Disney Sorcerer’s Arena: Epické aliance

Zažijte epické bitvy svých oblíbených Disney postav.

Ve světě deskových her existuje jedna hra, která překračuje hranice běžného pojetí a zavádí hráče do univerza, kde se snoubí kouzlo univerza Disney s napínavou taktikou a strategií. Tato hra, Disney Sorcerer’s Arena: Epické aliance, je pěkným příkladem, jak lze propojit klasický svět deskových her v moderním provedení a ikonickými postavami, které určitě všichni znáte z dětství anebo z některých výpravných animovaných příběhů. Co navíc stojí určitě za zmínku je fakt, že v místních luzích a hájích nám tuto arénovku (jak samotný název napovídá) vydala nedávno v našem mateřském jazyce společnost Blackfire. No a vzhledem k tomu, že k nám do redakce dorazila základní sada tohoto titulu, tak si pojďme něco málo o hře říci.

Univerzum Disney je v této hře prezentováno v celé své kráse a rozmanitosti. Disney, troufám si říct, jakožto kulturní fenomén a neodmyslitelná součást mnoha dětství, přináší do hry nejen své známé postavy, ale také ten specifický kouzelný nádech, který je pro Disney tak typický. Postavy jako Mickey Mouse nebo Ariel, jsou nejen ikonami populární kultury, ale v této hře se stávají živými entitami, s nimiž hráči interagují a bojují k dosažení vítězství. Disney Sorcerer’s Arena: Epické aliance je odkazem na bohatou historii Disney, přinášející postavy z různých ér a filmů do jedné arény, kde spolu soupeří a tvoří nové vzrušující příběhy.

Je důležité zdůraznit variabilitu možností hraní, které hra nabízí. Kromě klasického režimu ve dvou hráčích, kde každý hráč ovládá tým tří postav, hra umožňuje i hraní ve čtyřech hráčích ve formátu dva na dva. Tento týmový přístup přináší do hry novou dimenzi kooperace a taktického plánování, kde hráči musí efektivně koordinovat své akce, aby dosáhli vítězství. Když už jsem u těch postav, tak v základní sadě hry jich je celkem osm – Čarodějův učeň Mickey, Gaston, Zloba, Aladdin, Ariel, Dr. Facilier, Demona a Sulley. Každá postava má svůj jedinečný soubor schopností a karet akcí, které odrážejí její osobnost a příběh z filmů. Stejně tak i grafické ztvárnění, které je patrné především na kartách akcí, ale taktéž na moc hezky provedených akrylových postavách. Nejenže vypadají esteticky přitažlivě, ale také slouží jako praktický nástroj pro sledování zdraví a stavu postav. Tímto způsobem je hráčům umožněno vytvářet různé kombinace postav, které odrážejí nejen jejich herní styl, ale i jejich oblíbené Disney postavy.

Asi zde nebudu úplně opisovat pravidla, jak se to celé dá rozhýbat a do detailu popisovat jednotlivé prvky. Mimochodem to vcelku elegantně a šikovně popisují pravidla uvádějící několik příkladů. Tak tedy jen v kostce. Herní mechanika je postavena na systému tahů, kde hráči střídavě pohybují svými postavami po herním plánu a využívají karty akcí k útokům, obraně nebo speciálním schopnostem. Cíl je tedy jasný, likvidovat postavy protivníka. Ta po snížení počtu jeho životů na nulu pro daný tah umře, aby se zase mohla objevit v následujícím, nicméně pro hráče který zapříčinil tuto skutečnost z toho plynou vítězné body. A pochopitelně každá postava má jiný počet životů, ale i rozdílný počet vítězných bodů pro soupeře za její skolení. Když už jsem u těch vítězných bodů a herního plánu. Ten je navržen tak, aby podporoval dynamické střety a souboje. S jeho pomocí hráči pohybují svými postavami, snaží se zaujmout strategické pozice a využít terénní výhody. Protože součástí plánu jsou i speciální oblasti (tři) přinášející další body za kontrolu na začátku tahu pro daného hráče. No a kdo bude mít jako první dvacet bodů (v nejlehčí variantě dvanáct) stává se vítězem partie. Hra také zahrnuje systém pro sledování různých stavů postav, jako jsou zranění, kouzla nebo speciální efekty, což přidává další element plánování. Hráči musí nejen správně využít schopnosti svých postav, ale také efektivně reagovat na akce soupeřů a přizpůsobit svou strategii aktuální situaci na herním plánu.

Disney Sorcerer’s Arena: Epické aliance je hrou nabízející výjimečnou pružnost v nastavení složitosti pravidel, díky čemuž je přístupná širokému spektru hráčů od začátečníků po zkušené veterány. Tato variabilita je strukturována do čtyř kapitol, přičemž každá kapitola postupně přidává další vrstvy komplexnosti. Jak jsem výše zmiňoval, že pravidla jsou dobře napsaná, tak tento prvek postupného začleňování nových mechanismů mám rád nejen proto, že hru zpřístupňuje pro nováčky v oblasti deskových her, ale především pro menší děti – mimochodem hra je sice od třinácti let, ale můj osmiletý syn ji zvadl hrát úplně bez problémů na nejnižší dvě varianty. No a ty náročnější varianty si užijí právě analytičtí fajnšmekři.

První kapitola pravidel, resp., nejlehčí varianta hry je opravdu o seznámeni se základními pravidly hry. Kupříkladu je snížen počet postav pro každého hráče na dva a k vítězství stačí dvanáct vítězných bodů. Od druhé kapitoly si hráči berou už po třech postavách do svého týmu, počet vítězných bodů nutný k dosažení vítězství je zvýšen na dvacet, ale taktéž je možné posilovat své útoky, nebo množství pohybu odhazování karet z ruky. Ve třetí kapitole se hra rozšiřuje o speciální schopnosti jednotlivých postav, což zvyšuje taktické možnosti a dodává hře další úroveň. A nejen to! Mění hodně zavedené pořádky ve všech možných ukazatelích – od počtu karet, které si můžete vzít do ruky více nebo méně karet, stejně tak standardní hodnota pohybu nebo útoku je již pro každou postavu rozličná. Čtvrtá a nejsložitější kapitola nebo varianta hry zahrnuje vylepšování postav a především jejich schopností pomocí karet z odhazovacího balíčku. No a to už je tedy pořádná komplexnost.

Tato postupná struktura umožňuje hráčům přizpůsobit složitost hry podle svých preferencí a herních zkušeností. No a taky zábavy, kterou hráči chtějí s Disney Sorcerer’s Arena: Epické aliance zažít. Hráči se mohou rozhodnout pro jednodušší verzi hry při hraní s mladšími dětmi nebo při začleňování nových hráčů, což činí tento titul (ostatně jak už jsem zmínil několikrát) přístupnou a zábavnou záležitostí pro širokou škálu hráčů, od rodin s dětmi po vášnivé hráče deskových her.

Ano, mohl bych zde škarohlídsky chvíli hovořit o tom, že kvalita karet by snesla vyšší gramáž papíru, aby byly pevnější, že herní plán úplně nedoléhá a je potřeba si s ním při rozložení chvíli pohrát, než pěkně sedne anebo ne úplně šikovně navržený insert, obvzláště, když si budete chtít základní sadu obohatit o nějaké to rozšíření, ale to by bylo velmi přísné. Protože Disney Sorcerer’s Arena: Epické aliance sice produkčně může schytat nějaké ty minusové body, ale je hrou vyznačující se bohatým a pestrým tematickým zpracováním, jež dokonale odráží rozmanitý a kouzelný svět Disney a Pixar. Každý herní prvek, od postav po herní plán, je navržen tak, aby odrážel charakter a atmosféru klasických Disney příběhů. Postavy ve hře, resp., v této základní sadě jsou pečlivě vybrány tak, aby zastupovaly široké spektrum známých Disney a Pixar filmů. Od ikonického Mickeyho čaroděje až po záporáky jako Gastona. Každá postava přináší do hry nejen svou unikátní osobnost, ale i specifické schopnosti odrážející jejich charakter ve filmech. Toto propojení herních mechanik s filmovými příběhy dodává hře hloubku a umožňuje hráčům ztotožnit se s jejich oblíbenými postavami. Vizuální design hry je stejně poutavý jako její herní aspekty. Herní plán a komponenty jsou plné barev a detailů, což zvyšuje imerzivní zážitek z hraní. Akrylové figurky postav nejenže vypadají esteticky přitažlivě, ale také jsou praktickým nástrojem pro sledování zdraví a stavu postav během hry. Tyto figurky jsou vyrobeny s důrazem na detail a kvalitu, což je důležité pro fanoušky Disney, kteří očekávají vysokou úroveň autenticity. Mimochodem, tyto akrylové postavičky mi přijdou snad i mnohem hezčí než nenabarvené šedé plastové figurky a zároveň jsou mnohem odolnější a jasnější než obyčejné kartonové standees figurky.

Hra Disney Sorcerer’s Arena: Epické aliance je navržena jako expandibilní hra, což znamená, že existuje velký potenciál pro budoucí rozšíření a přídavky. Tato možnost rozšíření je zásadní pro udržení hry čerstvé a zajímavé pro hráče v průběhu času. Již nyní jsou k dispozici rozšíření, která přidávají nové postavy a herní prvky. Každé rozšíření přináší do hry nové charaktery s unikátními schopnostmi a kartami, což rozšiřuje možnosti zábavy. Navíc je fajn, že i tyto expanze jsou díky společnosti Blackfire v češtině. Konkrétně již nyní lze na pultech obchodů najít rozšíření Mrazení v zádech přinášející tři nové postavy – Jacka Skellingtona, Gothel a Rohatého krále a druhé rozšíření mající podtitul Přichází příliv, který hráčům přináší postavy Moanu, Davyho Jonese a Stiitche. Pochopitelně, jak je asi jasné, tak s každým novým rozšířením přichází nové možnosti pro kombinace týmů a strategií, což dává hře rozhodně zajímavý rozměr a udržuje ji dynamickou a vzrušující. Vzhledem k oblibě Disney postav a jejich rozmanitosti lze očekávat, že budoucí rozšíření budou pokračovat, ale zda tomu tak skutečně bude, si musíme ještě počkat. Drobnou vadou na kráse je tak snad jen cenovka těchto rozšíření, která jsou okolo šesti set korun českých. Nicméně je jasné, že licence si vyžaduje svoji oběť, ale když se ti hra líbí, tak proč si ji nevyladit.

Zazvonil zvonec a pohádky je konec

Disney Sorcerer’s Arena: Epické aliance je hrou, která úspěšně spojuje klasické herní prvky s bohatým a milovaným Disney univerzem. Tato hra díky čtyřem různě náročným herním variantám je schopna oslovit široké spektrum hráčů – od rodin s dětmi hledající zábavnou a interaktivní hru, až po zkušené hráče deskových her, kteří ocení její strategickou hloubku a variabilitu. Herní mechanika kombinující hraní karet akcí a pohybu, poskytuje hráčům mnoho možností pro taktické rozhodování a nabízí bohatý herní zážitek. Po stránce herního zařazení jde o „arénovou dvojkovku“ anebo týmovou zábavu pro čtyři hráče. Zároveň je potřeba ocenit poutavý vizuální design přinášející Disney postavy k životu a to hráčům domů na stůl. Disney Sorcerer’s Arena: Epické aliance jsou jako vynikající příklad toho, jak se může desková hra propojit s klasickou zábavou s moderním tématem, a zároveň zůstat věrná svému Disney dědictví. Pro fanoušky Disney, milovníky deskových her, nebo ty, kteří hledají zajímavou a svižnou hru, je tento titul bezesporu ideální volbou.

Disney Sorcerer’s Arena: Epické aliance získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: