Šťastné městečko

CIHLA K CIHLE SEDÁ, MĚSTEČKO SE DĚLÁ.

Představení

Budovatelská hra i pro mladší publikum? To je přesně hra Šťastné městečko, kterou nám na český trh přineslo vydavatelství Blackfire. V originále se hra jmenuje Happy city. Jedná se o karetní budovatelskou hru, ve které se stanete budovateli štěstím zalitého městečka. Vaším cílem bude nasbírat deset karet budov. Ale pozor, nejdůležitější je schopnost zkombinovat karty dohromady.

Co je v krabici?

V krabici nalezneme převážně karty. Celkem šedesát šest karet budov (tři různé zadní strany). Padesát šest karet speciálních budov, dvanáct obydlí, pět začínajících obchůdků a nakonec jednu kartu začínajícího hráče. Celkem je krabice tedy nabušená sto čtyřiceti kartami. Mimo to jsou zde mince, dvacet mincí o hodnotě jedna a deset mincí o hodnotě pět. Obsahem jsou taktéž pravidla a na oko poutavý insert.

Příprava hry

Doprostřed stolu umístěte zásobu mincí. Následně si určete variantu hry, kterou budete chtít hrát – buď rodinnou, nebo pokročilejší. Dle toho na stůl vyskládejte karty speciálních budov, a to v počtu hráčů plus dvě navíc. Zbytek odložte do krabice. Každý hráč si před sebe vyloží kartu s obchodem U Štístka a dvě mince do začátku. Karty budov se rozdělí do tří balíčků dle úrovně.

Jak se to hraje?

Hra je rozdělena celkem do dvou fází, a to na fázi příjmů a fázi akcí. Nyní si obě fáze rozebereme.
Fáze příjmů, při které si všichni hráči vezmou ze zásoby tolik mincí, kolik symbolů příjmu mají na svých kartách. V prvním kole tedy všichni dostanou jednu minci za obchod U Štístka.
Fáze akcí – začínající hráč (následně hráč po směru hodinových ručiček) provede následující kroky. Hráč může vyhodit jednu kartu z nabídky budov a poté musí doplnit jejich počet do tří. Karty může doplnit z jakékoliv ze tří hromádek. Dále máte na výběr z několika možností. Buď si koupíte kartu z nabídky tří otočených karet (za cenu uvedenou v levém horním rohu), či si koupíte kartu obydlí. A pokud se vám z nabídky nic nelíbí, nemusíte si kupovat nic a namísto toho si vezmete jednu minci ze zásoby.
POZOR: ve svém městečku nesmíte mít karty se stejnými názvy, aby si budovy zbytečně nekonkurovaly.
Pokud byste splňovali podmínku na speciální kartě budov, tak si ji navíc můžete umístit do svého městečka. Speciální budovu můžete mít ve svém městečku pouze jednu, proto vybírejte moudře.

Varianta pro pokročilé

Zde stojí za zmínku odlišnosti od rodinné varianty. V bodu přípravy hry použijte červené karty speciálních budov, nikoli růžové. Doprostřed stolu dejte všechny karty obchodu U Štístka, avšak barevnou stranou nahoru. Zbylý postup hry je stejný.

Konec hry

Hra končí, jakmile jeden z hráčů umístí desátou kartu budovy do svého městečka. Dohraje se kolo a může se přejít na bodování. Sečtěte symboly obyvatel (v pravém dolním rohu) a vynásobte je symboly srdcí (v témže rohu).
POZOR: nezapomeňte případně odečíst přeškrtnuté symboly na některých kartách budov. Počet peněz není důležitý. Vyhrává ten hráč, který má nejvyšší počet bodů.

Shrnutí

Jak se mi hra líbila? V první řadě mě hned zaujalo grafické zpracování hry. Obrázky jsou velmi chytlavé. Působí, jako vytažené z animáku. Krabice má ideální velikost, takže ji lze vzít kamkoliv.

Hned při prvním hraní jsem si všimla menší podobnosti s jinými dříve vydanými hrami. Avšak líbilo se mi, že je to hra ryze karetní. Oproti jiným hrám se zde nevyskytují kostky, čímž je snížen vliv náhody. Na velké plánování svých tahů to ovšem také nebude. Než své tahy odehrají ostatní hráči, tak se nabídka karet hodně změní. Svá rozhodnutí musí člověk učinit hbitě.
Ke hře jsem byla od úplného začátku skeptická, neboť jsem si nemohla pomoci a neustále jsem hru srovnávala s jinými tituly. V půlce první hry jsem se ovšem přistihla, jak se bavím. Plánovala jsem si velké kroky a strategie, šetřila jsem si peníze na hodnotnější budovy, když najednou… Koukám ke spoluhráčům a ejhle. Oni hrají úplně jinou hru. V každém tahu si koupit budovu a dokončit své město, co nejdříve. Začala jsem tedy na ně brzy ztrácet. Pokud tedy budete hrát s hráči, kteří nemají v plánu své městečko, co nejvíce vykombit, tak jako vy, nemáte proti nim žádnou šanci.
Další hra už byla lepší, nesoustředila jsem se tolik na typy budov a nějaké velké strategie. Kupovala jsem vše, co šlo. Na vítězství to sice nestačilo, ale alespoň jsem si ověřila, že velké tahy jsou u této hry zbytečné.

Hru považuji za skvělou rodinnou rychlovku, kterou zvládnou dle mého i děti od šesti let. Roztomilé kartičky a tematický insert v malé krabičce na cesty. Co bych osobně vytkla? Určitě znovuhratelnost. Partii jsme otočili několikrát a postupně se nám hra ohrála. Přeci jen množství kartiček budov není neomezené.

ŠŤASTNÉ MĚSTEČKO získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: