Trpaslíci, kteří rozhodně netáhnou za jeden provaz.

Hra Sabotér má už za sebou neuvěřitelných osmnáct let od svého vydání. Právě to je důvod, proč se s ní většina hráčů už někdy setkala. Jedná se o nenápadnou krabičku s balíkem karet a krátkými pravidly. Nic dalšího pro hru není potřeba, tedy kromě tří až deseti hráčů. A není žádným tajemstvím, že hra rozkvétá až od pěti hráčů, kdy se do hry mohou dostat dva sabotéři. Věkové doporučení je osm plus a hru dohrajete do půl hodinky. Na našem trhu ji aktuálně distribuuje společnost Albi, která nabízí i několik rozšíření a pokračování. My se ale dnes podíváme na základní verzi.

Jak již bylo řečeno, hra je jen krabičkou s balíkem karet a pravidly. Na grafice se už dost podepsal zub času a spíš než na estetické cítění bude hrát na nostalgii. Hře by slušelo nějaké novější zpracování, kterého se dočkáte v pokračováních, které jsou u nás k dispozici. Ty například obsahují i herní plán, který v původním vydání není. I když vás grafika nebo provedení nenadchne, rozhodně vás ani neurazí. A když se podíváte na cenovku hry, přejdou vás pochyby úplně. Hru totiž aktuálně pořídíte za zhruba tři stovky, což je asi tolik jako jedno jídlo v restauraci. Bez jídla to samozřejmě nejde, ale tato malá krabička má potenciál zabavit větší množství hráčů na několik večerů. Jak to dělá?

Jak se to hraje?

Na začátku si skrytě rozdáte role, abyste věděli, jestli jste trpaslík pracant nebo trpaslík sabotér. Každý má jiný cíl. Jeden získat zlato, ke kterému se musí prokopat, druhý tyto plány překazit. Od pěti hráčů navíc mohou být sabotéři hned dva. Formulaci „mohou být“ uvádím proto, že jedna karta při výběru postav se tajně dává pryč a nikdo z hráčů tak neví, jestli byl onou kartou zrádce, či nikoliv. Může se vám tak i stát, že při hře čtyř a méně hráčů, nemusí být zrádce žádný.

Poté si z karet vytvoříte takový pomyslný herní plán. To je trochu nepohodlné, ale kartonový herní plán by hru dost zvětšil, prodražil a papírový by neplnil svou funkci. Naštěstí je přímo součástí návodu jakási šablona, která přípravu hry výrazně usnadní. Důležité je to, že zlato najdete jen na jedné ze tří vyložených karet, ke kterým se musíte prokopat, takže náhoda zde má své místo. A nejen zde.

Poté si rozeberete počet karet dle počtu hráčů a jde se na věc. V každém tahu máte na výběr několik možností, z nichž ta nejzásadnější je vyložit kartu cesty podzemím tak, aby seděla k již vyloženým kartám. Anebo můžete sabotovat, to znamená stáčet cestu špatným směrem, ubourávat kus cesty, nebo rozbíjet vybavení dalším trpaslíkům. Tím se ale prozradíte a ze hry se vytratí její kouzlo. Navíc, pokud se něco rozbije sabotérovi, který je ve hře sám, jen těžko přesvědčí ostatní trpaslíky, aby mu pomohli. Hra naplno ožívá právě až ve dvou sabotérech, kteří si mohou navzájem pomáhat a mást ostatní. Se dvěma škůdci mi také hra připadá lépe vyvážená, než s jedním, který to má celkem těžké.

Pokud ale sabotér snahu trpaslíků nepřekazí a oni se dostanou ke zlatu dříve, než se prolíže balíček karet, vyhrávají. Tedy hlavně ten, který udělal poslední krok. Vezme si daný počet karet zlata, na kterém může být jeden nebo více nugetů, jednu z nich si tajně vybere a další karty pošle parťákovi po svém boku. Právě tento tajný draft přidává do hry pocit napětí, protože vlastně nevíte, kolik má kdo zlata a tedy vítězných bodů. Pak se hra znovu připraví, znovu se rozdají role a hraje se celkem třikrát, pak se jen spočítají body a o vítězi je jasno.

Závěrečné hodnocení

V první řadě je třeba říct, že Sabotér je ryzí párty hra. Díky své velikosti ji můžete vzít s sebou do hospody, na hory, nebo kamkoliv, kde budete mít několik spoluhráčů a volnou plochu na hraní. Její pravidla vysvětlíte za chvilku a ano, užijete si u ní dost srandy. Nejen z kopání cestiček, ale především dokud nezjistíte, kdo je protihráč, který vás může zaříznout jen pár karet/políček od zlatého pokladu. Hra patří k těm, které vytvářejí vtipné situace nejen na stole, ale i mezi hráči, kteří se často osočují a podezírají navzájem, a to od párty hry chcete. Ano, je zde hromada náhody. Ano, hra vás může zaříznout tak, že si moc nezahrajete, ale to nevadí. Za pár minut je zlato vykopáno, nebo chodba zavalena a vy jdete hrát znovu. Pokud vás hra zaujme, můžete ji doplnit i o rozšíření, které přidává nové věci a především týmovou hru.

Celkově se dá říci, že na hře Sabotér je znát zub času a to nejen na designu karet, ale i v některých částech designu herního. Přesto se vzhledem k ceně jedná o povedenou a hlavně vtipnou párty hru, u které když jen maličko přimhouříte oči, nabídne opravdu dobrou zábavu pro široký okruh lidí. Není proto divu, že se hra na našem trhu drží i osmnáct let po svém vydání.

Sabotér získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Albi.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: