Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je říše her

Mercado de Lisboa

Prožijte den v kůži trhovníků v krásné lisabonské tržnici

Mercado de Lisboa (bez českého názvu na krabici, jež by zněl Lisabonská tržnice) je desková hra tvůrce Vitala Lacerdy. Jedná se o menšího sourozence původní hry stejného tvůrce s názvem Lisboa. Zatímco původní hra je velkoformátová a komplexní budovatelská deskovka, tak Mercado je její svižná, relativně rychlá a jednoduchá alternativa, která staví na podobných mechanismech. Možná si ještě vybavíte, že jsme od stejného tvůrce již letos recenzovali „monstr“-hru Escape Plan.

Tržnice otevírá

V bytelné krabici na vás čeká hra s poctivými komponenty – samý karton a dřevo, plast aby člověk pohledal. Vlastně je z něj pouze na míru střižený insert, který udrží všechny komponenty na správném místě i během stěhování. Na to všechno jsme od TLAMA Games tak trochu už zvyklí. Zároveň se jedná o vícejazyčnou verzi – krabice obsahuje původní anglickou verzi spolu s českou, a to včetně pravidel. Samotné herní komponenty jsou jazykově nezávislé.

Jako první naleznete herní plochu zobrazující samotnou tržnici – s chybějící střechou, 25 míst pro jednotlivé stánky a 20 míst pro zákazníky – a přilehlé parkoviště, jež bude sloužit jako nabídka komponentů pro hru. Pod ní 35 destiček zákazníků a stejný počet prodejen, k tomu 12 destiček restaurací. Pro každého z až čtyř hráčů osm dřevěných stánků v pěkných a netradičních barvách.

Dále budete potřebovat zásobu mincí (celkem 48) a semišový pytlík na losování jednotlivých destiček. A pokud budete chtít hrát skrytou variantu hry, pro každého hráče je k dispozici zástěna, za niž si může schovat svůj finanční obnos během samotné partie.

Jednotlivé komponenty jsou řemeslně pěkně zpracované, ilustrace jsou sympatické, přehledné a tematicky ucelené. Pravidla jsou příjemně strukturována a doplněna dnes už obligátními příklady z ukázkové herní partie, na níž jsou jednotlivé mechanismy vysvětleny.

Obchod v plném proudu

Během hry budete umisťovat prodejny na herní plochu, budete odkupovat restaurace, abyste je následně umístili co nejvýhodněji na plochu a samozřejmě se budete snažit uspokojit co nejvíce zákazníků, abyste dosáhli co nejvyšších zisků, protože jen ten nejúspěšnější může stanout na stupních vítězů a stát se obchodníkem dne.

Zprovoznit prodejnu na herní ploše stojí obnos rovný počtu prodejen v daném řádku/sloupci. Pokud získáte restauraci z plochy, její umístění a aktivace Vám přinese jednu minci. Zbytek příjmů Vám zajistí obsluhování zákazníků. Pokud se ocitnete v koutě, můžete ve svém tahu „pasovat“ a získat tak jednu minci tak trochu za nic; naproti tomu ale promarníte jeden svůj tah, což by Vás ve finále mohlo mrzet. Hra je totiž rychlejší a kratší, než by se na začátku mohlo zdát.

V nabídce je z 35 destiček zákazníků vždy jen 12, na ostatní dojde řada v průběhu hry, takže je třeba sledovat „přicházející“ klienty již před vchodem. Vy sami budete mít omezený počet (tří) prodejen, s nimiž budete moci disponovat; ten se bude doplňovat vždy do stejného počtu. Právě tyto faktory zajistí, že bude každá hra jiná a že i když jsou tyto elementy založeny na náhodě, tak mnohem větší podíl ve hře má umění kombinovat a taktizovat.

Chytrým mechanismem je právě obsluhování zákazníků, kdy můžete splnit přání až čtyř zákazníků podle toho, kolik prodejen je na ploše v určitém řádku či sloupci. Čím více zákazníků obsloužíte, tím vyšší jsou samozřejmě zisky, takže nemá cenu držet se při zemi. Zároveň to však znamená též vyšší náklady na otevírání nových stánků. Vybalancování těchto dvou protichůdných mechanik tak, aby výsledek byl kladný, je základní myšlenka hry.

Restaurace však promlouvají nekompromisně do jakéhokoli vyhodnocování zákazníků a jejich nároků a dle svého druhu zvyšují výnosy určitých druhů prodejen. Obchodovat můžete s masem, rybami, rajčaty, květinami či hrozny. Restaurace se zase dělí na sushi bary, čajovny, pizzerie, fastfoody, vinárny a hospody, kdy ty poslední jsou jakýmsi pomyslným žolíkem.

Na nákupy i bez přátel

Mercado de Lisboa myslelo i na obchodníky solitéry, kteří zrovna nemají, s kým se utkat, nebo si chtějí zkrátit večer o samotě. Pro takové případy tvůrci připravili takovou menší „kampaň“. V celkem devíti specifických výzvách můžete vyzkoušet své dovednosti, během nichž žádná hra nebude těm ostatním ani podobná. Každá výzva má svá vlastní pravidla a znatelně se odlišuje od ostatních tím, jak budete hrát či získávat peníze.

Podle výsledku každé výzvy můžete získat až tři body za scénář. Po sečtení celé kampaně se můžete porovnat s připravenou tabulkou. Ačkoli takový druh hodnocení nikdy není dostatečně uspokojivý, celá sólová kampaň se může stát takovou obdobou her jako jsou pasiáns (aka Solitaire). Výzvy nejsou přehnaně náročné, takže Vás neodradí, ale i tak Vás zaměstnají na pár večerů. Alespoň.

Konec prodejní doby

Mercado de Lisboa je opravdu krátká hra. Vejdete se většinou do cca půlhodinky (záleží na přemýšlecím čase jednotlivých hráčů). Pěkně graficky i materiálově zvládnutá hra je výzvou vašich strategických, matematických i improvizačních schopností. Díky chytrému systému hrou nepohrdnou ani hráči, kteří nemají rádi větší podíl náhody. Jelikož pro dosažení vlastních cílů je někdy důležité házet soupeřům klacky pod nohy, ocení hru i fanoušci kompetitivních her. A díky sólovým výzvám se hra řadí k zábavným i pro osamocené večery, jako by tvůrci očekávali nástup karantén a lockdownů. Mercado de Lisboa je totiž jediným tržištěm, do nějž se můžete dostat i v nařízené karanténě.

Mercado de Lisboa získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti TLAMA Games.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Mohlo by Vás zajímat také: