Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je říše her

Původní česká tetrisovka s velkým úspěchem na kickstarteru

Deskových her, které čerpají inspiraci z tetrisových dílků, se na našem trhu docela dost objevuje a tentokrát na oblíbený motiv vsadil i Adam Španěl a brněnské herní studio Boardcubator. Vznikla tak původní česká hra s elegantním designem a názvem Project L, jejíž distribuci zajišťuje ADC Blackfire. Základní verze, která přistála na našem redakčním stole, je určena pro 1-4 hráče s herní dobou kolem půl hodiny a doporučeným věkem od 8 let.

Pohled na krabici.

Už na první pohled nás hra zaujala. Jednoduchá černá krabice s nápisem Project a velkým modrým L v nás evokuje pocit, že snad uvnitř najdeme nějakou zajímavou elektroniku. Nepřipomíná vám taky trochu krabici s VR? Po otevření však na nás vykoukl pytlík s různými barevnými dílečky a minimalistickými kartami. Pod víkem jsme také narazili na pravidla hry (s jazykovými verzemi CZ, SK, PL, HU) a na přehledové karty pro jednotlivé hráče. Barevných dílků je zde 9 druhů vždy po 10ti kusech, 32 karet bílých (jednodušších) skládaček a 20 karet černých (složitějších) skládaček.

Obsah balení.

Příprava hry je snadná a rychlá. Mezi hráči do řádku vyložíte 4 bílé karty a ze zbylých vytvoříte dobírací balíček. Stejně to uděláte s černými kartami, ty však nepoužijete všechny, ale jejich počet ovlivní počet hráčů dané partie. Každý z účastníků hry obdrží přehledovou kartu a dva počáteční dílky, jeden žlutý a jeden zelený. Zbylé barevné dílky vysypte poblíž, ať na ně všichni dostanou.

V průběhu hry se hráči střídají ve svých tazích. Každý má ve svém tahu možnost udělat až 3 akce – hráč si vezme kartu z nabídky a položí ji před sebe, vezme si z banku dílek úrovně 1 a dá ho do své zásoby, vrátí ze své zásoby jeden libovolný dílek a vymění ho za dílek o 1 úroveň vyšší či nižší nebo jiný tvar stejné úrovně či přiloží jeden dílek ze své zásoby ke skládačce, kterou má před sebou. Jednou za tah je možné použít zvláštní akci (my jsme si ji nazvali termínem majstrštyk) tzn., že ke každé své skládačce může hráč přiložit až jeden dílek. Ve chvíli, kdy hráč vyplní celou jednu skládačku, si použité dílky vrátí do své zásoby, a jako odměnu získá další konkrétní dílek z banku (zobrazen v pravém horním rohu) a body (v levém horním rohu), které se sčítají na konci partie. Konec hry nastane, jakmile dojdou karty v dobíracím balíčku s černými skládačkami. Jakmile se tak stane, hráči dohrají aktuální kolo a pak mají před sebou ještě jedno kolo závěrečné. Jsou po něm však povolené také poslední úpravy za ztrátu bodů. Záleží na každém jednotlivci, aby se rozhodl, zda má smysl tyto úpravy využít či ne, protože celou partii vyhrává hráč, který svými vyplněnými skládačkami nasbíral nejvyšší počet bodů.

Nachystaná hra pro 2 hráče.

Project L je opravdu velmi jednoduchá a vzhledově pěkná hra. Provedení je kvalitní, barevné dílky jsou hladké, nikde nejsou vidět žádné spoje či nedokonalosti, a perfektně padnou do předpřipravených skládaček. Jako výtku vidíme zbytečně velkou krabici, dala by se určitě použít menší, a díky ní by hra byla lépe přenositelná a snáze by se skladovala. Určitě se nemýlíme s názorem, že stejně jako my i vy ostatní příznivci deskových her pozitivně přijímáte i sebemenší úsporu prostoru, ale i tak v případě Projectu L naštěstí nejde o žádného obra. Náš 5ti letý syn byl z této hry nadšený, sice jsme mu nevysvětlovali pravidla jako taková (i když nepochybuji, že i on by po pár hrách pochopil princip a s přehledem by to zvládl), ale s kartičkami a hromadou dílečků se zabavil na nemalou chvíli. Tvoření různých kombinací a doplňování skládaček ho opravdu bavilo a vzezření, díky barevnosti, se mu velmi líbilo. Vyzkoušeli jsme hru i se staršími jedinci naší rodiny a ani babička neměla problém se do hry pořádně opřít, promýšlet tahy dopředu a neskončila jen u jedné partie.

Hra po závěrečném kole, kde můžou hráči za ztrátu bodu dodatečně vložit další dílek.

V případě Projectu L jde o zajímavou logickou hru pro lidi v jakémkoliv věku, kteří nemusí mít žádné herní zkušenosti, a proto udělujeme ocenění – Vstupní hra. Stejně tak si hru užijí i tací, kteří rádi potrápí své mozkové závity promýšlením svých kroků dopředu. Pokud hráči příliš nedumají nad svými tahy, tak je hra příjemně svižná, ale naopak se může i nemile protáhnout. Vzhledem k tomu, že mají hráči pevně v rukou režii hry, udělujeme další ocenění – Nízký vliv náhody. Pravidla jsou snadná na pochopení, takže do pár minut po otevření jste schopni se vrhnout do plnohodnotného souboje, a díky přehledovým kartám máte stále na očích, které tahy můžete provádět a jak můžete směňovat či dobírat nové dílky z banku. Aktuálně se dá hra sehnat za cenu mezi 6-7 stovkami, a to z našeho pohledu plně odpovídá provedení hry a obsahu krabice. Výhodou je, že si ji můžete v sólo verzi zahrát i sami s virtuálním hráčem.

Project L získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: