Osadníci z Katanu: Rychlá karetní hra

Osadníci z Katanu je v deskoherním světě pojem, který určitě znají masy lidí. Troufám si tvrdit, že je má ve své domácnosti řada i jen občasných hráčů stolních her. Oblíbenost byla (a nejspíš stále je) natolik velká, že pro tuto strategicko-budovatelskou hru postupně vyšla spousta rozšíření nebo samostatně hratelných tématických her, jako třeba Star Wars nebo Hra o Trůny. Pochopitelně nechybí ani dětská verze určená těm nejmenším. Troufám si říct, že Klaus Teuber při vymýšlení herního designu v polovině devadesátých let minulého století snad ani netušil, jak velkého věhlasu Osadníci z Katanu dosáhnou. A že vám ze světa Osadníků chybí nějaká kapesní verze vhodná na cesty? Nezoufejte, i na tohle autoři mysleli a doplnili tak hru Osadníci z Katanu: Rychlá karetní hra.

O celé osadnické univerzum se v českých luzích a hájích hezky stará společnost Albi, která našincům vše plně lokalizuje do rodného jazyka, abychom si hru mohli všichni užít. A nejinak je tomu i v případě této menší záležitosti vhodné pro 2 až 4 hráče s doporučeným věkem od 10 let na přibližně 45 minut (ačkoliv ze zkušenosti se jedna partie dá zvládnou bez problémů za půlhodinku).

Krabička minimalistických rozměrů se bez problémů vejde do batohu nebo i do větší kapsy, takže ji lze snadno kamkoliv přenést a užít si hru téměř kdekoliv. Úplně v klidu se dá hrát třeba ve vlaku v kupé na sedačce nebo na rozložitelných stolcích. Pro tuto chvíli se ale od cestování dostáváme zpět ke krabici. Po odkrytí víka (či spíše víčka) najdeme 110 karet zabalených do celofánu a poměrně krátká česká i slovenská pravidla, jejichž přečtení vám nezabere více než 5 minut a pochopení veškeré herní mechaniky je triviální.

Podobně, jako ve velkých Osadnících z Katanu, jsou i zde zdroje zastoupeny 67 kartami zdrojů. Konkrétně budete pracovat s cihlami, dřevem, rudou, vlnou a obilím. Budovatelská stránka je zastoupena 38 kartami staveb, mezi nimiž naleznete karty cesty, vesnice (otočením se změní v město), rozvoje města a pár karet rytířů. Pro každého hráče je k dispozici přehledná karta s informacemi kolik a jakých zdrojů je zapotřebí na stavbu toho či onoho. No a jako taková třešnička na dortu je tady i karta osudu, kterou však použijete jen při hře 3 nebo 4 hráčů.

Příprava hry je velmi svižná. Roztřídíme jednotlivé stavby a dáme je doprostřed stolu lícem nahoru. Hromádka zamíchaných karet surovin lícem dolů bude tvořit dobírací balíček. Z něj otočíme 5 vrchních karet a vytvoříme tržiště pro všechny hráče. Nakonec si z dobíracího balíčku každý hráč vezme 3 karty a abychom nezačínali úplně na zelené louce, každý obdrží jednu cestu a jednu vesnici a jdeme na to. Nechceme zbytečně zabíhat do úplných detailů, takže to vezmeme spíš jen v rychlosti.

Jeden tah každého hráče se skládá ze tří na sebe navazujících fází. Nejdříve si můžete vyměnit nehodící se suroviny na tržišti za jiné, zkusit štěstí z dobíracího balíčku, případně zkusit zkomplikovat život jinému hráči a náhodně si s ním vyměnit jednu nebo více karet surovin. Ve druhé fázi budete za suroviny najímat rytíře nebo postavíte další cesty či vesnice, které můžete povyšovat na města a pak je rozšiřovat třeba o radnici, kostel, citadelu nebo cech obchodníků. A k čemu to všechno? Tak například za jednotlivé stavby obdržíte vítězné body. Kromě toho vám vybudované cesty určují kolik budete moci v první fázi vyměnit surovin nebo najatí rytíři vám zase umožní ve třetí fázi hry dobírat suroviny z dobíracího balíčku.

Po případném dobrání surovin je na řadě další hráč a tak se všichni střídají neustále dokola, dokud některý z hráčů nedosáhne 10 bodů, čímž se stane vítězem. Jak jsme zmiňovali na začátku, dá se to většinou zvládnout rychleji než za uvedených 45 minut, ale dost možná délku hry ovlivňuje i počet účastníků.

Na počtu hráčů závisí i úprava některých pravidel. V honbě za vítěznými body se u partií se 3 nebo 4 hráči používá navíc karta osudu, která může určit, že hráč vedle vás přijde o cestu nebo rytíře. Tyto loupeže se dějí v případě, kdy právě tyto „komodity“ došly. Je to vcelku příjemné zpestření, se kterým ovšem musíte počítat. Aby to nebylo zase tak jednoduché, autoři umožnili hráčům alespoň trochu se bránit díky kartě citadely nebo kostela, kteréžto ubrání jednoho rytíře, resp. první tři vybudované cesty.

Za zmínku stojí, že podle údajů na krabici je možné hrát maximálně ve 4 hráčích, ale v pravidlech navíc existuje varianta pro až 6 účastníků, pokud máte k dispozici dvě balení této hry, například když budete hrát s přáteli, kteří jsou také vlastníky Osadníků z Katanu: Rychlé karetní hry. Na druhou stranu bychom při větším počtu účastníků asi raději sáhli po některé větší hře z tohoto univerza, protože při tolika hráčích už tato karetní hra zřejmě přijde o svou hlavní devizu, kterou je bezesporu svižnost.

Podle nás je tato hra naprosto ideální na zkrácení času například při cestování a nebojíme se ji označit i jako filler, tedy titul vhodný pro vyplnění odpočinkového času třeba mezi epochální intergalaktickou bitvou a budováním nové civilizace, které vám jinak zaberou celý večer. Jedinou drobnou výtkou snad může být to, že vám tato hra možná velice rychle zevšední, i navzdory množství různých možností spojených s jednotlivými stavbami.

Hodnocení 4 z 5

Osadníci z Katanu: Rychlá karetní hra je velmi svižná a zároveň taktická záležitost, těžící ze stejnojmenného úspěšného univerza, o které se u nás stará společnost Albi. Chytře získáváte a měníte suroviny, za které stavíte cesty nebo města, která následně rozšiřujete o stavby přinášející speciální schopnosti. Vše je oceňováno body a kdo jako první získá 10 bodů, stává se vítězem. Možná to na první pohled vypadá triviálně, ale bez promyšlené strategie se určitě neobejdete. Rozhodně to bude platit minimálně pro několik prvních partií. Dlouhodobější hraní vás možná časem bude nudit, protože budete mít tendenci uchylovat se ke stejným opakovaným postupům. Na obranu autorů je vhodné zmínit, že Osadníci z Katanu: Rychlá karetní hra se nijak nesnaží být něčím, u čeho strávíte celý dlouhý večer. Nicméně jako vhodnou zábavu na cesty nebo jako „výplň“ mezi složitějšími a časově náročnými herními tituly můžeme tyhle malé Osadníky vřele doporučit.

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: