Nova Luna

Nemohu se ubránit, ale v posledních měsících na trhu s deskovými hrami přibývají abstraktní tituly, jako houby po dešti. Ne, že by to bylo špatně, to určitě ne, ale nemohu se nezmínit, že tento trend registruji. A vlastně proč ne. Nepotřebujete mít za všech okolností na stole karty nebo postavičky z více nebo méně známých hrdinů z komiksů, filmů nebo seriálů. Vaše představivost při hře je tedy spíše na vás, co v ní vidíte jako nějaké to „příběhové“ pozadí. Příkladem může být měsíční fáze nov, tedy fáze, která je už od pradávna považována za nový začátek, příležitost, možnosti… Cokoliv jen si dokážete představit. Třeba vaši novou vizi. To však je třeba naplánovat, aby nový měsíc nebyl zatracen. To vše můžete hledat ve strategické hře od TLAMA games nesoucí název Nova Luna )z latinského nový měsíc, tedy nov).

Za tímto titulem můžeme hledat dva zkušené matadory deskoherního světa, tedy: Uwe Rosenberga a Corné van Moorsela. A je to na Nova Luně opravdu znát, protože ve své podstatě kombinuje hry již známe od výše zmíněných borců. Spojte Patchwork s Habitats a máme tu záležitost, jenž nyní v redakcí dřímáme v rukou. Pro úplnost zmíníme, že hra je určená pro 1 až 4 hráče s doporučeným věkem od 8 let na přibližně hodinku hraní.

Před pár dny jsme vám již přinesli článek věnovaný unboxingu, tedy popisu toho, co se skrývá pod víkem krabice – můžete si jej přečíst zde. V krátkosti se v krabici nachází velmi krátká česká pravidla, 1 měsíční kruh, 68 destiček ve čtyřech barvách (17 v každé), 84 žetonů (21 žetonů v barvě každého hráče), figurka měsíce a … a to je vše…. Rád bych autory pochválil za parádní pravidla a TLAMA games za parádní překlad. Nebudu zastírat, že jejich čtení, přehlednost a jasnost napomáhá ve velmi brzkém startu do hry. Jinými slovy, do cca 10 minut můžete začít hrát.

Pojďme tedy ke stolu a začněme si hrát. Doprostřed stolu dáme ozubený měsíční kruh (znázorňující fáze měsíce) a do každé vnější mezery vložíme jeden náhodný dílek (do herní mezery dejte figurku měsíce místo destičky). Zbylé destičky zamíchané odložíme bokem lícem dolů, abychom z nich vytvořili dobírací balíček. Každý hráč si vezme 21 žetonů v barvě, jenž si přejí a jeden žetonek hned použijí a vloží jej na vnitřní počítadlo měsíčního kruhu.

Zvolíme si prvního hráče a jdeme na věc. Aktivní hráč si může vybrat jednu z tří destiček nacházející se před figurkou měsíce. Po jejím vybrání si destičku vezme a na volné pole přesune figurku měsíce. Na této destičce je mimo jiné znázorněno i číslo, o které si hráč posune žeton na počítadle měsíčního kruhu. Pokud je měsíční kruh bez destiček, musí být doplněny. Kdo je další na řadě? Prostě a jednoduše hráč mající žeton na počítadle měsíčního kruhu nejvíce vzadu. Jinými slovy, můžete hrát i vícekrát po sobě. Na začátku hry se rozhodujete mezi „lukrativními“ destičkami, které vás však posunou o velké množství polí kupředu, nebo méně zajímavými destičkami, jenž však zaručující, že určitě přijdete brzy na řadu. V pozdějších fázích volíte destičky spíše podle potřeby.

Jaké potřeby? Jde o to, že ze získaných destiček si tvoříte před sebou vlastní mapu nebo mozaiku – říkejme tomu, jak chcete. Ona destička, obsahuje krom čísla, taktéž různé úkoly, v podobě různě navzájem propojených barevných destiček. Jestliže se vám některý z těchto úkolů povede splnit položíte na něj žeton. Vítěz je pochopitelně ten, kterému se povedlo zbavit jako prvnímu všech žetonů.

Čili, jde o jakýsi závod, ve kterém vyhrává ten, jenž své kroky dobře a takticky promyslel dopředu. Bohužel tomu není taktéž úplně pravda. V závěrečných fázích to může být čekání na jednu jedinou destičku, která vám ne a ne přijít. Další věcí, co stojí určitě za zmínku je fakt, že první hráč má malou výhodu díky tomu, že začíná a má tedy o jeden tah navrch před ostatními. A vy v naději ve vítězství dřímajíc svůj poslední žeton spatřující váš nadcházející počin za vítězný nenastane jen díky tomu, že vás předběhl kolega, jenž shodou okolností začínal jako první.

Nicméně tyto fakta neberte jako výrazné výtky, spíše jako menší hnidopišství na jinak parádní odsýpající hře, ve které na nic nečekáte. No i když, pakliže hrajete ve třech nebo čtyřech lidech mohou se hráči, jenž nejsou na řadě trošku nudit, protože čekají až na ně přijde řada a nemohou nic plánovat nebo promýšlet, dokud nevidí aktuální rozpoložení u měsíčního kruhu. Ale ve dvou hráčích neskutečný zážitek, kde na nic nečekáte a vše příjemně plyne.

Během toho všeho se můžete kochat nádherným grafickým zazřením. Abstraktní hry úplně nemohou čerpat z grafických skvostů jednotlivých univerz. Zde je to opravdu jen a jen záležitost grafických virtuózů a v případě Nova Luny mám pocit, že jsem na jedné z nejluxusnějších výstav abstraktního umění využívající měsíční tématiku. Za to si určitě tento titul zaslouží palec nahoru.

Hru jsem zkoušel hrát i se svým pětiletým potomkem (tříletá dcerka je opravdu ještě malá) a je pravdou, že na to ještě malý a hru jsme si ani jeden neužili. Tím netvrdím, že některý jiný mrňousek by to nezvládl. Ale chtěl jsem to zkusit, protože před pár dny syn došel ze školky a oznámil mi, že už chce hrát jen těžké hry, protože je předškolák – tak jsme to zkusili. Byť hra ve své podstatě kombinuje tři herní mechanismy, ale i tak jste nuceni přemýšlet, jak vaši mapu budovat, tak abyste docílili co nejrychlejšího splnění všech úkolů. Pro běžné hraní s kýmkoliv dospělým mohu vřele doporučit a vše si užijete nadmíru dobře. A věřte, že u jedné hry rozhodně nezůstane.

>

Hodnocení – 4 z 5

Pojďme si tedy Nova Luna pěkně zrekapitulovat. Na první pohled jde o neskutečně graficky přitažlivou abstraktní hru. Chápu, že se určitě najde pár jedinců, kterým se nezalíbí, ale vyobrazení jednotlivých fází měsíce, stejně tak i veškerých grafických komponent a přebal samotné krabice je fakt parádní. Na pohled druhý jde o spojení her Patchwork s Habitats, což není výtka, protože oba tyto tituly fungují skvěle, což lze říct i o Nova Luna. Snad jen hnidopišství mě nutí zmínit, že ono strategické myšlení trochu kazí náhoda, na niž budete narážet především v pozdějších fázích hry, kdy budete čekat až se vám do rukou dostane vytoužená destička zabezpečující vítězství, na niž můžete čekat i několik kol – jen prostě až na ni narazíte. Ale co naplat: Nova Luna je i tak příjemnou hrou pro nejedno deštivé nedělní odpoledne. Jestli přemýšlíte nad nějakou abstraktní hrou pro dva nesáhnete vedle.

Nova Luna získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti TLAMA Games.

Hru je možné koupit zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: