Turboprší 2.0

Přeřadíme na vyšší rychlost – TURBO 2.0!

Možná se vám samotná hra i nadpis zdají býti tak trochu povědomé – takové déjà vu. A máte pravdu. Recenzi na karetní hru s názvem Turboprší jsem psala již vloni v září. Autorem je jeden z nejvydávanějších autorů u nás – Honza Vodička. A hra vznikla díky rodinnému deskovkářství 4 Kavky, které vytáhly hru z autorova šuplíku až do světla reflektorů. Ilustrátorem je Lukáš Fibrich a grafikem Štěpán Holič ze studia Lemon design.

Ve stručnosti je Turboprší zábavná postřehová hra s motivem počasí a na principu Prší. Snažíte se zbavit všech svých karet jejich odložením na odhazovací balíček – dle čísla nebo dle symbolu na kartě. A to vše turborychlostí, protože hrají všichni současně. Nikdo na nikoho nečeká. Navíc tady těch odhazovacích balíčků máte k dispozici vícero. Jedná se o opravdickou smršť rukou a karet, kdy vítězí ten nejrychlejší.

Tak proč tedy další recenze?

Pro vysvětlení je potřeba trochu zapátrat v minulosti (zdroj: FB 4 Kavky).

Hra Turboprší sklidila úspěch a za rok a kousek se celý náklad vyprodal. Naštěstí 4 Kavky oznámily dotisk, který zároveň využily k určitým úpravám. A po necelém půl roce mají hru Turboprší ve vylepšené verzi skladem.

V čem se tedy liší nová verze od té původní?

Krabička

Krabička se podstatně zmenšila – ubylo zbytečného prázdného prostoru a tudíž i spousty vzduchu, což hlavně šetří místo v batohu (a také přírodu).

Insert

Příjemným bonusem je i pevnějších insert, který pořádně doléhá a karty v něm nemají takovou vůli. Vzhledem k častému hraní a převážení to už náš insert z původní verze zabalil – doslova a do písmene.

Návod

Velká grafická změna titulní strany návodu oproti původní verzi. A jen pro zajímavost – tohle byl první návrh pro původní Turboprší. 4 Kavky chtěly hru vizuálně odlišit od Retroher, aby byl obrázek více dospělácký a vznikla taková temnější verze s pustinou. Tu nakonec ve finální podobě nahradilo město, které tedy u nové verze zůstalo už jen na krabici.

Samotný návod také prošel korekturou – občas se něco přidalo, tu a tam zkrátilo či přeformulovalo. Výraznější změna je přidané pravidlo, které zaznělo už kdysi dávno ve videonávodu od 4 Kavek a také jsem jej zmínila i v recenzi. Když se hra jakoby „zasekne“, tak se vezme jedna karta z dobíracího balíčku, učiní se z ní další odhazovací balíček a třeskuté zápolení může pokračovat, místo toho, aby si brali kartu navíc do ruky všichni. Popřípadě zkombinovat – při prvním takovém herním patu si všichni doberou kartu a při každém dalším už se rovnou vytvoří nový odhazovací balíček.

Karty

O ždibec užší a o dva ždibce menší než původní verze, ale obsah dle mého oka vypadá stejně veliký, jenom ubylo prázdného prostoru kolem středového vyobrazení symbolů počasí.

Nevím, jestli to můj stařičký fotografický přístroj děděný po generace v rodině plně zachytí (kam se hrabe James Clerk Maxwell). Ale karty se nepatrně liší i rubem – barevným tónem. Na té původní verzi vlevo si můžete všimnout, že tón je takový studenější, smutnější a za mě spíše se hodící do pošmourného deštivého nečasu. V nové verzi vpravo jsou tóny teplejší a veselejší – zase vyhlížející hezké zítřky. Ale to je jen detail. Podstatnější rozdíl je bohužel v něčem úplně jiném a to v průsvitnosti.

Vlevo karta z původní verze. Vpravo z té nové.

Ano, fotka je schválně proti Slunci, aby to bylo výraznější, ale prosvítá to i za normálních světelných podmínek či dokonce snížených (tedy pouze karty z nové verze). Na druhou stranu, nutno dodat, že to herně ničemu nevadí. Hraje se v takové rychlosti, že koukat někomu na karty a študovat, co tam má – jednak je to zbytečné a hlavně na to nemáte absolutně čas. A zcela upřímně říkám, že bych to asi ani nezmínila, kdyby na krabičce zespodu nebyla informace, že karty neprosvítají. To pak zamrzí.

Lama karta

Zmiňovala jsem to i ve své recenzi a zřejmě jsem nebyla jediná – původní lama karta/Turbopravidla měla stejný rub a občas tak měla nepříjemný zlozvyk se přimotat mezi ostatní karty. Hlas lidu byl vyslyšen, myslím, že všichni moc děkujeme – nová Turbopravidla jsou již oboustranná – takže kartu vždy zavčasu objevíte, vylovíte a tak nehrozí nemilé překvapení v průběhu samotného herního slejváku.

Vlevo původní verze a vpravo ta nová – jelikož jsou po jedné, tak vám tu oboustrannost neukážu. Toto mi prostě budete muset věřit, opět.

Turbopravidla prošla také drobnou korekturou. Upravilo se pravidlo pro patové situace (bod 6. + pokračováni v Minitipech úplně dole, kde to „vyšťouchlo“ z původní verze poslední minitip z výňatku z pravidel ohledně špatného zahrání karty).

Shrnutí

Pokud vlastníte původní verzi nebo máte/budete mít doma novější verzi, tak vězte, že se jedná o víceméně stejnou hru – pouze jedna z nich byla na „kosmetice“ a je skladnější.  Herně se jedná o totožné hry a pravidlo navíc si můžete bez problému zakomponovat i do své původní verze.

Ale hned jedním dechem dodávám, že si moc vážím toho, s jakou péčí se 4 Kavky o hru starají. A že nad tím jenom nemávli rukou a jednoduše nedotiskli původní verzi.

Že si dali tu práci a podívali se na to, zamysleli se – jak to udělat lepší, co by bylo ještě fajn změnit, upravit, dodat. A pak nelenili a pustili se s vervou sobě vlastní do díla. Výsledky jsou viditelné a za mě si myslím, že to rozhodně stálo za to.

A jenom pro dokreslení – tohle je prapůvodní Turboprší, tehdy vlastně ještě Blesk od autora Honzy Vodičky (zdroj blog 4 Kavky).

Závěr

Turboprší je rychlá zábavná postřehová karetní hra, kterou zvládnou děti i dospělí. Nikdo na nikoho nečeká a odehráno máte do deseti minut. U nás doma i v deskoherním kroužku pro děti je to stále osvědčená volba, která nás nepřestává bavit.  A jsem ráda, že se 4 Kavky rozhodli pro dotisk této bezva hry. A zejména, že ji stále tak hezky opečovávají.

Hra Turboprší získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti 4 Kavky.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: