Psí život – karetní hra

Vyzkoušejte si Psí život karetní formou.

Psí život je karetní varianta letité (2001) deskové hry Psí život. Jedná se o svižnou karetku hratelnou již od čtyř let pro dva až šest hráčů. Autoři František Šalát, Jiří Kadavý a Josef Koštíř se inspirovali u původní hry jak grafikou, tak tématem a aspekty hry. Hra u nás vyšla pod hlavičkou Beton Games.

Psi kam se podíváš

Základem hry jsou karty psů. Těch je celkem šedesát: deset je „velkých“ psů se třemi tlapkami v levém horním rohu, dvacet je „středních“ psů se dvěma tlapkami (deset různých psů ve dvou vyhotoveních) a třicet „malých“ s jednou tlapkou (deset unikátních psů ve třech kopiích). K tomu patnáct karet odměn: sedmkrát miska dobrot, pětkrát míč na hraní a třikrát lahodná kost, dále dvacet osm speciálních karet: po šesti kartách Vodítka, Stopování a Štěkotu, čtyři Píšťalky a čtyři Svolej smečku! a dvě karty Kočky. Pokud si budete chtít hru upravit, jsou zde ještě tři náhradní karty, na něž můžete namalovat či nalepit třeba své zvířecí miláčky a zapojit je tak do hry.

Karty jsou barevné, ikony odměn i speciálních karet jednoduché. U samotných karet psů se jedná o ilustrace vycházející z původní hry. Ty jsou rozverné a zábavné, takže děti hra bude bavit už kvůli těmto obrázkům. Mínusem hry může být, že vyobrazení pejsci nejsou popsaní, určitě by to byl příjemný bonus, kdyby na kartách bylo uvedeno, o jakou rasu se jedná, když už se hra prezentuje podtitulem Zažij to na vlastní srst – staň se psem! Ale jinak je grafická podoba hry vcelku jednoduchá a chytlavá.

Pejsci porostou zároveň s dětmi

Hráči dostanou do začátku šest karet z balíčku. Před každým dalším kolem si budou dobírat zpět do plného počtu šesti karet. Z balíčku odměn je otočena horní karta, o kterou se bude hrát. Následně se hráči střídají na tahu a vždy vyloží jednu z karet. Takto během čtyř tahů vyloží každý celkem čtyři karty. Jedna z těchto karet může být vyložena skrytě (rubem vzhůru), ostatní otevřeně (lícem vzhůru). Po čtyřech tazích si hráči sečtou tlapky zobrazené na svých vyložených kartách – včetně té skryté, která je nyní již odtajněna. Hráč s nejvíce tlapkami získá kartu odměny daného kola. Pokud se o prvenství dělí více hráčů, jsou všichni eliminováni, a odměnu získává hráč s dalším nejvyšším počtem stop v pořadí.

Do hry se můžete pustit klidně už s čtyřletými dětmi, v tom případě bude hra probíhat, jak bylo popsáno. Vynechány budou speciální karty. Jejich použití je náročnější na strategické myšlení, do hry tedy přijdou až u starších dětí. Značně mění dynamiku hry a mohou zamávat poměry a rovnováhou hry. Použití speciálních karet nabourá přehlednost hry. Po čtyřech tazích totiž pravděpodobně nebudou mít všichni hráči před sebou čtyři karty, nýbrž budou mít odlišné množství (více či méně), někteří mohou skončit i bez karet s tlapkami. Karty přinášejí pokročilejší interakci mezi soupeři a přinesou větší napětí a atraktivitu. Konkrétní karty mají následující efekty:

  • Stopování – získání náhodné karty od některého ze soupeřů,
  • Svolej smečku! – dobrání tří karet z dobíracího balíčku,
  • Štěkot – odhození jedné z vyložených karet psů od kteréhokoli hráče, včetně vlastních i vyložených skrytě,
  • Píšťalka – přebrání jedné z karet psů (včetně skrytě vyložených) od libovolného soupeře a přidání dané karty do své smečky,
  • Kočka – odhození poslední vyložené karty psa každého z hráčů,
  • Vodítko – ochrana před zlými efekty předchozích tří druhů karet, lze zahrát i jako reakci na právě vyloženou kartu a uchránit jednoho ze svých psů ve smečce.

To by bylo jedno herní kolo. Před začátkem dalšího kola mohou hráči odhodit z ruky jakékoli množství karet, které se jim nelíbí/nehodí. Následně si všichni doberou do šesti karet a je otočena nová karta odměny. Další kolo může začít. Prvním hráčem se stává další v pořadí po předchozím startujícím hráči.

Na kartách odměn je uvedena jejich bodová hodnota. Miska dobrot představuje jeden bod, Míč na hraní dva a Lahodná kost tři body. Hra probíhá ve výše popsaných kolech až do chvíle, kdy některý z hráčů dosáhne v součtu deseti bodů. Ve větším množství hráčů se může stát, že dříve dojdou karty odměn. V takovém případě určí vítěze nejvyšší dosažené bodové skóre. A pokud by náhodou došlo na shodu, tak hráči ve shodě mezi sebou odehrají dodatečné kolo, jež určí vítěze. Ostatní hráči se takového dodatečného kola neúčastní.

Štěknutí závěrem

Psí život: karetní hra je jednoduchá a svižná záležitost pro celou rodinu, včetně těch nejmenších. Pravidla není složité vysvětlit a v plné verzi se jedná o zábavnou i napínavou hru a přetahovanou o každý bodík. Nevýhodou jsou snad jen zmíněné nedostatky, jako jsou chybějící popisky jednotlivých ras psů. Nejedná se o složitou strategickou hru, ale dala by se zařadit do segmentu párty her. Rozhodně je živelnější ve větším množství hráčů, ale výrazně neztrácí ani partie dvou hráčů. Trh svižných karetních her je celkem nasycený, ale je vidět, že právě tyto karty jsou velice oblíbené (nejen mezi deskoherními rodinami s dětmi) a každý další podobný příspěvek je vítaným zpestřením. Ač se může zdát, že na ploše několika desítek karet, již není co vymýšlet, každá nová hra dokazuje opak.

Psí život: karetní hra získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Loris Games.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je LorisGames.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: