Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je Říše her

Ubongo: Junior

V hlubokém nitru Afriky se ukrývají drahocenné diamanty s nevyčíslitelnou hodnotou. Jen ti nejšikovnější lovci je mohou najít a uzmout pro sebe. Nemusí být ani tak obratní, jako šikovní a rozluštit všechny hádanky, které jim stojí v cestě za pohádkovým bohatstvím. Jasně, je řeč o logické hře, kterou můžete znát pod názvem: Ubongo. A vzhledem k velkému úspěchu se tato hra dočkala i své dětské verze Ubongo: Junior.

O toto univerzum se v českých luzích a hájích velmi hezky stará společnost Albi, jenž nám hru i počeštila, za což mají velké díky. Asi by se slušelo říct, že doporučený věk je od pěti let a ke stolu mohou usednout dva až čtyři hráči. Jedna partie vám zabere okolo 20 minut. To jsou asi opravdu ty nejzákladnější parametry, které naleznete na obalu hry.

Co celá krabice Ubongo: Junior obsahuje jsme vám nedávno ukázali v našem unboxingu. Jen v krátkosti vězte, že v balení naleznete: 50 karet s hádankami (zelená strana s lehčí variantou a žlutá strana s náročnější variantou, takže celkově 100 různých úkolů pro rozluštění), 36 dílků (pro každého hráče po devíti kouscích), 4 prázdné samouzavíratelné sáčky, do kterých můžete roztřídit jednotlivé dílky, přesýpací hodiny a to nejcennější, tedy látkový pytlík s drahocennými diamanty (v balení jich je 72). Pochopitelně nechybí český a slovenský návod.

Tak vše máme pěkně roztřízené, vybalené, pojďme se pustit do hry. Na počátku je zapotřebí vybrat sedm karet s hádankami za každého účastníka této dětské honby za diamanty. Tyto karty dáte na jednu hromádku a zamícháte. Musíte se rozhodnout, zda budete hrát lehčí nebo náročnější variantu, což se liší v počtu dílků nutných ke skládání (u lehčí dva, těžší vyžaduje tři). Zvolíte-li lehčí možnost, položíte balík na stůl žlutou vzhůru (pokud náročnější, tak obráceně). Poté si rozdáte každý po jedné kartě, otočíte, připravíte si potřebné dílky a 3,2,1…. start. Otáčí se přesýpací hodiny a závod začíná.

Cílem je za pomocí vybraných dílků zacelit bílá pole na kartě s hádankami, aby byla všechna překrytá a zároveň žádná část dílku nepřečuhovala. Kdo složí jako první zvolá magické slůvko “Ubongo”. Všichni ostatní pokračují a snaží se též vyřešit svůj rébus. Jakmile vyprší čas, je konec nadějí. Pokud jste nesložili, máte smůlu. Následuje rozdávání diamantů podle úspěšnosti a pokračuje se dokola, dokud nevyčerpáte karty hádanek.

Toť je v zásadě celé kouzlo této opěvované hry. Nemyslím to nijak ironicky, protože i přes velmi lehkou hratelnost je velmi chytlavá. Byť některé hádanky vám dají zabrat. Navíc sbírání barevných diamantů je pro dětí nesmírně zábavné.

Ubongo: Junior jsem hrál s mým pětiletým synkem a pochopitelně lovcem diamantů chtěla být i moje tříletá dcerka. Sice na krabici hry je uvedeno od pěti let, ale proč to nezkusit, že? Vysvětlení pravidel nezabralo dlouho. První hádanku jsme si vyzkoušeli, jen tak, bez časového stresu v podobě neotočením přesýpacích hodin. Dětem se hodně líbily kousky dílků, které jsou barevně ztvárněny s přídavkem zvířátka. Syn zvládl vše do pár sekund. Mojí malé princezně to trvalo o trochu déle, ale též si s tím poradila. Nicméně na svůj věk si s tím poradila parádně. Ihned po úspěšné zkoušce jsme se pustili na kompletní hry. Celou dobu všichni udrželi pozornost a soustředili se na hru, protože odměna v podobě získání diamantů byla nadmíru lákavá.

Musím autory pochválit za způsob odměňování. Je jasné, že nejrychlejší získá nejvíce diamantů, druhý o jeden méně atd. Ale hlavní je, že i ten nejpomalejší je odměněn v podobě jednoho diamantu, což je i prvek, který udržel děti pozornost po celou dobu hraní a neodradil v dalším hraní po prvních dvou, třech neúspěšných kolech. Jedině teda, že se vám nepodaří vyřešit rébus, než se přesypou hodiny, ale to se u lehčí varianty téměř nestalo ani jednou.

Pravda však je, že věkový odstup dvou let u mých dětí byl po pár partiích zřetelný. Syn vše složil do pár sekund a dcera vždy prohrávala. Trochu jsme si tedy poupravili pravidla pro vyrovnání šancí na vítězství. Syn tedy řešil složitější hádanky a dcera lehčí. Oba na tuto variantu přistoupili a boj o nejlepšího lovce diamantů byl rázem napínavý do samotného konce.

Hodnocení – 5 z 5

Ubongo: Junior je velmi zdařilá dětská verze honby za diamanty do nitra Afriky. Nejlepší lovec diamantů musí zvládnout vyřešit všechny rébusy v podobě skládání dílků do vyznačeného prostoru. Hra je svižná a způsobem odměňování dokáže udržet pozornost i nejmenších děti po dobu celé partie. Co určitě stojí za zmínku je pěkné a barevné ztvárnění všech herních komponentů, které pro dětské publikum působí lákavě. Nezbývá tedy nic jiného než se pustit do hry: 3, 2, 1….. UBONGO!

Ubongo: Junior získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: