Dokážete svou džungli proměnit v ráj přírodní rozmanitosti?

Úvod

České vydavatelství Dino přichází s lokalizací hry francouzského designéra Johanna Goupyho a ilustrátora Alaina Boyera. Hra, která nás zavádí do pralesa, si sice ponechala anglický název, ale komponenty jsou jazykově nezávislé a návod je přeložen do češtiny. V pralese na vás čekají motýli a žáby a opice a papoušci. O co ale ve hře jde?

Cílem je vytvořit pestrou džungli s bohatou vegetací, která umožní návrat jmenovaných zvířat zpět do deštných pralesů, a následně zvířata chránit. Bude-li prosperovat vaše totemové zvíře, které si vylosujete na začátku partie, získáte nějaké ty body navíc. Pojďme se tedy podívat, jak na to.

Pravidla

Na hlavní desku hráči položí pět zamíchaných hromádek destiček. V každé je jedenáct kusů – sedm jednobarevných odpovídající základní barvy a čtyři dvoubarevné. Herní deska je též náhodně osazena dřevěnými žetony zvířat – najdeme tu čtyři druhy zvířat ve čtyřech barvách a to vždy po sedmi kusech, celkem tedy sto dvanáct dřevěných disků zvířat, které během hry budeme dobírat z váčku a přiřazovat na hlavní desku. Každý z hráčů si vezme jednu svou desku a vylosuje si totemové zvíře – za každý disk takového zvířete na konci hry získá jeden bod.

Ve svém tahu hráč provede dvě akce.

Nejprve si z nabídky hlavní desky dobere jednu vrchní destičku džungle. Tu buď umístí na svou mýtinu o třech slotech, má-li jeden z nich volný, anebo ji dá dospod hromádky. Následně si k ní vybere žetony zvířat. Buď si vezme jeden druh zvířete napříč barvami, anebo všechna zvířata v jedné barvě.

Poté umístí všechny žetony zvířat na své destičky džungle na mýtině. Některé destičky vegetace požadují konkrétní barvu zvířete či jeho druh. Pokud to hráč splní a destička je plně osazena zvířaty, vezme ji a přesune ji do džungle, čímž si ji uzamkne. Pokud dokončí v jednom kole vícero destiček, smí jich přesunout vícero. Ve svém tahu dobrané žetony zvířat nemusí upotřebit všechny, ale na své hráčské desce si smí ponechat do příštího tahu pouze dvě zvířata. Případná další propadají a je nutné je vrátit do váčku.

Uzamčené destičky hráč přesouvá nad svou desku a staví je do mřížky 3×3 zleva doprava, zdola nahoru. Snaží se přitom dosáhnout na některý z bonusů. Pokud ortogonálně propojí tři destičky stejné barvy, smí zdvojnásobit hodnotu jedné z nich včetně totemových zvířat. Propojí-li takto čtyři barevně shodné destičky, hodnotu jedné z nich ztrojnásobí. A pokud ve své mřížce umístí destičky všech pěti barev, za každou následující získá dva body.

Zhodnocení hry

Rainforest je krásná, přehledná, jednoduchá hra, která nás moc bavila i jako dospělé. Nedokáži říci, zda je hra po mechanické stránce originálním počinem. Z hlediska braní destičky a žetonu zvířete rozhodně není, z hlediska pravidel upravujících stavění mřížky možná. To ale pro mě není podstatné. Na hře jsem shledal samá positiva a opravdu mi udělala radost.

Jaká to jsou? Hra je krásně barevná a přehledná z pohledu komponent, ikonografie, byť jí je pomálu, i samotných napsaných pravidel. Ta ostatně přečtete za deset minut a můžete se hned vypravit do džungle. Karton, váček i dřevěné disky jsou kvalitní, ty jsou ostatně i dobře potisknuté.

Hra svou mechanikou dobírání destičky a volby žetonu zvířete může působit triviálně, nicméně to je pouhá předehra ke stavění mřížky. Jednotlivé jednoduché prvky – možnost si zachovat pro příští tah pouze dvě zvířata, rozhodnout pořadí destiček v mřížce a cílení na bonusy, jejichž správné využití obvykle rozhoduje partii, provázanost destiček a zvířat v nabídce s množstvím přítomných hráčových totemových zvířat, či dilema taktické změny při odhalení destičky dvojí barvy džungle v nabídce – to vše se skládá v chytrou hru, kde záleží na každém rozhodnutí a každém bodu. Přitom zůstává přístupnou i zábavnou pro malé i velké. Je to ten typ rodinné hry, kdy se děti nemusí bát, že ji rodiče budou odmítat hrát. Tím vším navíc hra dělá službu záchraně pralesů nenásilným zvyšováním povědomí o provázanosti jednotlivých aspektů ochrany biotopů i zvířat, byť v zjednodušené formě.

Náhoda zde hraje roli, pokud v tazích hráče dotyčnému nechodí do nabídky destičky s jeho totemovým zvířetem, ani dvoubarevné destičky, a naopak soupeřům ano, mají to opravdu snadné. V jedné partii se nám to takto sešlo a jednalo se o prohru na plné čáře. V mnoha dalších partiích to však již nenastalo a krátkodobou nepřízeň losovaných komponent se dařilo taktickými rozhodnutími zažehnat.

Rainforest mě příjemně překvapil a v záplavě letošních rodinných titulů mi tento zůstává v povědomí i na polici.

Rainforest získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Dino.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: