trochu jiný a děti si tak nebudou pamatovat kde je co schované.

Obaly

Na obalení 55. karet rozměrů 57,5×89 jsem použil tyto obaly Diamond. Padnou kartám naprosto dokonale, a díky jejich větší tloušťce dodávají kartám pevnější strukturu. Takto obalené karty zkrátka působí bytelněji, a obalení rozhodně doporučuji.

Dohledáno jest

Hru Farma: Hledej a najdi doporučuji ideálně pro skupinku čtyř stejnověkých dětí zhruba kolem šesti až osmi let. Pokud takovou skupinkou dětí nedisponujete, jistě skvěle zabaví i podobně staré sourozence stejného věku jako u oné ideální skupinky. V takových případech hru doporučuji všemi deseti! Pokud si ale chcete zahrát rodič versus dítě, pak hru rozhodně nedoporučuji. Hra bude rodiče hrozně nudit, a výhra dítěte bude záležet jen a jen právě na rodiči. Dospělák má totiž vůči dítěti schopnost najít si v hledání systém, a hlavně už má s hledáním kde čeho mnohem více zkušeností. Farma: Hledej a najdi disponuje mnoha hrami ve hře, jako jsou plastové figurky zvířátek, s kterými si mohou děti hrát i mimo pravidla hry. Mohou je ustájit ve stodole, nebo je vyhnat na pastvu herního plánu. Stejně tak si mohou poskládat herní plán jako nějaké puzzle. To má navíc obrovský vliv na znovuhratelnost. Totiž dvanáct dílků, které se dají ještě různě natáčet zajistí opravdu velikou variabilitu. Díky těmto přednostem hře uděluji ocenění Říše her Originální počin a Skvělá znovuhratelnost. No a že hra dostane ocenění Pro nejmenší hráče bylo myslím jasné už na začátku recenze. Farma: Hledej a najdi má sice nějaké své mouchy co se kvality některých komponent týče, také potřebuje poměrně specifickou skupinku hráčů, ale pro nejmenší hráče bude jistě zážitkem. Připočtěte příznivou cenovku, a myslím si, že by si hra mohla zasloužit pozornost leckterého rodiče a deskopoťeru.

Farma: Hledej a najdi získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

One Reply to “Farma: Hledej a najdi”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: