Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je Říše her

Noemova Archa

Postavte Archu a zachraňte po páru zvířat, jen ten nejrychlejší může obnovit život na Zemi

Je to tak trochu symbolické, že mojí první recenzí se stává hra Noemova archa. Ta byla dle Bible (novým) začátkem pro lidstvo a tvorstvo na Zemi. Pojďme tedy naskočit na toto bájné plavidlo a nechme se unášet na vlnách dobré nálady a hravosti. Tato plavba je pro celou rodinu a rozhodně se zde nemusíte obávat mořské nemoci.

Klasická velká deskoherní krabice s pěknou kreslenou grafikou odpovídající zaměření na cílovou skupinu v sobě ukrývá velkoryse rozměrnou herní plochu se zeměkoulí uprostřed a čtyřmi soustřednými prstenci kolem ní. Na této 2D podobizně glóbu na nás čeká 14 vyobrazených zástupců zvířecích druhů, umístěných do svých geograficky domácích prostředí. Vnitřní prstenec je bez ikon a slouží k pohybu dřevěné figurky (Noe). Další tři prstence jsou rozdělené na stejný počet polí ve třech barvách – žluté, modré a zelené. Krom ikon zvířat odpovídajícím těm na mapě se na nich objevují ještě ikony planety Země a Archy.

Na každého hráče čeká jeden kartonový 2D model Archy v pěti dílech (poschodích plavidla) s výřezy na žetony zvířat. Velké množství kartonových žetonů opět kopíruje stejné ikony: každý druh zvířete je na osmi žetonech. Dodatečnými jsou žetony Země a větru v mírně větší velikosti, aby mohly být odlišeny hned na první pohled. K tomu jedna šestihranná hrací kostka s barevnými puntíky namísto číslic – po dvou od každé barvy odpovídající polím prstenců.

Pravidla přečtete během chvilky. Jsou celkem přehledně zpracována, navíc obsahují hned několik variant hry, abyste si ji mohli užít ať už mezi dospělými, se staršími dětmi, ale i s předškolními členy rodiny. Krabice určuje hru pro děti od 5 let, ale dodatečné varianty počítají i s dětmi o dva roky mladšími. A po pravdě: zkusili jsme to i s dvouletým hráčem a hrát se rozhodně dalo. Navíc jsme si dovymysleli i další varianty hry, zde je prostor pro Vaši kreativitu. Pokud tedy chcete zasvětit do deskoherního světa dvou či tříleté, tak je Noemova Archa rozhodně dobrou variantou na poli, kde se v češtině zatím tolik her nepohybuje.

V průběhu hry si každý hráč hodí kostkou a dřevěná postavička (Noe) se posune po vnitřím prstenci na nejbližší pole barvy určené kostkou, poté si hodí ještě jednou a daná barva určí, co hráč získá dle odpovídajícího pole v segmentu, kde stojí Noe. Pokud je na poli obrázek zvířete, vezme si jeden žeton zvířete; od každého druhu může získat pouze pár, takže pokud už má oba, tak jeho tah končí bez zisku. V případě obrázku Archy si hráč vezme jedno patro Archy; pokud už nějaké měl, spojí je; pokud vlastní volná zvířata, umístí je do nového prostoru. Ano, zvířata můžete získávat i pokud nemáte aktuálně místo v plavidle. Poslední variantou, která může padnout, je obrázek Země. Každou trojici žetonů Země hráč vymění za žeton zvířete jeho výběru, nebo díl Archy.

Princip je jednoduchý, díky absenci počítání (posun pouze po barevných polích) i textu je hra opravdu přístupná i těm nejmenším dětským hráčům. Díky tématice může být hra použita i ke vzdělávání. Pominu-li náboženskou symboliku, tak si hru můžete upravit třeba tak, že děti musí říct, o jaké zvíře se jedná, jaké zvuky vydává, čím se živí nebo kde ve světě žije; samozřejmě vše musíte upravit dle věku Vašich ratolestí. I tak je ovšem prostor k manipulaci s pravidly i životnost hry (jak dítě roste, můžete zapojovat nové varianty hry) celkem vysoká.

Pokud budete chtít hru udělat kompetitivnější, můžete zapojit ještě žetony větru. Každý hráč dostane jeden a může jej kdykoli v průběhu hry použít jedinkrát proti jinému hráči. Divoké větry přinesou hráči buď zvířecí ztráty nebo poškození plavidla, dle aktuální situace. Tím se dá jednoduše zamávat s vývojem hry, pokud žeton dokážete plně využít správným načasováním.

Hodnocení – 4 z 5

Noemova Archa je jednoduchá hra, principem i pravidly, pro celou rodinu, přístupná pro všechny věkové kategorie. Nejedná se o složitou strategii, ale spíše o zábavné zpestření odpoledne s dětmi. A to se v dnešní době hodí. Navíc v případě zavřených zoologických zahrad se tak děti mohou pokochat zvířecími druhy alespoň tímto způsobem. V neposlední řadě je třeba připomenout i vzdělávací element hry, ať už o samotných zvířatech, o geografii naší planety, nebo i o tom, co že vlastně ta Archa je a k čemu sloužila. Ať už vyznáváte jakoukoli víru, pořád se jedná o fakt z kategorie základních všeobecných znalostí. Zábava je však zajištěna hlavně jednoduchým herním postupem a právě těmi zvířátky, jak ví každý rodič.

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti EFKO.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Efko-1024x353.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: