Nad průzračně modrým nebem bylo vidět průlet letadla mající na palubě veverku, která měla netradičně zelené zbarvení. Její barva korelovala s oblekem pilotů letounu popíjejících čaj z listí ze Srí Lanky. Let měl menší zpoždění, protože na rampě hořelo. Neznámý pes vše pozoroval přes displej laptopu pánička polehávajíc ve svém pelíšku uprostřed obývacího pokoje. Očekával večeři, které se však nedočkal. Venku se začalo smrákat a zítřejší den měl přinést velkou událost. Pániček se měl ženit, avšak jeho drahá nevěsta nemohla najít vhodnou podprsenku. Vyřešila to po svém a všichni přítomní svatebčané byli ohromeni…

Že vám to přijde poněkud “ujeté”? Byl to můj sen. Ano, možná divný, ale ruku na srdce, kdo z nás nemá podobné sny. Nebo alespoň jej budete moci se skupinkou kamarádu vytvořit v deskové hře Zasni se!. Titul je určen pro 2 až 8 hráčů od 7 let a jedna partie vám zabere přibližně 20 minut.

Ještě, než se společně v naší recenzi zasníme, pojďme se podívat pod víko krabice, ve kterém není přehršel komponent, ale pro účely této party hry bohatě stačí. Klasicky na vás prvně vyskočí česká pravidla, které zvládnete pročíst do pěti minut a nečiní vám problém ihned začít hrát. Tím hlavním je 156 karet s různými obrázky mající za cíl pomáhat ve snění. Některé karty obsahují konkrétní věc, jiné jsou abstraktní “všehochuť”, jindy zase jde jen o jednu barvu apod. No a poslední dvě věci potřebné ke hraní jsou tři bodovací karty a dvouminutové přesýpací hodiny.

Usedneme ke stolu, promíchejme baliček karet (dejme však bokem bodovací karty – ty využijeme později) a dejme jej doprostřed stolu, aby byl po ruce pro zúčastněné lícem dolů – tím vytvoříme dobírací balíček. Všichni si vezměme po třech kartách do ruky a odstartujme náš dvouminutový sen otočením přesýpacích hodin a jdeme se ponořit do snění – spát by však bylo chybou.

Každý hráč může tvořit odložením karty z ruky lícem nahoru sen. Pochopitelně musí odhození karty doprovodit smysluplným komentářem, který by navázal na předchozí karty a utvářel tak komplexní příběh. No, komplexní? Tedy alespoň se o to pokusit, protože pravdou je, že mnohdy mohou být tyto naše představy ovlivněny naši bujnou fantazii, jenž se meze nekladou. Po doplnění “jednoho snímku do celkového obrazu” si doberete další kartu, abychom měli neustále tři v ruce. Kohokoliv napadne, jak rozvinout náš započatý sen dále, za pomocí karet v ruce, nic mu nebrání. Jinými slovy: jeden hráč může hrát (snít) i několikrát po sobě, pokud jej někdo nepředběhne. Přeci jen čas plyne rychle a určitě nechcete mít odloženy jen čtyři karty.

Pomalu se probouzíme a začíná fáze vzpomínání. Určitě se vám to stalo i v životě, že jste si nemohli vzpomenout, co se vám zdálo a postupně se vám během dne podařilo na vše vzpomenout. A někdy taky ne. Ve hře Zasni se! na to nebudete sami, ale mohou vám pomoci spoluhráči, protože škodit si zde, by nebylo ku prospěchu věci.

Rozložíme si bodovací karty o hodnotách +2, +1 a -2 a k nim budeme přikládat naše “vysněné” karty, podle správnosti či nepravosti. Balíček vytvořený z odhazování v první fázi partie otočíme lícem dolů. Vezme si jej do ruky první hráč, třeba ten, jenž měl naposled živý sen. Pakliže si první hráč je jistý, co bylo na počátku snu, vyřkne a uhádne-li správně, celá družina obdrží 2 body. Do rukou si balíček bere další hráč, který si není jistý. Může požádat ostatní o pomoc. Ostatní se shodují na jedné odpovědi, jenž je správná, a díky tomu získáváte ale jen 1 bod. Pakliže se nepovede uhádnout ani za pomoci celé družiny nebo nevíte, holt jste o dva body chudší.

Jakmile si projdete celý váš sen, spočítáte si počet bodů a dle tabulky v návodu si vyhodnotíte, jak jste na tom. Zdali vaše paměť už patří do starého železa a potřebuje trochu toho dopingu v podobě různých cvičebních technik (či léčebných látek) nebo si můžete poplácat po ramenou díky vaší excelentní paměti.

Musím narovinu říct, že hra se hůře vysvětluje mladému publiku. Mám na myslí děti, pod hranici doporučenou pro hraní Zasni se! Zkoušel jsem tuto záležitost hrál s mými dětmi, ale ty jsou na to ještě příliš malé (3 a 5 let). Nicméně první fázi jsme zvládli, tedy dokázali jsme si vytvořit náš příběh, což bylo fajn, že dokázali smysluplně navazovat na rozehraný scénář. Díky tomu si potrénovali i slovní zásobu. Občas to tedy chvíli zadrhlo, ale od toho jsem tam byl já, jenž se snažil popošťouchnout sen „pomocným“ směrem.   

Nicméně s dětmi od 7-8 let dokážete naprosto v klidu trénovat, jak jejich fantazii, tak paměť. Pochopitelně (bez urážky) i u některých životem protřelých jedinců, může být Zasni se! ideálním pro tréning paměti. Když odmyslím tyto edukativní prvky, tak jsem si hru asi nejvíce užil s kamarády v podobném věku, jako jsem já u jednoho stolu ku příležitosti pátečního večerního posezení. Pravda je, že naše fantazie byla značně posilněná pár deci vína. To jsme dokázali vysnít fakt srandovní věci, u kterých jsme se neskutečně zasmáli. O to horší bylo probouzení a vzpomínání, cože jsme to všechno dokázali vymyslet.

Hodnocení – 5 z 5

Zasni se! je bezesporu užasnou party hrou pro 2 až 8 hráčů od 7 let na přibližně 20 minut. Odehrává se (ostatně, jako ve skutečném životě) ve dvou samostatných fázích. V první za pomoci ilustrovaných karet vytvoříte sen a v té druhé si snažíte vzpomenout, cože jste si vše vysnili. Což je bodováno a posléze si můžete vyhodnotit, jak je vaše paměť dobrá či … no ehm, ne každý je dokonalí, že? Pokud máte doma opravdu mladého hráče, můžete zkoušet jen tvořit příběh za pomoci karet bez jakéhokoliv časového presu a rozšiřovat tak slovní zásobu. Zasni se! si určitě užijí všichni hráči, co rádi sní, protože dokáží uplatnit svoji bujarou fantazii.  

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.
Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: