Pirátský poklad

Kostkové pexeso s možností škodit

Úvod

„Konečně jste se dostali k legendárnímu pokladu kapitána Černého psa! Pokud se chcete o kořist podělit, musíte postupovat podle staré pirátské tradice ve třech krocích: zapamatovat si obsah truhly s pokladem, naplánovat si, jak se o kořist podělíte, a pak si vzít věci, které jste si vybrali. Pokud máte dobrou paměť a jste dost vychytralí, můžete si odnést nejcennější podíl!“

Francouz Sylvain Lasjuilliarias, autor Pharaona či Samsary, nám přináší kostkové pexeso Pirátský poklad. Původně hru vydaly Blue Orange Games a k nám se dostala díky Dino Toys.

Pravidla

Hra má opravdu jednoduchý princip. V krabici uzpůsobené pro hru ponecháte pouze šestnáct hracích kostek, ostatní komponenty vyndáte ven. Z krabice se tak rázem stane truhla a z kostek kořist. Zatřepete krabicí, otevřete ji a obrátíte přesýpací hodiny. Kostky v krabici zformovaly mřížku 4×4 a vy máte nyní třicet vteřin na to si zapamatovat, kde co je. Jakmile čas vyprší, každý z hráčů na hrací plán umístí svůj žeton a tím si zabere jeden díl kořisti, tedy kostku s vrženým symbolem. Jakmile je kořist zamluvena, víko je opět sňato a kořist rozdělena. Již nic nelze změnit. Kdo měl dobrého pamatováka a zvolil správnou strategii, ten si namaže kapsu a druhým zůstanou kombinace symbolů, za které si v námořní putyce sotva koupí večeři. Kombinace nasbíraných symbolů vám dají vítězné body a jejich zisk si označíte svým papouškem na počítadle bodů. Kdo získá nejvíce bodů, stává se nejprohnanějším a nejbohatším pirátem.

Symboly vám podle množství dávají plusové i mínusové body a s tím se dá pěkně pracovat při výběru kostek. Podle toho, na kolika kostkách padl symbol, zvolíte strategii, zda si kostky se symbolem začnete rozebírat jako první, nebo tento krok necháte na soupeři, nebo se kostkám pokusíte zcela vyhnout.

Jaké to je?

Komponenty jsou na první pohled fajn, jen mi není jasné, proč destička pro rozdělování kořisti je z kartonu, zatímco počítadlo bodů a nápovědní karty z obyčejného papíru. Počítadlo bodů by vzhledem k velikosti rozhodně mělo být z tvrdšího papíru. Žetony pirátů jsou pevné, papoušci tencí a z lehkého dřeva, ale stojí.

Problém je v samotné truhle, tedy jádru hry. Ta nefunguje. Respektive je funkční v zamíchání kostek, ale ne již v jejich uskladnění. Kostky téměř nikdy přes sebelepší způsob třesení krabicí nespočinou všechny na dně v otvoru tak, aby zformovaly mřížku 4 x 4. Obvykle nám jedna až tři kostky tvořily druhé patro a po sejmutí víka bylo nutné je do mřížky shodit ručně, individuálně. Lze však pochválit to, že na destičce kořisti i truhle je kompas a je tak řešena orientace truhly. Pravidla jsou srozumitelná, hru se naučíte do pěti minut.

A samotná hra?

Je docela zábavná. Samotné házení kostek a pirátské téma okamžitě evokuje Pirátské kostky (Piraten Kapern), které mě nikdy nenadchly. V nich se hází, přehazuje a za karty jsou nějaké bonusy. Pirátský poklad mě baví mnohem více, ale je to opravdu jednoduchá průměrná hra. Zábava se odvíjí od toho, že součástí je paměťová složka a zároveň od počtu symbolů na kostkách odvíjející se taktika, zda hraji jen pro vlastní největší zisk, anebo se pokusím poškodit soupeře i přesto, že když si to špatně spočítám či se zmýlím v označení žetonem, poškodí to i mě, nebo pouze mě. Právě díky paměťové složce odpadá riziko, že vás hra potopí kvůli náhodě.

Kdyby ve hře byla další úroveň, třeba prvek komplikovanějšího počítadla kol, které by fungovalo jako skutečná mapa pokladu, anebo také kombinování s kartami v pozdější fázi hry, byl bych zcela spokojen. Takto se jedná o příjemné zpestření večera pro dospělé, ale spíš ji lze pro rozvíjení logiky doporučit pro hru rodičů s dětmi či do dětského kolektivu. Pirátský poklad hraje na obdobnou notu skloubení paměťového prvku s motorickou či haptickou složkou jako v současné nabídce her Želví skluzavka a Myší domeček, které též mohu doporučit. Je tedy na případném zájemci, aby si porovnal základní mechaniku všech tří her pro případnou koupi. Obtížností jsou hry srovnatelné, cenově Pirátský poklad vychází nejlevněji. Pro velké hledače pokladů je tu určitě Treasure Island.

V neposlední řadě je třeba zmínit, že se hra chová jinak podle počtu hráčů. Každý hráč má maximálně šest žetonů (ve hře dvou hráčů), případně si jejich počet sníží na pět žetonů (při hře tří hráčů) či čtyři žetony (při hře čtyř hráčů). Takže zatímco ve hře čtyř hráčů je nutné rozebrat všech šestnáct kostek a vytváří to tlak na správnou volbu a kalkulování s racionalitou soupeřů a obdobně tomu je i ve hře tří hráčů, kdy zbude jedna jediná kostka, při duelu zůstane netknuta čtvrtina kostek a měníte se tak chování hráčů. Zkrátka duel při hraní podle oficiálních pravidel je jednodušší, než hra v plném počtu hráčů. Koncept tří hráčů, kdy zbude jediná kostka, mi přijde herně nejlepší.

Pirátský poklad získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Dino.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: