Exitovky od Dina

Kolikrát vás ještě lapí s dešifrovacím kotoučem?

Úvod

Rozhodli jsme se podívat na zub Exitovkám od společnosti Dino, které jsou hodnoceny jako jedny z nejlepších únikovek na trhu. Německý manželský pár Inka a Markus Brandonovi, který za nimi stojí, vytvořil již vysoké desítky titulů a ty stále hráče překvapují svou originalitou. Proto se podíváme na jednu únikovku z každé úrovně obtížnosti – začátečník, pokročilý a specialista. Obstojí Exitovky před naším soudem? A obstojí vůbec autor článku před záplavou rébusů?

Exitovky jsou pověstné tím, že jsou na jedno zahrání. Můžete se nechat od příběhu vytrhovat překreslováním, kopírováním, scanováním, focením, anebo komponenty zohýbáte, rozstříháte, rozřežete. Jak si v tomto porovnání povede trojice zvolených titulů?

Jak na to

Rébusy budete řešit pomocí dešifrovacího kotouče. Balíček karet si rozdělíte na obvykle dvacet rébusových, třicet s odpovědí (pro dešifrovací kotouč) a dalších třicet s nápovědou. Na začátku hry byste si měli zapnout stopky.

Jak hra funguje? Přečtete si stránku v knize, ta vás odkáže na rébusovou kartu. Jakmile rébus vyřešíte, měli byste mít trojmístný kód, který zadáte do dešifrovacího kotouče. Ten vám ukáže kartu z balíčku odpovědí a vy si na ni ověříte, zda váš úsudek byl správný, či musíte hledat jinou číselnou kombinaci.

Hledáte tak dlouho, dokud neprojdete všechny rébusy a na kartě s odpovědí se neukáže text, který vás vítá u zdárného konce. V tu chvíli zastavíte stopky a dle uplynulého času a použitých karet nápověd si zapíšete svou úspěšnost.

Prokletá horská dráha (začátečník)

„Temné chodby, děsivé vytí, strašidelné postavy – je to ta správná zábava pro vás?“

Když jste se rozhodovali, zda zajdete na pouti do strašidelného zámku, nenapadlo vás, že jakmile s vámi vozík projede úděsným rozevřeným chřtánem, zavře se brána a vy v hlubinách pouťového děsu zůstanete lapeni. Rozezní se ďábelský smích: „Jedině když spolu vyřešíte mé rébusy, budete moci odejít. Jinak tu zůstanete navždy a proměním vás v nové hrůzyplné exponáty!“

V této Exitovce na vás nečeká horor, ale pouťové škádlení, které vám protočí závity, aniž byste měli zmeškat vozík s cukrovou vatou. Spolu s pravidly a tajemnými předměty čekejte i průvodcovskou knihu.

Zdejší rébusy jsou přístupné, relativně snadné, ale rozhodně ne triviální. Abyste je rozlouskli, budete potřebovat trpělivost, nůžky a oči na stopkách. Hodně mě bavila práce s dešifrovacím kotoučem a celý systém ověřování kódů. V této Exitovce lze poměrně snadno zabránit ničení komponentů, ale u jednoho rébusu vás to vytrhne na několik minut z řešení a u další bez velké představivosti či dalších minut práce navíc rébus nevyřešíte. Proto doporučuji přistoupit na jedno zahrání, v případě rodinného hraní, jelikož se dá Dráha doporučit i pro děti, mohou případné kopie těžších rébusů dopředu připravit rodiče.

Prokletá horská dráha mě příjemně překvapila, pobavila a již se těším na výpravu do Strašidelné vily.

Strašidelná vila (pokročilý)

Chtěli jste si odpočinout doma, když tu naleznete psaní od souseda, kterého jste nikdy neviděli, abyste zašli do jeho vily a nakrmili mu kočku. Je to podivné, ale no co už. Nakrmíte zvíře a v poflakování se na gauči vám pak už nikdo nezabrání. Jakmile vkročíte do vily, dveře zacvaknou a zůstanou zamčeny stejně jako všechna okna. Vítá vás dopis a z něho je zřejmé, že pokud nenajdete tajemný východ z vily ven, zůstanete tu navždy.

Zdejší rébusy jsou již složitější a některé mi přišly dobře vymyšlené, ale zároveň nefunkční (třeba ten s půlměsícem). Naopak jiné rébusy včetně závěrečného byly pěknou kombinací kreativity s logikou. U několika rébusů bylo záhodno použít nůžky a práce bez nich by zabrala dlouhé minuty užití kopírky a vystřihování.

Strašidelná vila již přitvrdila v obtížnosti co do typu rébusů i množství komponent potřebných pro jednotlivá řešení. Jaké to bude v Zapovězeném hradě?

Zapovězený hrad (specialista)

V rámci dovolené jste se vypravili do jedné horské vesnice načerpat trochu sil kvůli nechtěným dobrodružstvím, která vás stíhají. Když se na místě probíráte výletními prospekty, padne vám zrak i na poněkud amatérskou pozvánku do místního hradu. A vy přeci milujete středověké ruiny! Hned další den se vypravíte do prastarého hradu a po zdolání kopce vejdete do trůnního sálu. Najednou za vámi s lomozem zapadne mříž, dveře se zavřou a vám dochází, že si zas budete muset najít cestu ven po svém.

Zapovězený hrad vedle zvýšené obtížnosti přináší i modifikovaný dešifrovací kotouč, který mi udělal velkou radost. Skládá se z mnoha klíčů, respektive jejich tří částí, které se během pátrání v hradu snažíte sestavovat tak, aby vám otevřely cestu vpřed. Abyste s tímto kotoučem mohli pracovat, musíte v prvé řadě na počátku rozluštit číselné kódy klíčových součástí. Tematicky se opět jedná o hru s minimálním příběhem, zato však ve většině případů s rébusy a řešeními tematicky spjatými. Z originálních prvků lze zmínit volbu mezi dvěma rébusy, kdy řešením jednoho je zničen ten druhý. Co se týká ničivosti, tak mnoho hradních záhad bez ostrého přístupu nevyřešíte a případné kopírování a sestavování náhradních komponent určených ke zničení by zabralo tolik času, že se snad spíše vyplatí si hru koupit dvakrát.

Zhodnocení

Exitovky nabízí svůj herní systém a na něm v různých úpravách nasazené desítky dobrodružství a stovky šifer. Byť mi někdy přijdou silně překombinované (zejména u některých ohýbacích či trhacích výzev, kdy stránku dané průvodní knihy kompletně zničíte), se objektivně jedná o nejvíce nápadité rébusy. Oceňuji hru s překladem, kdy je zřejmé, že zodpovědní pracovníci z Dina museli texty přeložit a přeformulovat tak, aby se shodoval počet řádků, slov, zastoupení písmen atd. Tedy vytvořit originální a z atmosféry nevybočující formulaci, která čtenáře dovede ke stejnému uvažování a cíli. Prostý přímý překlad by zkrátka nestačil.

Zvýšená obtížnost je mezi jednotlivými úrovněmi celkově znát, byť v rámci jednotlivých titulů kolísá a obvykle se střídají rébusy jednodušší a složitější. Někdy mi přišlo, že zkrátka autoři použili dříve vymyšlený rébus pro kompletnost díla, aniž by původně korespondoval s příběhem či atmosférou. Přes tyto drobné výkyvy mohu řadu Exitovek vřele doporučit všem, kteří chtějí potrápit své šedé buňky, nehledě na výběr konkrétního titulu.

Vážení čtenáři. Pokud se chcete dozvědět, co obnáší lokalizace Exitovek, přečtěte si rozhovor s Oli Machačovou z Dina, která Exitovky, připravuje pro české vydání.

Exitovky získávají od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Dino.

Exitovky můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: