Similo: Safari + Strašidla + Zvířata

Similo 2. díl

Úvod

V roce 2021 jsme se dočkali druhé vlny příspěvků do série Similo od italského vydavatele Horrible Guild – Strašidla, Zvířata, Safari.

Autory série Similo jsou Martino Chiacchiera (Čarokniha, série Únikovka, série Detektivka, Faceless), Hjalmar Hach (The King’s Dilemma, Railroad Ink, Dračí palác, Fotosyntéza) a Pierluca Zizzi (Hyperborea, Signorie, Tang Garden). O ilustrace se postaral Xavier Gueniffey Durin zvaný Naïade, kterého můžeme znát díky kooperativní hře Velká kniha strašlivých čar či Conanovi z roku 2016.

předchozím článku jsme se podívali na základní herní variantu a seznámili se s díly Báje, Historie, Pohádky. Dnes posoudíme specifika dalších tří dílů a podíváme se na možnost zkombinovat více Similo balíčků.

Strašidla

Amerikanizace se dílu Strašidla dotkla mnohem více než Pohádek. Nečekejte evropská strašidla. Nejbližší je tu českému čertovi krampus přeložený jako čert a bezhlavý jezdec. Většinu karet však plní karikatury tvorů typické pro kulturně chudý kontinent. Potkáte tu tak upíra, zombie, mumii, strašáka, zlou čarodějnici, bezhlavého jezdce či podlého klauna. Tedy jakési archetypy bez špetky originálnosti, příslušnosti.

Příběhově zakotvenou výjimkou je Frankensteinovo monstrum a neviditelný muž. Kvůli chybějící individualitě postav a jejich karikaturám je o to těžší poznat, jakou kartu hledáte, respektive co vám váš partner snaží říci skrze kartu nápovědy. Sadu doplňuje několik japonských výjevů a nechybí tu ani strašidelná panenka, Yetti, mimozemšťan či Cthulhu.

Zvířata

Ve Zvířatech potkáte obvyklé karikované zástupce druhů plnící les, dvorek či obývák. Mezi lesními zmiňme medvěda, skunka či veverku, z chovných krávu, koně, ovci, husu a z domácích psa, želvu či myš. I u zdejších karet se povedlo pozadí, které může sloužit jako další odrazový můstek pro napovídání. Positivem jet i zařazení méně četných druhů zvířat zastoupených v dětských hrách, tedy vydry, strakapouda, červenky či jestřába. 

Safari

Kdo by si myslel, že jedeme do Afriky, tak by se mýlil. Spíše čekejte exotické zástupce napříč planetou a to od amerického kolibříka až po zástupce ploutvonožců mrože ledního. Samozřejmě tu potkáme zejména africké druhy, jakými jsou lev, žirafa, hroch či slon africký, ale nechybí ani tygr a panda z Asie, varan komodský z indonéských ostrovů, klokan a koala z Austrálie, tučňák, či všudezdejší pelikán a albatros. Z Ameriky pak máme možnost poznat tukana, leguána či pásovce. Zdejší ilustrace jsou působivě stylizované, nepřehnané, je radost s nimi hrát.

Zvířata i Safari ještě můžete najít v některých obchodech, ale u samotného vydavatele Albi jsou již vyprodaná. Koncem října je však očekávaný dotisk, takže pokud chcete zkombinovat vícero balíčků, například Safari a Historii, pak budete mít příležitost.

Jak se to kombinuje? Smíchají se všechny karty dohromady? Nu, i to můžete doma zkusit, ale podle oficiálních pravidel se jedním balíčkem napovídá pro uhádnutí karty v mřížce sestavené z balíčku číslo dvě. Uhádnete Čingischána napovězeného bobrem? Alexandra Velikého lvem? Bezhlavého jezdce gorilou? Medusu hadem? Poseidona Charlesem Darwinem? Kombinacím se meze nekladou.

Jaké to je?

Pravidla jsou stále stejná. Změnila se obtížnost. Zatímco obě zvířecí Simila jsou poměrně jednoduchá a zábavná, napovídat na strašidla může být hodně ošidné a musíte se přenést přes jistou ideovou vyprázdněnost předkládaného tématu. Ostatně Strašidla bylo první Similo, které jsem měl možnost hrát, a trvalo pár partií, než se mi povedlo druhé nápovědami provést úspěšně až do závěru hry, což souviselo s přivyknutím stylizaci ztvárněných postav i jejich podstatě.

Kombinování balíčků může být zábava, ale taky pěkně obtížná výzva. Představte si napovídání Strašidly na historickou osobnost.

Similo získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Albi.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: