Ostrovy Titánů

Atlantida znovu ožívá

Atlantida, legendární ostrov zahalený rouškou tajemna do hlubin mytologie, od nepaměti fascinoval lidi po celém světě. Představuje utopickou civilizaci, která kvůli neznámým příčinám zanikla, ponechávající za sebou řadu otázek a mýtů. Tato záhadná civilizace, zmiňovaná již Platonem, je symbolem ztraceného pokroku a moudrosti. V mnoha vyprávěních je Atlantida zobrazena jako most mezi realitou a fantazií, kde se snoubí pokročilá technologie s magickými silami.

Do tohoto mýtického světa, plného bohatství a pokladů, který se nyní potýká s katastrofou, hráči vstupují s cílem najít nový domov pro svůj lid. Desková hra Ostrovy Titánů, v originále známá jako Orichalcum, je dílem autorského dua Bruno Cathala a Johannese Goupy, kteří vytvořili dynamickou deskovou hru, kde strategie a rychlé rozhodování mohou vést k vítězství. O grafickou stránku věci se postaral Paul Mafayon, který hráčům nabízí pohled do bohatě ilustrovaného světa Atlantidy. Jedná se o hru pro dva až čtyři hráče, kde každý z nich přebírá roli vůdce skupiny objevitelů. Cílem je prozkoumat ostrovy, bojovat s monstry, stavět chrámy a kovat vzácné medailony z mytického kovu orichalku. Hráči získávají vítězné body za povolávání titánů, stavbu chrámů a kování medailonů. Kdo jako první dosáhne pěti vítězných bodů a zbaví svůj ostrov monster, stává se vítězem. A hned na začátku této recenze mohu říct, že každá hra je unikátní díky proměnlivému uspořádání herních komponentů, které zahrnují desky ostrovů, destičky titánů, akční karty, dílky krajiny, destičky monster, žetony budov a další. Hráči postupně odhalují krajiny na svých ostrovech, bojují s monstry, staví budovy a chrámy, a využívají služby titánů pro posílení svých akcí. A to vše se dá stihnout reálně do čtyřicet pěti minut a pro úplné doplnění faktu zmíním, že titul nese ikonku s doporučeným věkem deset plus. Co se týče herních mechanismů Ostrovy Titánů zvládnul i můj osmiletý syn, nicméně je pravdou, že vzhledem ke značnému množství možností a kombinování akcí, úplně neprokoukl strategickou hloubku hry.

Ostrovy Titánů dokáží poutat pozornost hráčů hned na první pohled díky svému bohatému a krásně ilustrovanému hernímu materiálu. Každý prvek je navržen tak, aby posiloval atmosféru mýtického světa. Pod víkem krabice lze najít opravdu velké množství kvalitních komponentů a snad je tedy i škoda, že nemá žádný insert, tzn., vše tam volně lítá a může tedy dojít k opotřebení. Ústředním komponentem jsou čtyři velké kartonové desky ostrovů (pro každého hráče jeden) nabízející dva stupně obtížnosti – na jedné straně je hra lehčí, na druhé těžší, což umožňuje hráčům přizpůsobit hru svým preferencím a zkušenostem. V praxi to znamená, že je menší manipulační prostor toho, kam umisťovat dílky krajin a je potřeba pečlivěji toto rozmisťování, de facto objevování ostrova více promýšlet.

Dalším zásadním a velkým komponentem je deska výstavby, která je společná pro všechny hráče a slouží jako centrální prvek pro akce hráčů. Na kterých se podle počtu hráčů umístí akční karty s příslušně velkým dílkem krajiny. Pakliže některý z dílků krajiny je vulkán, automaticky se na něj vylosuje i některé z monster. Tzn., v tomto místě se hráči střetávají v tom, aby si pro svůj ostrov ukořistili ten nejvhodnější dílek krajiny, s případným malusem v podobě monstra, které rozhodně nechcete mít na svém ostrově, resp., po jeho poražení hráč získá uvedenou odměnu, ale především pro dosažení vítězství musí být od těchto zlořádů vymýcen. A zároveň brát v potaz, vhodnost akce, která je uvedená na dané kartě.

Další, a nutno podotknout i menší centrální komponentou je jedna deska výstavby, na níž se postupně umisťují malé žetony budov podle zvoleného typu terénu krajiny. Kromě toho je v balení k nalezení sedmnáct žetonů vítězství. Na jedné straně každého žetonu je vyobrazen chrám, zatímco na druhé straně se nachází orichalkový medailon. Tyto žetony mají klíčový význam pro sledování pokroku hráčů a dosažení vítězství. Součástí je i sedmnáct kartonových dílků chrámů, které hráči během hry staví a čtyři destičky titánů, jež přidávají další strategický rozměr hře. No a dále je v balení i řada dalších drobností, jako například dvě „platidla“, tzn., nugety orichalka nebo dřevěné figurky hoplitů, čtyři speciální šestihranné kostky využívané v soubojích. Obsahuji klasické číselné hodnoty, jen jedna strana obsahuje symbol lebky, což v praxi znamená automatické poražení monstra. No a pochopitelně nechybí ani česká pravidla, která nejsou nikterak dlouhá. Jak jsem zmiňoval, herní mechanismy nejsou nikterak náročné na pochopení. Co však dělá Titány ostrovů náročné, je jejich kombinování a využívání akcí ve správný okamžik a vhodný výběr žetonů krajiny apod. Navíc je vše výstižně i s příklady popsáno na necelých dvanácti stránkách. Navíc je přiložen i jeden dvojstranný list shrnující vše podstatné, včetně použité ikonografie apod. Ano, jak tomu u her TLAMA Games (ne vždy) bývá, tak herní materiál je jazykově nezávyslý, což nijak nesnižuje kvalitu hry, spíše to jen zmiňuji jako fakt.

Nerad bych v této recenzi opisoval celá pravidla, nicméně je pravdou, že mechanismy Ostrova Titánů jsou pečlivě promyšlena tak, aby poskytly hráčům bohatý a poutavý herní zážitek plný rozhodování a strategie. Na začátku hry si každý hráč náhodně vybere jednu desku ostrova a položí ji před sebe libovolnou stranou vzhůru. Tímto výběrem se určuje obtížnost hry, přičemž jedna strana je jednodušší a druhá nabízí větší výzvu. Každý hráč také obdrží dílek metropole, který musí na začátku prvního tahu umístit na svůj ostrov, a dále získá jednoho hoplíta a jeden nuget orichalka​​.

Hra se odehrává na neurčený počet kol, během nichž každý hráč v každém kole provede jeden tah, počínaje držitelem destičky iniciativy. Tato destička určuje pořadí hráčů a přechází mezi nimi v průběhu hry podle toho, kdo má největší počet hoplitů na konci kola. A tento mechanismus se mi opravdu velmi líbí, protože to, že některý hráč bude mít výhodu prvního hráče, není automatickým faktem, ale na základě snahy hráčů. Každý tah hráčů zahrnuje důležité rozhodnutí, jako jsou dvě povinné fáze: výběr akčních karet z desky výstavby a přidávání dílků krajiny k vlastnímu ostrovu a další dvě nepovinné fáze: provedení akce dle akční vybrané karty a zakoupení a provedení dalších akcí. Mezi tyto akce patří boj s monstry, stavba budov a chrámů, nebo povolání titánů, které mohou hráčům v různých fázích hry pomoci, těžby nuget orichalka nebo povolání hoplitů z kasáren apod​​.

Konec hry nastává, jakmile jeden z hráčů dosáhne pěti vítězných bodů a přitom nemá žádná monstra na svém ostrově. Kolo, ve kterém toto nastane, se nedohrává a tento hráč se stává vítězem. K dosažení vítězství je nutné efektivně kombinovat různé herní strategie a přizpůsobovat se proměnlivým podmínkám na herních deskách. V průběhu hry je důležité sledovat akce ostatních hráčů a adekvátně na ně reagovat​​. Proč? Protože některé vítězné body jsou trvalé (stavba chrámu a koupení orichálkového medailonu) a některé vám mohou uzmout protihráči – přivoláním titánů. Tito titáni představují mocné spojence, kteří hráčům pomáhají různými způsoby. Například, Hyperión zdvojnásobuje těžbu nugetů orichalka, což může hráčům výrazně pomoci v dosažení vítězství. Titán Theia umožňuje stavbu dalšího objektu, jako je budova, chrám nebo medailon, v rámci téže akce stavby apod​​. Pro přivolání titána musí hráči vytvořit oblasti odpovídající typu krajiny titána. Například, přiložením dílku krajiny, který vytvoří oblast tří políček pouště si hráč může vzít destičku titána, jako je Kronos, a vložit jej do slotu na své desce ostrova. Destička titána představuje vítězný bod, nicméně pokud se povede protihráči mít na svém ostrově tři stejné typy krajiny, přivolá titána k sobě.

Jak jsem zmínil, tak při stavbě chrámu lze získat jeden trvalý vítězný bod, ale je to poměrně náročné. Hráči musí brát v úvahu polohu a typy krajiny na svém ostrově. Pokud chce hráč postavit chrám, musí mít vhodnou kombinaci políček různých typů krajiny a zároveň se musí vyhnout políčkům s monstry, protože na sousedících políčkách nelze stavět jakékoliv budovy nebo chrámy. Krom stavby chrámu lze taktéž získat vítězný bod pomoci vykováním orichálkového medailonu. To nevyžaduje žádnou stavbu na svém ostrově, ale bude to hráče stát pět nuget orichalků, což je taktéž dost a dostat je není úplně snadné. Nicméně zase je pravdou, že k tomu může dopomoci využitím titánů.

A to jsem se tu ještě nerozepsal ani o budovách, které zvyšují těžbu orichalků, nábor hoplitů a získání dalších výhod, které se mohou hodit například v soubojích. Ty se dějí výběrem počtu hoplitů (maximálně tři – co hoplit, to jedna kostka na způsobení zranění) a následné hození kostkami. Pokud je součet hodnoty na kostkách vyšší než životy monstra, získá hráč poměrně hezké odměny, včetně přivolání titán apod. Je zde šikovná ultimátní věc, kterou jsem již výše předestřel. Pokud padne na kostce symbol lebky, automaticky je monstrum poražené. Mimochodem soubojů může hráč provést v rámci akce boj kolik chce. Jediné, co to omezuje je počet hoplitů, jenž má hráč k dispozici, resp., které chce pro boj využít. Tzn., lze v jedné akci „vyčistit“ od svých monster celý svůj ostrov, což se teda v praxi neděje. Ale jedno, dvě, možná tři monstra (třeba za použití titána) lze porazit. A pamatujte, že hráč s nejvyšším počtem hoplitů bude v dalším kole začínat, což je výrazná výhoda…

A takto by se dala rozebírat ještě řada dalších herních elementů. Hra Ostrovy Titánů je dle mého názoru ideální pro hráče, kteří mají rádi strategické a tematické deskové hry. Je vhodná pro ty, jenž si užívají plánování a přizpůsobení v rámci dynamického herního prostředí. Hráči, kteří hledají hru s hloubkou a rozmanitostí nabízející nové výzvy a strategické možnosti při každé hře, najdou u této hry to, co hledají. Titul je také vhodný pro skupiny s různými úrovněmi zkušeností. Díky možnosti přizpůsobení obtížnosti mohou hrát spolu začátečníci i zkušení hráči, což činí hru výbornou volbou pro rodinné večery nebo herní skupiny s různorodým složením. Pro nováčky v deskových hrách mohou být Ostrovy Titánů trochu náročnější kvůli své složitosti a množství prvků k zvážení.

Jdeme hodnotit

Hra Ostrovy Titánů je určitě zajímavou deskovou hrou, která kombinuje strategické rozhodování a plánování. Svojí tématikou zasazenou do legendy o Atlantidě a promyšleným herním designem přináší hráčům poutavý zážitek. Rozmanitost herních komponent, včetně proměnlivých ostrovů a rozličných akcí zajišťuje, že každá hra je unikátní a plná nových výzev. Silnou stránkou hry je její schopnost přizpůsobit se různým úrovním zkušeností hráčů. Varianty obtížnosti a možnost vyrovnávat rozdíly mezi hráči umožňují, aby si hru mohli užívat jak nováčci, tak zkušení stratégové. Jediným potenciálním nedostatkem hry může být její složitost pro úplné začátečníky. Proto bych ji doporučil spíše pro zkušenější hráče. Ostrovy Titánů jsou bezesporu působivou hrou přinášející hráčům hodiny zábavy a strategického myšlení. Je to hra, která osloví milovníky deskových her hledající dobrodružství, strategii a proměnlivé herní scénáře.

Ostrovy Titánů získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti TLAMA Games

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je TlamaGames.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: