Detektiv Kočička

Vyřešíte případ dříve, než vám kolegové sní sušenky a vypijí čaj?

Úvod

„Detektiv Kočička Holmes potřebuje vaši pomoc při řešení případu! V Záhadově se dějí podivné věci a je potřeba najít pachatele. Setkejte se s místními obyvateli a promluvte si s nimi. Každý ví něco, co vám pomůže případ vyřešit! Dávejte ale pozor na čas a neotálejte: detektiv Kočička musí být přesně v 5 hodin zpět na policejní stanici. Nechce přece přijít o svou odpolední přestávku na čaj!“

Na pomoc chlupatému detektivovi se můžete vydat díky Théo Rivièrovi, který se podílel i na Draftosaurovi, a ilustrátoru Piperu Thibodeauvi. Tato kooperativní hra vyšla v roce 2021 v novém studiu LOKI zaměřeném na dětské hry, u nás nelenili v Dino Toys a ještě letos ji lokalizovali. V krabici výtvarně pojaté jako policejní stanice na vás čeká šest jednorázových případů se zvyšující se obtížností. Ty můžete vyšetřovat sólově i ve spolupráci s dalšími kolegy/hráči.

Pravidla

Do středu stolu je do kruhu rozloženo osm karet svědků lícem dolů a pod ně jsou případně vloženy příslušné důkazy, do samého středu kruhu přijde karta s příběhem případu, kterou si před výslechy nahlas přečtěte. Po obvodu policejní stanice postavíte osm podezřelých. Kočička Holmes započne hru před svědkem číslo jedna a první hráč na tahu hodí kostkou. Hráči se střídají v hodu a po provedení přikázané akce předávají kostku dalšímu hráči na tahu.

Na kostce mohou padnout čtyři symboly. Jednička (2x), dvojka (2x), hodinky (1x) hodinky + otazník (1x). Pokud padne číslo, posunete Holmesem o stanovený počet svědků v libovolném směru doleva či doprava, otočíte kartu svědka a toho vyslechnete, tedy přečtete nahlas jeho výpověď. K důkazům se dostanete jen na vyzvání. Pokud padnou na kostce samotné hodinky, posunete ručičku na hodinkách a předáte kostku dál, tedy v tomto kole nic dalšího neprovádíte. Pokud padnou hodiny + otazník, posunete ručičku na hodinkách a zároveň smíte Holmese přesunout před jakéhokoliv svědka.

Podle výpovědi svědků postupně propouštíte podezřelé. Když si myslíte, že už víte, kdo to udělal, otevřete zalepenou obálku s řešením případu.

V každém ze šesti případů můžete získat nula až pět bodů podle rychlosti zjištění, která se však neodvíjí od karet a bryskního uvažování, ale od uplynulého času na kapesních hodinkách, tedy od náhody. Po vyřešení všech případů si sečtete body a zjistíte úroveň své detektivní protřelosti dle přiložené tabulky.

Zhodnocení hry

Pevné a krásně malované komponenty a upravená krabice a insert podporují atmosféru hry. Obtížnost případů narůstá, a zatímco první tři jsou pro dospěláka jasné jako facka, u dalších tří se chvíli zabaví i již odrostlí rozumbradové. Jako rodinnou hru pro malé detektivy-začátečníky to mohu určitě doporučit, samotným dospělým bych za cenu hry doporučil detektivní případy se složitějšími zápletkami, kterých je už na českém trhu přehršel.

Negativum Detektiva Kočičky je bezpochyby užití hrací kostky s chabě zvolenými symboly. Přestože se jedná o hru pro malé děti, mohlo být trochu rafinovanosti v pohybu po plánu. Hodit hodinky a nechat se eliminovat pro toto kolo ze hry, kdy mi ostatní budou vyčítat posun času, a já sám budu smutný z promeškaného tahu? To do moderní deskové hry nepatří. Ani pro ty nejmenší.

Hru si lze domácími pravidly ztížit tak, že každý hráč bude vidět jen některé podezřelé a některé svědky a tím pádem mnohem více záleží na spolupráci a komunikaci mezi vyšetřovateli. Zase na druhou stranu ty ilustrace jsou tak pěkné, že je škoda, když je neuvidí všichni. Však taky podporují mírumilovný a veselý styl života zvířátek v Záhadově a každá zapeklitá situace se nakonec vyřeší s úsměvem.

(Zločin tu nenajdete. Však hledáte-li složitější případy pro dospívající či dospělé detektivy, třeba vám v rozhodování poradí naše další recenze zde či zde.)
.

Detektiv Kočička získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Dino.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: