Přebíjená, kdy z číslic skládáš čísla.

Karty hodnot jedna až devět v šesti barvách.

Úvod

Z kraje roku nám speciálka HRAS dlouhodobě spolupracující se švýcarským vydavatelstvím Helvetiq přinesla další jejich novinku v české podobě. Tentokrát se jedná o abstraktní karetní hru zasazenou tematicky mezi staré Vikingy. Jejími autory je trojice jihokorejských tvůrců Yohan Goh, Hope S. Hwang a Gary Kim. Jejím ilustrátorem je pak Crocotame, který se podílel i na nadcházející švýcarské vydařené novince Strato, ve které se snažíte ovládnout počasí.

Odin je malá karetka o padesáti čtyř kartách, kdy jsou v šesti barvách zastoupeny hodnoty jedna až devět po jedné kopii. Cílem je zbavit se všech karet na ruce. Zbylé karty se počítají záporně jako trestné body. Je hráno na několik partií. Jakmile jeden z hráčů dosáhne minus patnáct bodů (či jiného hráči stanoveného limitu), hráč s nejmenším množství trestňáků vítězí.

Rozdáno pro tři hráče. Vynášející hráč položí na stůl pouze jednu kartu. Ostatní ji mohou již přebíjet i vícero kartami, ale vždy nová kombinace musí být složena ze stejného počtu karet či o jednu kartu navíc, než-li je aktuální kombinace na stole. Kombinaci dvou karet tak lze nahradit kartami dvěma či třemi, nikoliv již čtyřmi.

Průběh hry

Hráči zamíchají všechny karty a každému je rozdáno devět karet pro partii. Žádné další karty se z balíčku během partie nedobírají. Ve svém tahu hráč buď zahraje kartu či karty a pokusí se jí či jimi přebít stávající hodnotu na stole, anebo se vzdá tahu. Toto pasování ho však nevyřazuje z partie a v kterémkoliv příštím tahu se smí vrátit do hry. Zkrátka jen promešká příležitost se zbavit karet na ruce.

První hráč partie vynese jednu kartu, následně kdokoliv smí vynést stejný počet karet či o kartu více, než jaké je množství karet na stole. Stěžejní je pojetí čísel. Hodnota single karty je rovna číslu na ní, vícero karet je však tvořeno číslicemi, ze kterých hráč skládá číslo a to sestupným způsobem. Jinými slovy karty hodnot devět, čtyři, dva nedávají dohromady součet patnáct, nýbrž trojmístné číslo devět set čtyřicet dva. Vynáší-li hráč sadu karet, musí buď být stejné hodnoty napříč barvami, anebo se musí jednat o hodnoty ve shodné barvě. Jakmile hráč vynese sadu karet, kterými přebije na stole tu stávající, z právě poražené sady si musí vzít na ruku jednu libovolnou kartu. Zbylé karty poražené sady jsou odhozeny stranou. 

Vynese-li hráč sadu, kterou jeho soupeři neporazí, jinými slovy pasují a na řadě je opět on, aniž by se něco změnilo, je sada ze stolu odstraněna a tento hráč vynese novou individuální kartu. Tedy zahrál úspěšně a dostane příležitost se zbavit jedné karty navíc.

Leží-li na stole z předchozího tahu kombinace devadesát šest, může ji hráč přebít stejnobarevnou kombinací sedm set čtyřicet dva. Aktivní hráč si z předchozích hnědých karet vezme jednu na ruku a druhou kartu odhodí stranou.

Zhodnocení

Odin je svižná karetní hra, ve které hraje roli paměť a odhadování rizika. Pravidla by mohla být napsána lépe, nicméně jakmile zkusíte první partii, vše se vyjasní. Principem přebíjení sady na stole a přítomným prvkem rozebírání této sady je podobna hře Scout/Cirkus, nicméně zde hráč rozebírá úspěšně přebitou sadu a nikoliv sadu, kterou není schopen přebít, pročež snižuje její hodnotu. Zkrátka je to zde mechanicky poskládáno jinak a jednodušeji. Odin je prostorově nenáročný a lze ho tak doporučit na cesty a to i do vlaku.  

Ve dvou hráčích je doporučeníhodné ze šesti barev dvě vyřadit a hrát pouze se čtyřmi, jinak se sady skládají špatně a zážitek je hodně rozhozen náhodným rozmícháním barev. Toto doporučení vzešlo od tvůrců v jednom videu, ale v pravidlech se jej člověk bohužel nedočte. 

Hra se původně jmenovala Valhalla a měla být o tom, jak padlí bojovníci jdou do vikingského nebe. V současné podobě jsou mezi ilustracemi nejen bojovníci, ale i věštkyně, bard či léčitel. 

A co vy? Vidíte v Odinovi původní myšlenku autorů?

Odin získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti HRAS.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: