Zahradní říše

Čtyři klany, jedna zahrada a boj o nadvládu.

Čtyři klany s různým způsobem života spojí své síly, aby našly lepší místo k životu pro všechny své lidi. Elfeni s náčelnicí Evelínou, byli zvyklí žít v korunách stromů a jsou silně spojeni s duchy přírody a tradicemi předků. Mekasové s náčelníkem Matějem jsou zase spíše moderní klan, který se snaží využívat lidské technologie. Pterygoti s náčelníkem Šebou jsou klan, jenž je fascinován hmyzem natolik, že si osvojili i hmyzí obranné techniky. Posledním klanem jsou Izagajové s náčelníkem Isou, agresivní a nebojácní lovci. Mohou tyto klany žít společně v jedné Zahradní říši a zajistit svým lidem živobytí?

Zahradní říše ve své plné kráse včetně promo karty Školka.

Zahradní říše k nám do redakce přicestovaly od Tabletop Games, jež nám je na naše stoly přináší plně v češtině. Jde o zábavu pro dva až čtyři hráče ve věku od deseti let, kteří budou zastupovat náčelníky výše představených klanů. Celé budování Zahradní říše by mělo trvat okolo hodiny.

V již na první pohled líbivé krabici na nás čeká spousta zajímavých komponentů. Kromě herního plánu, který se skládá ze sedmi různých dílů a čtyř rohů, které to všechno drží pohromadě, zde nacházíme i desku cílů. Také každý klan má svou hráčskou desku a dvacet plastových pater budov. Celkově zde máme i devatenáct střech a jeden želvostroj, který celou hru řídí. Kromě již zmíněného na nás z herních komponent čekají různé žetony triků, ostružiní, vítězných bodů a žetonů pro další obyvatele. Dřevěné tu jsou žetony populace (postavička), žetony hráčů (ježek) a žetony vítězných bodů (kolečko) od jednoho kusu v každé barvě. Poslední důležitou součástí jsou karty cílů, ze kterých je dvacet jedna projektů společných a dvacet čtyři misí je tajných.

Příprava hry spočívá v následujících krocích. Prvně spojíme čtyři rohy herní desky a pak do středu náhodně umístíme sedm destiček území. Do výkroje navíc vložíme desku pořadí hráčů podle aktuálního počtu. Poblíž nachystáme desku cílů a odhalíme čtyři z nich. Toto jsou společné projekty. Veškeré ostatní komponenty (žetony ostružiní, střechy a želvostroj) nachystáme v dosahu všech hráčů. Každý z účastníků si vybere desku jednoho klanu a k tomu získá žetony své barvy a počet pater. Ty nám určuje počet hráčů. Prvního hráče určíme náhodně a ten si dá žeton populace na číslo třicet osm stupnice populace, ostatní hráči si žeton umístí na stupnici na číslo třicet pět na své desce. Každý z hráčů ještě navíc obdrží čtyři karty tajných misí, ze kterých si dvě vybere a ostatní odhodí.

Herní kolo se skládá ze tří fází:

1) Akce hráčů – hráč provede jednu až dvě akce podle své pozice na desce pořadí. Může stavět a tím dokončit společné projekty nebo použít své triky.
2) Kontrola území – v každém území získá nové obyvatele ten hráč, který v něm má postaveno nejvíce pater.
3) Příprava na další kolo – poslední hráč aktuálního kola se automaticky stane prvním hráčem kola následujícího.

V prvním kole první hráč může postavit budovu na libovolném území. Podle toho, ve které části daného dílku to bude, se posune posléze želvostroj do jiného území. Zde musí další hráč vykonat svou akci a zase podle stavby posune želvostroj dále. Různě se tedy mění sedm území. Jakmile všichni hráči provedou své tahy, tak se provede kontrola území a první hráč opět pokračuje. Ve fázi akcí můžou náčelníci postavit budovu/opustit budovu a tím získat dvojnásobek obyvatel, který byl potřeba ke stavbě, nebo použít některý ze svých triků (strategický přesun, přesun střechy nebo napadení budovy soupeře). Toto se opakuje do konce hry, který nastává jakmile některý z hráčů umístí své poslední patro. Poté se vyhodnotí ještě nadvláda ve všech územích a poté body z tajných misí a body podle zbývajícího počtu obyvatel. Vyhrává ten, kterému se podaří nasbírat nejvíce bodů.

Deska hráče.

Jak už jsem zmiňovala hned na začátku, tak nejen krabice je opravdu líbivá, ale i samotná hra vypadá na stole velice pěkně a čím dále jste v postupu hry, tím více rozkvétá. Líbí se mi, že jednotlivé klany nejsou rozdělené jen podle barev, ale každý má odlišný tvar budov a navíc odpovídá i charakteru klanu (např. na modrých můžeme vidět hmyzí miniaturu). Navíc i samotný želvostroj není jen ledabylým výmyslem, ale přímo v pravidlech je popsán jeho vznik a k čemu při stavbách slouží. Že jde vlastně o želvu, která se v Zahradní říši objevila a klany ji pomocí různých dostupných věcí vylepšily na takový jeřáb, který jim pomáhá se stavbami. Proto se staví právě na územích, kde se želvostroj zrovna nachází. Dle mého pocitu je to moc hezky vymyšlené. Celkově chválím nejen provedení, ale i celkovou kvalitu komponent. Jen do naší krabice se vloudil malý šotek a místo žlutého ježka máme dvakrát stejný žeton populace. Na funkčnost hry to však nemá žádný vliv. Hru jsme navíc obdrželi včetně promo karty „školka“.

Deska s veřejnými úkoly.

Co se týče hratelnosti, tak díky tomu, že můžeme všech sedm území pokaždé rozmístit jinak a navíc je zde dostatečné množství společných i tajných úkolů, tak nám nabízí poměrně zajímavou znovuhratelnost. Obtížnost bych zařadila mezi středně náročné hry. Další zajímavostí hry je, že od třech hráčů určují pořadí hráči navzájem (tzn., vždy aktuální hráč určí, kdo bude na řadě jako další, tudíž pořadí není stále stejné). Zahradní říše lze využít jak na rodinné hraní s dětmi odpovídajícího věku a myslím si, že i náročnější hráči občasnou partií nepohrdnou a uspokojí jejich herní očekávání.

Ze začátku může být trochu matoucí posouvání želvostroje a tím i plánování tahů, ale jakmile si na tyto lehce chaotické posuny želvostroje zvyknete, tak bude vše v pořádku a hru si užijete na maximum. Měla jsem možnost si ji vyzkoušet ve všech počtech hráčů od dvou až po čtyři. Ve dvou je pravda, že si méně zavazíte na jednotlivých územích a není třeba tolik používat triky a třeba opouštění vlastních budov, protože i přesunem střechy je můžete dále využít. Jakmile se na plánu pohybuje více hráčů, tak už atmosféra poněkud houstne a možnosti se tenčí, avšak o to je hra zajímavější.

Dlouho jsem přemýšlela jaká ocenění Zahradním říším udělit a nakonec můj verdikt zní takto. Prvním oceněním je Propojení tématu a mechanismů, protože to, jak je příběh do samotné hry zakomponovaný přes stavby budov a to jen v místech s želvostrojem, je moc pěkně vymyšlené. Vzhledem k tomu, že pokaždé můžeme dílky území rozmístit jinak a dostat jiné tajné mise, kterých je dostatek, uděluji jako druhé ocenění Skvělá znovuhratelnost. Jelikož jde o hru s opravdu jednoduchými pravidly, tak nesmí chybět ocenění Vstupní hra. A jako poslední je ocenění Žádný multiplayer-solitér, protože ve hře dochází k časté interakci mezi jednotlivými hráči.

Rozehraná partie tří hráčů. Hra vypadá na stole opravdu skvěle.

Za sebe můžu s naprostým přesvědčením Zahradní říše doporučit. Aktuální cena úplně odpovídá tomu, co v krabici obdržíte. Užijete si s ní spoustu zábavy a nejednou se vám u ní trochu zavaří mozkové závity. Pokud hledáte středně náročnou hru, která vypadá na stole vážně skvěle a nezapadne ani na větší deskoherní akci, tak směle do ní. Minimálně za vyzkoušení určitě stojí.

Zahradní říše získávají od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti TT Games.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: