Destiluj v honbě za rodinnou recepturou.

Úvod

„Po vzdáleném příbuzném jste zdědili opuštěný lihovar a nyní máte za úkol vrátit rodinnému podniku jeho zašlou slávu. V průběhu sedmi kol budete získávat přísady, předměty, recepty a vylepšeni, abyste mohli vyrábět ty nejlepší destiláty na světě. Ten, kdo bude mít na konci hry nejvíce vítězných bodů, získá titul Lihovarnický mistr.“

Brněnští Rexové k nám s prvními jarními květy dopravili Palírnu od amerického designéra Davea Becka a jeho vydavatelství Paverson Games. Beck se dosud věnoval tvorbě počítačových her a modelů a jedná se o jeho deskoherní prvotinu zafinancovanou díky Kickstarteru. Palírnu ilustroval Erik Evensen.

U herního stolu se nám během našich prvních partií vystřídalo několik vln nadšení, podivení se a konečné spokojenosti. Nutno dodat, že hru jsme si užili i jako abstinenti.

Pojďme se proto podívat na to, co tato ekonomická strategie obnáší. Dostanete svou palírnu, sklep, pár surovin a peněz a zbytek je na vás. Stanete se mistrem v oboru a představíte světu svou rodinnou recepturu, anebo z vás smůla udělá velkého prodavače vodky?

Připravená partie.
Nabídka alkoholů přítomná dle pokynů ochutnávkového listu A.
Kluci z Planety her představují svou novinku.

Pravidla

Každá partie trvá sedm kol a každé se skládá ze čtyř fází.

Po provedení akcí s vyhodnocením na začátku kola, které najdete na kartách lihovarníků a kartách vylepšení, se začíná fází nákupů. Hráč se snaží získat recepty, přísady, sudy, láhve či samotná vylepšení lihovarů. Následuje druhá fáze destilace. Suroviny jsou umístěny do sudu, kvasinky přemění cukr na alkohol a po zamíchání balíčku hráč odloží zpět do svého skladiště vrchní a spodní kartu. Poté hráč projde karty, které v balíčku zbyly a zjistí, co vlastně vyrobil za alkohol. Nezrající druhy alkoholu lze obratem v rámci třetí fáze prodat v obchodě, zrající kusy však musí ještě nějakou chvíli setrvat v rodinném sklepě. Lze však prodat již sklepní lihoviny dozrálé z předchozích kol. Anebo je nechat zrát více kol, každé kolo přidat další příchuť a těšit se na zvyšující se výnosnost svého počínání.

Připravená deska hráče.

Pokud se hráč rozhodne prodávat, alkohol je prve nutné stočit do láhve, tedy přidat kartu láhve. Při prodeji si hráč prohlédne všechny karty podílející se na produktu a zaznamená si vítězné body a získá příslušný obnos peněz. Lze započíst bonusy z ochutnávkového listu a v neposlední řadě přesunem etikety ze sudu na jedno z polí palírny získat další silné výhody. Ve čtvrté fázi zrání je ke zrajícím alkoholům přidána karta příchutě zvyšující výnos bodů a prodejní cenu.

Následně proběhne příprava na další kolo. Alkoholy zrající na konci sedmého kola hráči nepřinesou peníze a body za zrání, za láhev a etiketu, ale zhodnotí se všechny karty v balíčku destilátu, sud a recept. Hráč získá body za své kolekce láhví, bodující specialisty a nesmíme zapomenout ani na splněné tajné úkoly. Nechybí ani přepočet mincí na body, v Palírně je tomu v poměru pět ku jedné.

Detail prázdné desky hráče.
Nápovědní karty.
Kdo nechce číst pravidla, může se naučit hru s Braněm.

Zhodnocení hry

Jak se nám pálilo? Je to fajn eurovka se silnou atmosférou a to i přesto, že jsou pro herní účely některé technologické postupy pozměněné, jak autoři sami v sešitu pravidel přiznávají, a změnami prošly i některé použité suroviny. Hře se povedlo zachovat téma podpořené mechanismy procesem destilace, kdy je na hráči, kolik jakých karet surovin dá do balíčku určeného k vypálení. A jako ve skutečnosti musí jít první várka (karta) obsahující metanol pryč, stejně jako poslední zbytky (opět řešeno vyřazením jedné karty). Náhoda zde tedy hraje roli. Nicméně to, že nikdy nevíte, co se vám podaří vypálit, respektive, zda budete v pálení úspěšní, odpovídá realitě. Ale tento prvotní tzv. úkap a poslední dokap se dají použít pro další destilace a proto i ve hře vyřazené karty jdou zpět do spižírny. Hráč tak nemůže přijít ani o svou vzácnou potřebnou surovinu pro rodinnou recepturu. Když to nevyšlo nyní, může to vyjít příště. Samozřejmě komu to nevyjde víckrát, je na tom bit.

Naopak možnost pálit alkoholy někdy ze zcela neodpovídajících surovin mi přišlo jako velký odklon a daň provázející přítomnost mnoha druhů alkoholu různé složitosti napříč světem. Díky tomu je však mechanické jádro jednoduché a prosté mnoha výjimek. Realitě odpovídá i herní doba zhruba třicet minut na hráče, Palírnu tak odehrajete za třicet až sto padesát minut, přičemž ale při hře znalých hráčů se doba zkrátí. Tak ani hra v pěti nemusí zabrat celé dvě a půl hodiny. Hra plyne a některé kroky lze odehrávat v opravdu krátkém sledu. Tato lehkost a plynulost společně s prapodivnými příchutěmi vykouzlí nejednou úsměv na tváři.

Ukázka karet předmětů.
Ukázka karet cílů.

Jak je to se znovuhratelností? Různí lihovarníci, ochutnávkové listy či skryté cíle. To vše by mohlo navodit dojem, že je stále co prozkoumávat a že každá hra bude jiná. A ano, je toho opravdu hodně. Ovšem postup hrou lišící se dle rodiny, za kterou hrajete, zůstává povětšinou ten stejný. Je zábavné objevovat honbu za destilováním rodinné receptury napříč rodinami, ale po několika málo partiích přijdete na to, co vás čeká. Během hry se totiž opravdu velká část karet otočí.

Množství partií, kdy se vydáváte po stopě herní variability a hloubky, se různí dle počtu hráčů skupiny, ve které hrajete. Hrajete-li ve dvou či ve třech, tak to zabere o pár partií více. Na druhou stranu toto není složitá hra, ale oddechovka. A podle mě je na hru tohoto typu znovuhratelnost slušná – zhruba deset partií, pokud se rozhodnete hrát postupně na všechny – vyvážené i nevyvážené – ochutnávkové listy a přitom stíhat sledovat své spoluhráče. Znovuhratelnost zde tak není dána hloubkou strategičnosti a škálou komplexních rozlišných postupů, ale spíše horizontální variabilitou, která se odvíjí o zažití všech přítomných karet příchutí a cílů. A poté už nezbývá, než si hru v její pestrosti užívat.

Palírna je mnoho věcí v malém množství či provedení. A to včetně přítomnosti engine-buildingu při vylepšování palírny, což jsou ale jen tři karty! Kdyby se tvůrce zaměřil na destilování jedné skupiny alkoholů klidně napříč světem, či připravil exkurzivní kampaň napříč kontinenty či skupinami alkoholů, možná by udělal lépe a hra by mohla mít větší hloubku a více odpovídat realitě. Jelikož si ale autor zřejmě předsevzal udělat popularizační titul o alkoholu, který, nebýt tématu, by se dal označit za rodinný, není od věci ocenit všechny mikroprvky pohromadě držící jednoduché a svižně odehratelné mechanické jádro. A hlavně ty tři karty vylepšení, což jsou specialisté a vybavení, lze kdykoliv z rodinného podniku vyhodit a nahradit jinými kartami vylepšení.

Palírna je zkrátka jedno velké ale. Vše funguje, toto by ale mohlo být lepší, proč tomu tak je? Ale vždyť to funguje! No jo, je tomu tak. Tak člověku klesne obočí a zase se spokojeně chytí své sklenky.

Karty příchutí, které hře dávají šmrnc. Je libo skunk, pneumatiky, vanilka či javorový sirup?

Sólová varianta hry je na tom se znovuhratelností podobně. Je opravdu zábava hrát na plnění cílů v pěti řadách úkolového stromu! Ale jako zpestření. Opět, jakmile hráč prokoukne, kudy se má ubírat, brzy začne výzvy překonávat. Začátečníkovi se naopak může stát, že se popere s jednotlivými patry stromu a přesto nenasbírá dostatek bodů. Pro hráče, kteří hrají převážně sólově a hledají výzvu pro desítky partií, bych tak spíše doporučil jiné tituly. Pokud je však láká téma a občas si zahrají i ve dvou či ve třech, potom je Palírna jasná volba. Ta ústřední mechanika mě opravdu bavila a umím si ji představit jako součást hry více hráčů, kdyby hra zúžila své zaměření.

Je nutné zmínit i vliv náhody, která je přítomná již v samotné přípravě hry, nejen v průběhu zahazování karet během destilace. Komu se sejdou hodící se karty v nabídce s požadavky úkolů, ten má nad ostatními jasnou výhodu. Pokud si náhodou během destilace vrátíte do spižírny suroviny potřebné pro rodinou recepturu a vyčarujete obyčejnou lihovinu, budete již náskok soupeřů dohánět těžko. Proto by se někdo mohl zdráhat označit Palírnu jako strategii. Za sebe mohu říci, že jsem se na hru těšil a že mě nezklamala. Pro přítomnost náhody a odklon od reality při pálení různých druhů alkoholu si ji však zahraji oddychově pro její atmosféru a nikoliv s očekáváním historického souboje mozků.

Ukázka karet lihovarníků.

Všechny kartonové dílky i karty jsou pevné, je radost poprvé krabici rozbalit a projít veškerý její obsah. A následně jednotlivé dílky a karty uskladnit v insertu dělaném na míru. Bohužel s tímto správným skladováním není hráč nikterak seznámen a musí dohledávat video na internetu. I díky insertu hru připravíte za pět minut.

Co velmi oceňuji, je nejen sešit První doušky, který je stejně použitelný pouze, pokud jeden z hráčů četl i hlavní sešit pravidel, ale také list papíru uschovaný hned pod víkem, který hráče nabádá k uschování kartonových plat pro podložení insertu za účelem zachování funkčnosti insertu a nerozsypání komponent po krabici. Taktéž v sešitu nechybí stručně vysvětlený původ všech přítomných druhů alkoholu. U karet je zřejmý důraz kladený na genderovou vyváženost a ne vždy je to uvěřitelné. Rovněž velké destičky ocenění jsou hezké, ale vlastně svou velikostí zbytečné. Mezi nezpochybnitelné klady patří i srozumitelná ikonografie. Proto lze celkově produkci ohodnotit kladně.


Palírna je zábavná ekonomická hra, se solidními komponenty, skvělým insertem a čtivými pravidly. Mechaniky set-collection a push-your-luck jsou zpestřeny mikro engine-buildingem, což podporuje celkový zážitek. Hra je zkrátka jednodušším titulem s dobrou přístupností a lákavými komponenty. Navíc vás odměňuje. Každé kolo něco vypálíte a bez ohledu na míru úspěšnosti získáte nějaké body a peníze. A ve sklepě se zhodnocuje váš sud, výnosy bobtnají a je jen na vás, o kolik příchutí ho obohatíte dříve, než zavane náplastmi a skunkem. Silných odměn se dočkáte i při získání etikety a vylepšení své hráčské desky. Srandu a nadšení zažijete nejen během destilování či získávání příchutí, ale i při předstihnutí soupeře v závodu o splnění požadavků ocenění. Zkrátka spoustu malých věcí, které překvapivě dobře drží pohromadě.

Palírnu bych doporučil zejména pro občasné hraní dospělým, kteří si u bytelného stolu nalejí sklenku a chtějí zavzpomínat na návštěvu destilárny whisky ve Skotsku. Hra ovšem zabere hodně místa, je-li hrána v plném počtu, a bude výzva ji vměstnat na jídelní stůl. Přesto doufám, že REXhry vydají i africké rozšíření.

Nakupujte, investujte, nechte zrát a jistě se vám to vše před očima rozmnoží!

Atmosféru lze podpořit též puštěním si jedné ze šesti audio stop. Stačí zadat na tabletopaudio.com heslo Distilled.

Palírna získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti REXhry.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Rexhry.jpg.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: