Detektiv: Po stopách zločinu

Až budeš v oboru tak dlouho jako já, přestaneš věřit na náhody.

Vítejte v Antaresu

Nedávno byla z FBI vyčleněna jednotka, která založila Národní vyšetřovací agenturu Antares. Sotva stěhováci vybavili kanceláře a technici vám z nového systému Antares zpřístupnili archivy a databáze ostatních bezpečnostních složek, už máte na stole první případ. S dychtěním otvíráte složku a přemýšlíte, jakého protřelého zločince vám vedení svěřilo k vypátrání. Bude obchodovat se zbraněmi? Dovážet drogy? Anebo se v složce skrývají ohavnosti sériového vraha? Ještě než dočtete první stranu nějaké historické vložky, volá vás šéf Delawere na poradu. Musíte najít nějaké rozbité zlaté hodinky. Ne, omyl. Hodinky už mají v laboratoři. Vy musíte vypátrat…

Detective: A Modern Crime Board Game vyšla v roce 2018 z ústředí Portal Games, vydavatelství zaměřeného na příběhové hry. Autorem mechanik Detektiva je designér a ředitel Portal Games Ignacy Trzewiczek, od nějž můžete znát Robinsona Crusoe či Imperial Settlers. Příběh rozvinuli Przemysław Rymer a Jakub Łapot, o vzhled se postarala trojice Aga Jakimiec, Ewa Kostorz a Rafał Szyma. Za překlad komponentů i databáze vděčíme brněnskému vydavatelství REXhry.

Kartonové karty vyšetřovatelů poskytující zvláštní schopnost a jeden žeton. Hráči použijí tolik vyšetřovatelů, kolik je jich – živých hráčů.

Detektiv může být odehrán jak kooperativně, tak sólově. Záleží pouze na vás. Mechaniky hry se nijak nepozmění. Jedná se o titul s nízkou znovuhratelností pro svůj důraz na příběh a objevování. Postupně musíte vyšetřit pět případů (partií). Ty, zpočátku zdánlivě nesouvisející, se začnou brzy splétat do jednoho velkého příběhu. Hra kombinuje karetní hádanky/hlavolamy a práci s internetovou databází Antares. Neinstalujete tedy žádnou aplikaci, pouze se zaregistrujete a přihlásíte. Během pátrání můžete narazit na stopy všeho druhu. Otisky prstů, krev, úštěpky různých materiálů, složky vyšetřovaných osob. Veškeré stopy můžete zanést pomocí kódů na papírových kartách do databáze, a v ní se vám začne rodit archiv, díky kterému se budete v pátrání posouvat dál.

V celé recenzi je z důvodu zachování tajemství odhaleno pouze počáteční nastavení prvního případu.

Kartonové karty pomocných externistů bez zvláštních schopností. Poskytnou vám však do začátku každého případu žetony dva. Za každého neživého hráče otočte zbývající nezvolené karty vyšetřovatelů na druhou stranu pro doplnění týmu externisty.

Jak pátrat

V krabici naleznete kartonová plata s oboustrannými profily vyšetřovatelů a externistů, žetony vlivu, stresu a modrými žetony pátrání různého druhu. Dále pak tři dřevěné žetony – modrý budík, červený kalendář a šedé auto. Malý herní plán z kartonu. Balíček fotografií a pět připravených balíčků jednotlivých případů.

V každém případu je 35 karet a dle autorů se obvykle dostanete k 20. z nich. Každá strana má stranu A a B. Při čtení je třeba se držet strany A. Na stranu B se dostanete buď zaplacením příslušného žetonu schopnosti, anebo na zvláštní pokyn. Rovněž tak je třeba dodržet to, že do databáze Antares zadáváte pouze ta jména a stopy, ke kterým dostanete pokyn.

Kartonový plán v základní hře.

Herní plán obsahuje pět lokací, ukazatel hodin a ukazatel dní. Mnoho karet lze vyhodnotit pouze na jedné konkrétní lokaci. Váš vyšetřovací tým se tedy mezi lokacemi musí přesouvat. To vás stojí 1 hodinu času. Každá karta vás obvykle stojí také několik hodin času. Den běžně trvá od 8 ráno do 4 odpoledne. Poté je možné dělat hodiny přesčasů a za každou takovou si dobrat žeton stresu. Jakmile se rozhodnete ukončit pracovní den, posunete oba ukazatele času. Auto, tedy tým se vrátí na Centrálu a začne vám nový den.

Rozehraná hra, komponenty ze základu. Po obvodu karty vyšetřovatelů v podobě plastových karet – dříve je bylo možné zvlášť dokoupit.

Na každý případ máte předem určený počet dní a míru žetonů stresu. Jakmile jejich počet přesáhnete, musíte ukončit případ a napsat závěrečnou zprávu. V rámci standardní pracovní doby je možné také strávit jednu hodinu napsáním denního hlášení a tím získat jeden žeton vlivu. Žetony vlivu se vám během vyšetřování mohou hodit. Kdo ví, kdy vaše vyšetřování začne někomu vadit. Pokud na ně narazíte v rámci karet či databáze, zřejmě pátráte správným směrem.

Jakmile dosáhnete lhůty pro vyšetřování, je třeba v databázi napsat závěrečnou zprávu. V jejím rámci zodpovíte otázky ohledně současného případu i celé příběhové zápletky. Po odeslání obdržíte výsledek vyhodnocení, a pokud jste byli dostatečně úspěšní, je čas se vyspat, neboť zítra vás čeká následující případ.   

Neoprenová podložka s rozdílnou atmosférou a 4x větší plochou než původní kartonový plán v základní hře. V Planetě her ji dostanete zdarma při koupi hlavní hry. Samostatně je již nesehnatelná.

Závěrečná zpráva

Hledali jste detektivní hru či simulaci? Chtěli jste si vyzkoušet práci detektiva? Pak jste ji našli a máte příležitost se chopit odznaku a hrnku s kávou z automatu na chodbě. Detektiv se vymyká ze záplavy rodinných deduktivních her. Odehrát každou partii/případ vám zabere 3 až 4 hodiny. Musíte se soustředit. Zavřít se. Mít prostorný stůl. Dobré internetové připojení a velkou obrazovku. Musíte být připraveni myslet, a předem víte, že nevypátráte vše. Že jste v časové tísni a budete muset dělat rozhodnutí, která ovlivní zbytek celé hry/příběhu, nejen aktuálního případu. Mít bystrou mysl, ostrou tužku a papír, či připravenou excelovou tabulku. Pokud si takový prostor a přístup dopřejete, budete odměněni jedinečným zážitkem.

Hra má omezenou znovuhratelnost, a je hratelná jednou až dvakrát, přesto za to stojí. Není legacy hrou v původním významu, nic se v ní neničí, nicméně patří mezi legacy tituly, které rozhodně nesmíte minout. Proč?

Hra vás okamžitě vtáhne. Je jedno, zda jste hráč deskovek, Dračího doupěte či holdujete četbě gamebooků. Příběh odvíjející se na poměrně malém množství karet je funkční a přitažlivý. Karty působí jako ručně psané poznámky. To, co vám prozradí, zanesete do databáze Antares. Vybudujete si svůj vlastní archiv stop, které vám databáze pomáhá identifikovat a především mezi sebou porovnávat. Na stole zatím rozvinete pavouka fotografií. Kartonová i neoprenová podložka podporují atmosféru, byť každá jiným způsobem. Po chvíli práce v Antaresu se začnete cítit kolegiálně se všemi těmi detektivy ze seriálových kriminálek. Jediné, co simulaci ruší a vrací vás k principu deskové hry, jsou žetony a jejich přesouvání při jejich zisku či odevzdání.

Příprava nástěnky prvního případu po přečtení první stopy.

Pravidla jsou napsána čtivě a přehledně. Čítají 16 stran, a při jejich formátu se mohou zdát podrobná a náročná na soustředění. Je snadné podlehnout jejich iluzi čerpající z pověsti hry náročné na čas a pozornost. Jakmile rozehrajete první případ, dojde vám, že principy jsou prosté. Je však dobré si podrobně přečíst, jak pracovat s databází, a to v papírovém návodu i v záložce nápovědy v samotném Antaresu.

Pravidla vám také dávají tip, jak si rozdělit funkční role reálného týmu. Pokud vám nevadí hodně mluvit a předčítat, je Detektiv doporučeníhodný kooperativní titul. Více si však pátrání dle mého názoru užijete jako solitéři. Mít čas, jednotlivá rozhodnutí i pojetí nástěnky portrétů a stop pod kontrolou je neocenitelné. Je samozřejmostí, že v případě kooperačního hraní potřebujete stálou herní skupinu pro všech pět případů. Pokud chcete minimalizovat případnou frustraci, vyjasněte si role předem a především se zkuste sehrát na jiné kooperačce či nějakém jednotlivém případu v Antaresu. Cenově vás v plném počtu partie vyjde na 47 Kč na osobu.

Pokud vám hra učaruje a vy byste se chtěli pustit po dalších stopách, máte mnoho možností. Lze dokoupit VI. případ a také si můžete dokoupit kampaň z L. A. obsahující tři související případy. Na Board Game Geeku najdete další herní tituly v angličtině vycházející z Trzewiczkovského Detektiva. Můžeme jen doufat, že autor konceptu přijde s další rozsáhlou kampaní a že ji u Rexů lokalizují.

Detektiv: Po stopách zločinu získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti REXhry.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Rexhry.jpg.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

One Reply to “Detektiv: Po stopách zločinu”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: