Bingo na steroidech.

Blackfire přináší verzi hry bingo, kterou si můžete zkusit doma. Navíc je mnohem zábavnější než bingo. Ano, bingo a zábava mohou patřit dohromady i na nynějším deskoherním trhu. A to díky Zinga.

Hra pro dva až čtyři hráče s velice krátkou herní dobou je dílem dvojice autorů Dennis Harmsen a Esmée Spaargaren. Krom pravidel hra přináší šest kostek, jednu figurku, čtyři tužky, herní sešity a zvonek. A samotná pravidla nejsou nic složitého. Ostatně, bingo taky není raketová fyzika.

Přední strana krabičky hry.

Arci-bingo

V bingu hráči zaškrtávají čísla na svém archu dle toho, jak jsou čísla losována z osudí. Kdokoli odškrtá všechna čísla ze svého archu, zvolá (velice nápaditě) „bingo“ a vyhrává. V Zinga, se nepříliš překvapivě, zvolá „Zinga“, opět ve chvíli, kdy má některý hráč splněno. Čísla nejsou losována z osudí, ale udávána kostkami. Šestice kostek je šestistěnných, s puntíky indikujícími čísla od jedné do šesti, tak jak je všichni známe. Každá kostka má jinou barvu – červená, zelená, modrá, žlutá, oranžová a bílá.

Na herních sešitech má každý soutěžící mřížku pět-krát-pět, v níž jsou vypsána různá čísla od jedné do dvanácti, v pěti sloupečcích různých barev – červený, zelený, modrý, žlutý a oranžový. Ano, jsou to stejné barvy, jako prvních pět jmenovaných kostek. Jediné číslo, které je společné na všech listech hráčských sešitů je modrá devítka uprostřed mřížky.

Obsah balení, včetně papírového „insertu“.

Postřeh a čísla

Hráči se střídají v házení kostkami, házející je aktivním hráčem. Po hodu kostkami se snaží všichni hráči najít mezi hodnotami na kostkách číslo, které mají na svém archu. Chyták je v tom, že číslo na archu musí odpovídat součtu kostky v barvě sloupce s přičtenou hodnotou bílé kostky. Aktivní hráč je jediným, který může využít i přímo hodnoty na barevných kostkách, aniž by nutně přičítal bílou kostku. Jakmile někdo najde odpovídající kombinaci číslo/barva, zacinká na zvonek a ihned oznámí barvu a číslo. Pokud je odpověď správná, zaškrtne si číslo na svém archu. Pouze on, nikdo další v daném kole nic nedělá, ani nezíská.

Herní materiál.

Pokud některý hráč objeví kombinaci číslo/barva opětovně (má je již zaškrtnuté), může si označit první ze tří zelených čtverečků na pravé straně svého listu. Jakmile zaškrtne i třetí kolonku, smí si odškrtnout kterékoli jedno číslo ze svého archu jako bonus.

Pokud některý hráč objeví modrou devítku, získává (krom zaškrtnutí daného políčka na své mřížce) též modrou figurku (i v případě, že ji v tu chvíli vlastní jiný soupeř). Ta mu dává libovolnou ze dvou jednorázových výhod – buď může zastavit zaškrtnutí jakékoli hodnoty kteréhokoli soupeře a předá mu s tím zároveň i figurku (tím může oddálit ukončení hry), nebo může figurku použít na záchranu v případě své vlastní poslední chyby, jež by jej vyřadila ze hry.

Bloček vítězného hráče partie.

Tím se dostáváme k chybám – tou se stává situace, kdy hráč cinkne, ale neřekne kombinaci číslo/barva, řekne nesprávnou, přeřekne se, řekne takovou, kterou už má zaškrtnutou a má zaškrtnutá i všechna zelená políčka, nebo hráč neoznámil, že mu chybí poslední hodnota v některé posloupnosti. Za každou chybu si hráč zatrhává jedno z červených políček vpravo dole. Pokud zatrhne i třetí, vypadává ze hry.

Partie čtyř hráčů.

Zinga!

Na rozdíl od binga, zde není potřeba vyškrtat všech pětadvacet hodnot ze svého archu. Stačí dokončit jakýkoli řádek nebo sloupec, nebo jednu z úhlopříček, tedy vždy pět hodnot v grafické posloupnosti. Jakmile mu chybí v jakékoli sérii poslední hodnota, musí to ohlásit a jmenovat chybějící kombinaci barva/číslo. Jakmile dokončí celou posloupnost, zvolá „Zinga“ a vyhrává.

Z výše popsaného je asi zřejmé, že hra není náročná ani na pravidla, ani na vysvětlení, ale hlavně na postřeh a rychlé reakce. Je to typická párty hra, společenská hra, která pozvedá reputaci binga ze zábavy pro věkově pokročilé na aktivní zábavu, v níž jde o každou vteřinu. Důležitý je přehled o vlastních hodnotách na archu, stejně jako rychlé počítání a dohledání shodné hodnoty mezi kostkami a papírem.

Zadní strana krabičky hry.

Ačkoli je Zinga vedena jako hra pro dva až čtyři hráče, vlastně nemá úplně horní hranici počtu hráčů. Ano, musejí se dokázat poskládat k jednomu stolu a dosáhnout na zvonek, ale jinak si mohou každý odtrhnout z archů vlastní mřížku a pustit se do hry. Ideální párty hra.

Materiálově hra nebudí rozpaky. Vše je přehledné, graficky veselé a jednoduché, ale stále atraktivní. Co více si od párty hry přát. Pro koho hra určitě není určena, jsou jedinci mající problém s rychlou orientací v barvách, nebo nedostatečně matematicky zdatní. Nic jim nebrání se do hry zapojit, ale z výsledku budou spíše rozčarováni či zklamáni. Což by byla škoda.

Zinga získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: