Šampióni jablečného království

Takový malý velký Scythe pro malé i větší.

Hra Šampioni jablečného království (původně My little scythe) již podle svého originálního názvu vychází ze známé eurohry Scythe, kterou není třeba hráčům představovat. Díky velikým prodejům a popularitě značky vznikla i velmi odlehčená verze, která je určena nejen dětem, ale i začátečníkům, kterým nevadí být trochu infantilní. Na náš trh ji v lokalizované podobě dostala společnost Albi.

Co vás zaujme na první pohled, je zpracování hry. Karty, figurky, návod, jak hru nabarvit, perfektní insert. Takhle chci, aby vypadaly i hry pro dospělé. Zároveň je právě kvalitní zpracování velmi důležité pro to, aby hra zaujala i děti. Přeci jen sbírat jablíčka za pomoci krásných figurek je pro ně velmi lákavé. Za tímto krásným artem stojí duo Noah Adelman a Katie Khau.

Pravidlově se prakticky jedná o sesekaný Scythe. Autoři hry Hoby ChouVienna Chou jsou milovníci dospělého Scythu (Jamey Stegmaier) a tuto hru vytvořili, aby ji mohli hrát i se svými dětmi. Na výběr v každém kole máte sice jen tři akce, což děti ani dospělé nijak nezahltí, zároveň je toho ale na dětskou deskovou hru docela dost co vymyslet a co plánovat. A právě proto bych ji pro plnohodnotné hraní doporučil opravdu až od osmi let, což je i údaj, který najdete na krabičce. Ano, zkusit ji určitě můžete i s menšími, ale ti nejspíš ještě nebudou umět plánovat své tahy dopředu a nebudou umět využívat smysluplně své možnosti.

Velmi zajímavý je rozsah počtu hráčů od jedné do šesti. Solohraní obecně rád nemám a přijde mi smutné, že by dítě muselo samo hrát deskovou hru, ale ta možnost tu je. Doporučit hru můžu v počtu od dvou do čtyř hráčů, pak už se přeci jen natahuje herní doba, na mapičce je trochu těsno a děti to nemusí bavit.

Ve hře jde prakticky jen o to, aby hráči pomoci daných tří akcí získávali safíry a jablíčka, a ty donesli do hradu uprostřed herního plánku. Mezitím mohou vylepšovat dvě ze svých tří základních akcí, podstupovat koláčové bitvy a posouvat se na stupnici přátelství. K vítězství nevede jen jedna cesta, a tak konec hry nastává, když někdo získá čtyři z osmi možných pohárů. Ty jsou rozdělovány například za vítězství v bitvě, za donesení jablíček nebo safírů do hradu, za postup na stupnici přátelství, zisk dobrodružných karet, kouzel a dalších. Zkrátka cest je hned několik a vyhrát tak prakticky můžete i bez boje.

Hra trvá většinou kolem třiceti až pětačtyřiceti minut, tedy pokud vás nehraje plný počet hráčů. Ve hře Šampioni jablečného království se děti naučí plánovat a přemýšlet dopředu jako v opravdu dospělácké hře, naučí se práci se surovinami a velmi zajímavě mohou volit svoji sílu v koláčových bitvách. To vše je zábavné nejen pro děti, ale i pro začínající hráče, kteří neohrnou nos nad ryze dětským tématem. Ke hře je navíc od Albi dostupné i rozšíření, které přidává další možnosti.

Závěrečné shrnutí

Na hře oceňuji opravdu velmi dobře napsaná a přístupná pravidla, která jsou navíc výborně opřena o ikonografii a nápovědy na hráčských deskách. Díky tomu se prakticky nestává, že by člověk nevěděl, co má dělat, nebo něco musel dohledávat. Přímo fantastické je zpracování, které překonává řadu her pro dospělé. Samotná hra pak vcelku rychle odsýpá a není příliš dlouhá. K prvním pohárkům se dá dostat opravdu již za pár tahů, což děti motivuje k dalšímu hraní. Negativa se hledají opravdu jen velmi těžko. Cena? 1000 Kč za krabici plnou obsahu, krásných miniatur a povedeného insertu mi přijde v pořádku. Napadá mě jediný problematický bod a tím je zaměření hry. Pravidlový rámec může zaujmout i začátečníka z řad dospělých, pokud mu nebude vadit, že sbírá jablíčka a hází po protihráči koláče, když v jiných hrách může sesílat kouzla a sbírat vesmírnou rudu pro stavbu gigantických lodí. Pro malé dítě je hra zase vcelku složitá a jako úplný úvod do světa deskových her bych ji raději nedoporučil ani hráčům od osmi let. Pokud takto staré děti ale zkušenosti s deskovkami mají, Šampiony jablečného království si určitě užijí. Je sice pravda, že pak nejspíš zvládnou i jiné hry pro dospělé, kterých budete mít plné police, ale zvířátka jsou prostě zvířátka. Šampioni jablečného království tak vnímám jako opravdu velkou a povedenou dětskou hru, která může zklamat snad jen ty, kteří nejsou její cílovou skupinou.  

Hra Šampioni jablečného království získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Albi.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: