Pět vorařů

Rozšiřte vor nebo se utopíte i s poklady!

Do třetice všeho dobrého si pojďme představit další hru od vydavatelství Oink games, kterou nám na český trh přinesly tradičně 4 Kavky pod názvem Pět vorařů. V původním znění se hra jmenuje Rafter Five.

Obsah krabičky

Po otevření krabice na vás vykoukne čtyřicet dva truhliček (šest od každé barvy) a ve stejných barvách šest trestných destiček. Další komponentou je pět figurek vorařů a čtyřicet dva kartiček prken s jednou kartou voru.

Příprava

Podle počtu hráčů se přiřadí barevné truhličky. Ve hře dvou hráčů se každému přiřadí tři barvy truhliček, ve hře tří hráčů májí dvě a při hře čtyř až šesti hráčů si každý vystačí s jednou barevnou sadou. K barvám si berete i odpovídající barvu trestné destičky.

Polovina přípravy je za námi. Nyní je na čase připravit vor. Ten se postaví tak, že umístíte obě části krabičky na sebe. Navrch se umístí kartička voru a na tu se rozestaví pět figurek vorařů. Z kartiček prken poskládejte vodu okolo vytvořeného voru.

Cíl hry

No a co je vlastně cílem hry? Cílem je naložit truhličky a vytvořit velký vor. Ideálně nastražit protihráčům tikající bombu v podobě vratkých míst na voru, tak aby do vody padaly truhličky jiné barvy nežli vlastní. Ty se pak umisťují na trestnou destičku. Pokud z voru spadnou truhličky vaší barvy, pouze si je vrátíte do své zásoby. Zvítězíte, když soupeř bude mít zaplněnou destičku truhličky protihráče. Prohrajete v případě, kdy se vám zaplnila trestná destička jinými barvami.

Pravidla

Začínající hráč nejprve zvedne jednoho z pěti vorařů. Druhou rukou vezme kartičku z vody a dřevěnou stranou ji umístí na vor. Na takto přiložené prkno umístěte zvednutého voraře (to můžete dělat i zaráz s kartičkou). Tak a teď musíte na prkno naložit i jeden poklad. Je na vás kam truhlu přiložíte, zda to bude do bezpečné pozice, nebo na kraj kartičky. Jestliže vám nic nespadlo do vody, pokračuje v tahu další hráč v obdobném stylu.

Podrobnosti: Právě umisťované prkno se musí dotýkat jiného prkna. Zároveň musí být prkno položeno smysluplně, tzn. že nelze prkno dát na voraře nebo na poklady. To už by byl až moc vratký vor.

Ha! Něco spadlo? Váš tah okamžitě končí, spadlé truhly si hráč bere k sobě. Truhly své barvy si vrátí do své zásoby a truhličky barvy protihráče přikládá na trestnou kartičku. Voraře nechte ležet ve vodě, následující hráč ho poté bude muset z vody zachránit.

Kdy hra končí?

Když nastane jedna ze tří situací. Některý hráč si zaplní trestnou lavici cizími truhličkami. Nebo nejsou ve vodě žádná prkna a nebo všichni umístili všechny truhličky. V posledních dvou případech o vítězi rozhoduje počet trestných truhliček.
Pokud byste si nevěděli rady v nějaké situaci, na druhé straně pravidel naleznete konkrétní příklady. A nejen to. Najdete zde i pokročilejší a sólo variantu hry.

Hodnocení

My jsme hráli nejčastěji klasickou variantu, která nám už tak přišla velmi napínavá. Je to celkem o nervy. Když už jsem si myslela, že něco z voru spadne, tak ne! Vor není tak vratký, jak se může zdát, a to je super! Celé to napětí, a to když musíte přemýšlet, kam sakra to prkno strčit, aby to celé nespadlo.

Pokud si mohu dovolit srovnat tuto hru se dvěma předchozími recenzemi Oinkovek, tak nás tato hra bavila nejméně. Nemohli jsme dlouho přijít na to, čím to je. Hra totiž není vůbec špatná. Osobně máme doma rádi tyto soubojové „blbůstky“. Dost často si je po vzoru trendu na Instagramu okořeňujeme výzvami, jako je v případě prohry vaření večeře, umytí nádobí, uklizení koupelny atd. Co vorařům uškodilo asi nejvíce? Zřejmě to, že jsme ji měli v relativně krátkém časovém úseku možnost srovnat s jinými hrami.

Jelikož naše pády byly vždy tak fatální, tak stačil pouze jeden a byl konec hry. Nestávalo se nám, že by do vody padala prkna s poklady průběžně. Kdybychom možná hráli více agresivně a více riskovali, mohla by být hra mnohem zajímavější.

PĚT VORAŘŮ získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti 4 Kavky.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: