Moje knihovnička

Jednoduchá a rychlá hra s neotřelým tématem.

V dnešní recenzi jsme si vzali pod náš drobnohled novinku od ADC Blackfire s názvem Moje knihovnička, která je určena pro dva až čtyři hráče s doporučeným věkem osm plus a odhadovanou herní dobou pětadvacet minut na jednu partii. Hra vznikala v Cranio Creations pod původním názvem My Shelfie a jejími autory jsou Phil Walker-Harding a Matthew Dunstan. V této hře si vlastně vystavujete svoje knižní miláčky do knihovny a zároveň se splněním úkolů snažíte získat co nejvíce bodů. Vzhledem k tomu, že i já hodně čtu, pokud zrovna nehraju deskové hry, tak znám moc dobře situaci, kdy se snažím svoje nové knižní úlovky uspořádat do polic. Pojďme se tedy podívat na to, jak tuto situaci implementovali do hry Moje knihovnička.

Co najdeme v krabici?

V krabici na nás čekalo přes sto třicet kartonových dílků k vyloupání. Mezi nimi byly dílky s předměty, žeton konce hry a bodovací žetony. Na dílky s předměty tu máme jeden látkový sáček. Také jsme pod víkem našli dvacet čtyři karet, stojánky na karty osobních cílů, herní plán, křesílko prvního hráče a plastové knihovničky.

Obsah hry.

Jak na přípravu a samotné hraní?

Příprava partie je jednoduchá a opravdu rychlá. Každý z přítomných hráčů obdrží svůj osobní cíl se stojánkem a knihovničku. Na herní plán obývacího pokoje, který umístíme ideálně uprostřed mezi hráče, položíme na příslušné místo žeton konce hry a ze všech žetonů s předměty, které máme dané v sáčku, vytahujeme dílky a náhodně je rozmísťujeme na herní plán. Ve dvou hráčích zaplníme všechny prázdná políčka, ve třech navíc políčka s třemi puntíky a ve čtyřech hráčích i políčka se čtyřmi puntíky. Poblíž herního plánu nachystáme dva společné úkoly a na ně umístíme bodovací žetony. Ty se zvolí podle počtu hráčů a v pořadí od nejnižší hodnoty se položí na úkoly. Zvolíme prvního hráče, kterému předáme křesílko a hra může začít.

Hráči si z herního plánu berou dílky a to v počtu jedna, dva nebo tři kusy. Podmínkami pro odebrání je to, že dílky spolu musí sousedit (tedy tvořit rovnou řadu) a zároveň musí mít každý dílek, alespoň jednu volnou stranu. V pravidlech je názorná ukázka, vy ji můžete vidět na obrázku níže. Tyto odebrané dílky je třeba umístit do jednoho sloupce knihovny a to v libovolném pořadí. Hráč, který jako první zaplní svoji knihovnu, si vezme žeton konce hry. Dokončí se právě rozehrané kolo a partie končí.

Body lze získat za splnění osobního úkolu, nebo podle toho kolik dílků dle přidělené karty zvládneme správně umístit. Dále si přičteme body za splnění společných cílů. Žetony s body si z dané karty úkolu bereme vždy ve chvíli, kdy daný úkol splníme. Posledními body, které lze získat, jsou ty za skupiny dílků stejného typu, jež spolu v naší knihovničce sousedí. Tabulka bodování je na spodní straně herního plánu. Vyhrává ten, kdo získá nejvíce bodů.

Částečně zaplněná knihovnička v průběhu partie.

Celkové shrnutí a hodnocení hry

Hra ve dvou hráčích je opravdu rychlá a vždy jsme se dostali na čas kolem deseti minut na partii. Ve více hráčích se doba prodlužuje, ale vždy ji do těch pětadvaceti minut, které vydavatel zmiňuje, s přehledem zvládnete. Ve více hráčích také roste rivalita. Je velká pravděpodobnost, že než se na vás dostane řada, tak vám někdo ze spoluhráčů vyfoukne nějaký vyhlídnutý dílek, ale zároveň se tak rychleji odemykají nové možnosti, protože se rychleji dostaneme k dílkům uprostřed herního plánu.

Sáček s dílky.

Když se v průběhu partie stane (a stane se to určitě minimálně jednou), že se počet herních dílků sníží na čtyři a méně, je třeba ty zbývající vrátit do sáčku a znovu nachystat celý herní plán. To může být při více partiích už docela otrava, protože těch dílků na plán skládáme opravdu dost a dílky jsou dost neposedné a snadno si je rozhodíte. Nejlepší je se při přípravě plánu střídat, aby si to každý vyzkoušel.

Chválím opravdu přehledná pravidla. Vysvětlení všech společných cílů na poslední straně hru ještě více usnadní. Všechny kroky zde jsou pěkně popsané a vysvětlené, takže se nestane, že byste nad něčím dlouho tápali. Za sebe také musím pochválit i neobvyklé téma a jakým způsobem je to do hry zapojeno. Nevýhodou by mohla být cena. Ve stejné cenové relaci je možné sehnat po herní stránce zajímavější kousky, ale je dobré zmínit, že komponenty ve hře (plastové knihovničky) jsou určitě podstatným nákladem při výrobě a bez nich by hra nebyla tak zajímavá. Herní věk je podle mého odpovídající, avšak věřím, že herně zdatné děti by ji mohly zvládnout i dříve, díky tomu, že není potřeba nic číst, jen se pokusit splnit dané úkoly. Může se stát, že se nám společné úkoly hodně přebíjí a někdy je takřka nemožné oba splnit. Pak je lepší si vybrat jeden a mít ho na maximum a pak si dělat více skupin žetonů pro závěrečné bodování.

Žetony bodů na společné úkoly.

Hru Moje knihovnička bych doporučila spíše nenáročným hráčům či začátečníkům. Je to spíše jednoduché, oddychové hraní. Ale trochu přemýšlet a lehce předvídat či plánovat je samozřejmě potřeba. Takže pokud vás téma této nové deskovky zaujalo a nemáte přehnané očekávání, tak ji můžete vyzkoušet. Pokud však hledáte spíše něco komplexnějšího a náročnějšího, tak od této hry raději dejte ruce pryč.

Moje knihovnička získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: