Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je říše her

Escape Plan

Velká bankovní loupež a troufalý útěk z města v Hollywoodském stylu.

Escape Plan je (jak jsme již zmínili v dřívějším článku Escape Plan – Unboxing) monstr-hra. Jen tak pod paži na návštěvu ke kamarádům si ji asi nevezmete, nemáte-li to pouze přes chodbu či přes ulici, při delší cestě už se pronese. Ale zase by byla škoda si ji nezahrát. Věřte, že váha krabice (a její náplně) odpovídá množství herních variant a mechanismů, stejně jako kvalitě provedení jednotlivých komponentů. Ty jsou veskrze všechny buď ze dřeva (figurky, žetony a kostičky v celkovém počtu 160 kusů) nebo z pevného a bytelného kartonu (herní plán, desky hráčů, žetony, peníze, destičky, klíče a dílky města v počtu 182 kusů), jež jsou doplněny téměř stovkou kartiček, zástěnami hráčů, zapisovacím bločkem a látkovým pytlíkem. Jediný plast v krabici představuje dostatečně velký insert, který udrží všechny komponenty na svém místě i během stěhování, a pár uzavíratelných (zip) sáčků na ty nejdrobnější komponenty.

Důkladná příprava je základ úspěchu

Ve hře se zhostíte rolí bankovních lupičů, jež se po velké práci schovávají a poflakují po městě a všechny získané prostředky mají poschovávané na různorodých lokacích. Hra probíhá ve třech kolech, každé představuje jeden celý den a Vaším úkolem je pohybovat se po městě s cílem získat co nejvíce prostředků ze skrýší a dalších umístění, unikat policii a záškodničit ostatním soupeřům. V průběhu třetího dne se budete snažit uniknout z města. K tomu slouží trojice únikových cest, z nichž vždy pouze jedna zůstane otevřená a použitelná, o čemž budou v průběhu rozhodovat karty hlídek. Pokud se z města o třetím dni nedostanete, automaticky prohráváte. Uniknete-li, bude Vás to něco stát (cena bude vyšší za každého hráče, který již stihl uniknout před Vámi) a mezi uniknuvšími rozhodne o vítězi množství nashromážděných peněz.

Escape Plan si zahrajete v 1-5 hráčích; od 3 výše budete bojovat mezi sebou, ve 2 se do hry zapojí “fiktivní” třetí hráč, jímž bude vyšetřovatelka Sandra, jež bude ovládána vlastním balíčkem karet a bude kroužit městem. V sólo variantě si zahrajete proti “fiktivnímu” soupeři, zkorumpovanému poručíkovi Costovi, jež se bude snažit Vás obrat o peníze z lokací i o Vaši hotovost, a opět se zúčastní i vyšetřovatelka Sandra. Zatímco Sandra je ze 100 % na straně zákona a do konce hry zůstává ve městě, tak Costa během třetího dne vždy unikne z města a může se tedy stát i vítězem, pokud bude vlastnit více finančních prostředků než vy.

Město samotné bude tvořit základ hrací plochy, jeho dílky se budou postupně přidávat (2 počáteční + 4 na začátku každého kola) a možnosti se tím budou postupně rozšiřovat. Na mapě se budou střídat jednotlivé oblasti – průmyslová, obchodní, obytná a vodní plocha. Krom nich najdete jednotlivé lokace – šestici podniků a trojici skrýší, čtveřici benzínek, polikliniku, nemocnici, kostel, trojici únikových tras z města a stanoviště motorkářských gangů. Pohybovat se budete primárně po vlastní ose, ale můžete využít i metra nebo helikoptéry (výhodné při delších přesunech). Na každém dílku města budete čelit až trojici policistů ze tří kategorií – městští, státní a zásahovka. Na jednom místě nesmí být nikdy více než jeden od každého druhu.

Jednotlivá kola začínají vždy rychlými fázemi příjmů, odkrytím hlídek u únikových cest, rozšířením města a následně změnou pořadí hráčů, jež je odvislé od pověsti. A jelikož jste zloději, tak pověst není čistě pozitivní, ba spíše naopak. V průběhu hry Vám může přinést výhody, ale stejně tak na sebe váže větší pozornost policie a na konci hry z vyšší pověsti plynou vyšší náklady při úniku z města. Mávat kolem sebe nepokrytě penězi a rozhazovat je holt vždy vzbudí otázky a přivábí zvídavé oči zákona.

Provedení je vysoce taktická záležitost

Nejdůležitější z šesti fází kola je ta pátá, akční. (Šestá již sestává pouze z úklidu a přípravy pro další kolo/den.) Akce zaberou většinu herního času a záleží jen na rychlosti Vašeho rozhodování, na jak dlouho se Vaše partie natáhne. Nutno říct, že variant, co dělat, je mnohem víc, než je možné stihnout, takže výběr každého kroku bude znamenat propočítávání, přemýšlení, váhání, pochybování a nejistotu. Stejně tak však bude každá hra jiná, protože nikdy nevyužijete všechny možnosti a veškerý potenciál hry. Zároveň bude náročnější se hru naučit, protože těch variant je opravdu hodně a ač mnohé z nich nepoužijete, je nutné je znát, abyste si mohli užít tento závod s časem opravdu naplno.

V každém dni Vás čeká tři až pět akcí: tři během dne jsou pevně dané – ráno, odpoledne, večer; další 2 (noc a úsvit) můžete využít pouze, pokud získáte žeton či výhodu akce navíc. V každé části dne se můžete rozhodnout mezi odpočinkem (občas je třeba dočerpat sil, ale zase ne moc často, přece jen jsou čas peníze a zahálkou ztrácíte více než si dovedete představit) nebo pohybem. Právě ten je základním prvkem hry. Během pohybu se přesouváte mezi oblastmi a lokacemi, ale při přesunu mezi dílky města se musíte vyhýbat policii. Respektive musíte využít prostředky k jejich manipulaci a oklamání, jinak si při úniku přivodíte zranění.

A kam se přesouvat? Toť otázka. Každý krok je taková malá Sophiina volba (nesnažím se nic zlehčovat, jen obrazně vystihnout náročnost a důležitost každého rozhodnutí). Benzínky, únikové cesty, podniky a skrýše Vám mohou přinést finance – buď ihned v řádu tisíců nebo do konečného hodnocení v řádech desítek tisíc. Ty jednotky budete potřebovat na jednotlivé herní úkony, ty desítky zase rozhodnou o vítězi. Zároveň můžete získávat karty kontaktů, žetony pomůcek či vybavení nebo klíče od schránek. V nich na Vás čekají další peníze. Na stanovišti gangů si můžete najmout motorkáře k dalším úkonům. Ty patří k vedlejším akcím: pomoc při úniku před policisty, snížení pověsti, využití heliportů k delším přesunům, využívání kontaktů, vybavení a pomůcek ve svém držení, léčení se.

Na Vaší herní desce máte omezený prostor pro tyto komponenty, jež se po použití deaktivují (většina se dá aktivovat během odpočinku), nebo je můžete nahrazovat dalšími. Další pole pro tyto komponenty můžete odhalit, pokud si zpřístupníte žetony výhod – každá taková výhoda Vás bude něco stát, ale zároveň Vámpřinese (krom okamžité výhody) i bonus na konci hry. Všech prostředků budete mít nedostatek a je nutné s nimi rozumně nakládat a své akce promýšlet na více kroků dopředu, abyste se nevyčerpali dříve, než vůbec získáte první balíky peněz ze svých skrýší.

Hodnocení – 5 z 5

Prací s herní deskou hráčů Escape Plan připomene třeba Great Western Trail. Společné mají i barevné schéma – vše je opravdu hodně barevné, plné ikonek a piktogramů, z nichž každý představuje nějaký herní mechanismus, komponent či akci. Při první partii hra může být zmatečná až odrazující, ale pokud vydržíte, dočkáte se slušné porce napínavé zábavy. Ne náhodou je hra inspirována (téměř kultovními) filmovými trháky na téma velkých loupeží. Jednu takovou budete prožívat na svém stole. A rádi se budete chtít pustit do další.

Vracím se k přirovnání k monstru. A myslím to hlavně velikostí hry a šíří možností, jinak je hra velice sympatická, hratelná a neodložitelná (ano, i kvůli své váze). Fakt, že se obejdete bez plastových herních částí je milým bonusem, jenž by ale trochu zapadl, pokud by hra nebyla tak promyšlená a propracovaná. Díky Tlama Games za silný herní zážitek za hranou zákona!

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti TLAMA Games.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

One Reply to “Escape Plan”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: