TOWN 77
Město sedmi různých tvarů a barev.
Je to tu vážení přátelé. Další mini hra od českého rodinného vydavatelství 4 Kavky. Pro Kavky je hra MĚSTO 77 již osmou pololokalizovanou hrou od původně japonského vydavatelství Oink Games. Hry od tohoto vydavatelství se pyšní elegantní velikostí, která se vám vejde kamkoli a nadupaným obsahem až po okraj.
Autory hry MĚSTO 77, v originále TOWN 77, jsou Christoph Cantzler a Anja Wrede. O ilustrace se postaral pro nás již jistě známý Jun Sasaki, který se podílí na autorství a grafice spousty oinkovských her.
Znalci možná vědí, že hra má i svého předchůdce. Původní hra se jmenovala TOWN 66 a vyšla v roce 2022. Původní hra byla určená pouze pro jednoho až čtyři hráče. O rok později v roce 2023 vydali tuto novou verzi, ve které můžete hrát až v pěti hráčích.
Co je v krabičce?
V krabičce naleznete čtyřicet devět žetonů domečků (sedm barev a sedm typů budov – právě proto Město 77). Dále jeden černý pytlík na míchání žetonků a pět dřevěných stojánků.
Jak se hra hraje?
Číslo 77 doprovází celou tuto recenzi a ani v tomto zjednodušeném návodu se mu nevyhneme. Vašim cílem je sestavit město do mřížky 7×7 – sedm svislých a sedm vodorovných budov, kdy ale každá budova v řádku a sloupci musí mít jinou barvu a jiný tvar. Zní to jednoduše, že? Během pár her sami rychle zjistíte, že nic není, jak se zdá.
Hru začnete tím, že promícháte všechny dílky v pytlíku. Poté jeden náhodně vytáhnete a položíte ho doprostřed stolu (město začínáte stavět z levého horního rohu). Každý hráč si poté vytáhne další čtyři žetony a umístí si je do stojánku, tak aby protihráči viděli barvy vašich žetonů. Nyní se budete střídat po směru hodinových ručiček a v každém svém tahu můžete udělat následující akce:
1. Máte ve svém stojánku tři budovy stejné barvy? Máte možnost je všechny vzít, ukázat jakémukoli hráči a vrátit je do pytlíku. Poté si vytáhnete tři nové dílky. Pokud byste stále měli po výměně tři stejné barvy, můžete výměnu provést znovu. Kdyby náhodou došlo k situaci, že máte všechny čtyři budovy téže barvy, tak tři z nich si opět vyberete, vrátíte do pytlíku a vytáhnete si dílky nové.
2. Nyní si jeden dílek z vašeho stojánku vyberete a umístíte ho do města. Ovšem pozor, dílky domečků můžete přikládat pouze tak, že se dotýkají jednou celou stranou, nikoli diagonálně. Při umísťování myslete na pravidlo, že v jednom sloupci i řádku se nesmí opakovat barva ani typ domečku. Pokud se stane nějaká chyba (přeci jen, nikdo z nás není neomylný), a vy si toho všimnete včas, hráč může svůj tah napravit. Pokud už je tah přehraný jiným tahem a chyby jste si všimli pozdě, tak vezmete špatně umístěný dílek a otočíte ho na rubovou stranu – barva tedy zůstane zachována.
3. Po umístění dílku do města si vytáhnete jeden nový dílek z pytlíku. Kdyby náhodou v pytlíku žádné žetony nebyly, přeskočte tento i čtvrtý krok.
4. Můžete se rozhodnout, že jednou za tah odhodíte jeden dílek zpět do pytlíku (ten neukazujete žádnému spoluhráči). Na konci hry totiž potřebujete mít ve svém stojánku, co nejméně žetonů.
5. Předejte pytlík dalšímu hráči po směru hry.
Hra pro konkrétního hráče končí v okamžiku, když nemůže umístit žádný žeton, nebo je již umístil všechny (k čemuž může dojít předčasným vyhazování domečků zpět do pytlíku (viz čtvrtý krok tahu). Zbývající hráči pokračují ve hře.
Hra končí, pokud by žádný z hráčů nemohl umístit domeček do města, nebo pokud se všichni zbavili všech svých domečků.
Hru vyhrává ten, kdo má na konci nejméně žetonů. Pokud by byla remíza, tak hru vyhraje hráč, který zůstal ve hře déle (proto zběsile odhazovat domečky v každém svém tahu, není nejlepší strategie na výhru).
Sólo varianta
Hru je možné hrát i v sólu. Zamícháte všech čtyřicet devět žetonků a uděláte si tři zhruba stejně velké hromádky. Vezmete si jeden horní dílek z jakékoli hromádky a položíte ho opět do levého horního rohu vaší herní plochy. Tím jste započali město. Nyní si vybíráte jakýkoli dílek ze tří hromádek, který do města umisťujete podle stejných pravidel jako pro hru dvou až pěti hráčů. Pokud už nemůžete umístit žádný z horních dílků, vaše hra končí. Spočítejte si počet umístěných domečků ve vašem městě a zjistěte v pravidlech, jak jste byli šikovní.
Kdo by měl zájem, může se podívat, jak dopadla paní Alice z vydavatelství 4 Kavky, která pro vás natočila Let’s Play právě ze sólo varianty této hry:
Jaká hra je?
„Je to takové sudoku.“ Tak přesně tohle je věta, kterou mi řekli spoluhráči, když jsem jim vysvětlovala pravidla. V podstatě měli pravdu. Je to takové sudoku, jen o něco těžší. V sudoku skládáte čísla jedna až devět do řádků, sloupců a čtverečků. Ve hře Město 77 si musíte ohlídat nejen řádky a sloupce, ale nesmíte zapomenout na oba atributy žetonků – barvu a typ domečku.
No a na závěr, jak se nám hra vlastně líbila? Možná z nás mluví vyloženě obliba her od vydavatelství Oink Games, ale my jsme nadmíru spokojeni. Ovšem pozor, věříme, že tento názor s námi nebudou všichni sdílet. Hned si vysvětlíme proč.
Nemáte rádi náhodu? Tak si obrňte nervy, protože když už si ve třetí hře po sobě vytáhnete ten stejný dílek, stejného tvaru, u kterého máte vždy problém s umístěním (a to i když dílky v pytlíku mícháte sebevíc), může se stát, že začnou místností lítat žetonky. Tomu se říká zákon schválnosti! „Jak je možné, že z celkem všech zbylých třiceti dílků v pytlíku, nejsem schopna vytáhnout právě ten zelený?“ Na to odpověď neznáme. Ale můžeme vám zaručit, že pokud jste schopni povznést se nad míru náhody, která je u této hry značná, tak si ji určitě užijete.
Na druhu stranu, u této hry můžete alespoň nějaké tahy předvídat, a to díky tomu, že vidíte rubové strany žetonů svých spoluhráčů, které jsou stejné barvy jako domečky. Máte možnost se zbavit červeného dílku a vidíte že spoluhráč nalevo má červené dílky dva, udělejte to. Eliminujte, co nejvíce hráčů, abyste si vy sami užili sladké vítězství. Nicméně buďme upřímní. Dělali jsme to? Ne. Hráli jsme hru i s nehráči a ti to tam sázeli, jak je napadlo. Přemýšlet tedy nad nějakou taktikou bylo naprosto zbytečné.
Jedno malé vytknutí. Ty dřevěné stojánky jsou sice super věc, ale čím více budete hru hrát, tím více se vám budou žetonky odírat. My se snažíme žetony do rýhy nezasunovat na doraz, jen je lehce opřeme, aby se vytahovaly snadněji. Sice při drcnutí do stolu se většinou vysypou, ale alespoň si zajistíme, že budeme mít hru bez defektu.
Pár slov o sólu
U této hry jsem měla neustále v hlavě, jak je to celé triviální. Když jsme pak hru hráli, byla jsem vždy zklamaná, v jaké fázi hry jsme už skončili, že bych si ráda zahrála daleko více. U sóla tomu nebylo jinak. Skládala jsem dílky jedna báseň, říkám si, jak jsem dobrá a najednou BUM. Nemůžu umístit ani jeden dílek, jak je tohle možné? Vždyť jsem to měla celé promyšlené a dávala jsem si takový pozor. Ať to byla chyba má a nebo náhodného pořadí dílků ve třech sloupečcích, nakonec jsem usoudila, že to není hra, kterou bych někdy v budoucnu opět vytáhla pro hraní sólo. Na to existují lepší tituly, ale na večer s rodinou nehráčů kdykoli.
Shrnutí
Je to kapesní hra, kterou během pěti minut vysvětlíte každému, vejde se do každého batůžku i kapsy od bundy, kterou si vezmete s přáteli do hospody. Pro nás na dovolenou jasná volba. Prostě dynamický filler, jak má být.
MĚSTO 77 získává od Říše her ocenění:
Poděkování
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti 4 Kavky.
Hru můžete zakoupit přímo zde.
One Reply to “TOWN 77”