Khora: Zlatý věk

Novinka od BoardBros nenabídne epické momenty, ale příjemnou a přístupnou zábavu.

Prakticky každým dnem by se na skladě všech deskoherních speciálek měla objevit hra Khora: Zlatý věk. Jedná se o překvapivě přístupnou euro hru s budovatelskou tématikou. V roce 2021 ji na trh přinesla společnost IELOO, o rok později se dostává i na český trh v lokalizaci od nakladatelství BoardBros. Zaslouží si pozornost, kterou se jí dostávalo na loňském Essenu?

Khora je hra pro 2-4 hráče (ke stažení je i solo mód) s doporučeným věkem od 12 let. Herní doba je závislá spíše na přemýšlivosti hráčů, než na jejich počtu a většinou se pohybuje lehce nad 60 minut. Během této doby se stanete vůdcem jednoho starověkého řeckého státu, který se pokusíte dovést k zaslouženému bodovému vítězství. Khora se dá řadit mezi euro hry, i když obsahuje kostky a náhodné karty událostí, které se vyhodnocují každé kolo. S náhodou jde přesto pracovat a během testovacích partií jsme nezaznamenali situaci, kdy by nás kostky nebo tažená karta nějak zásadně zařízly.

Jak se to hraje?

Herní kolo je rozděleno na několik fází, které jsou přehledně sepsány i na desce hráče. Spolu s dobře zvládnutou ikonografií, tak prakticky není třeba dohledávat nic, kromě úvodního rozestavení, v pravidlech, která jsou mimochodem velmi přehledně napsaná a obsahují i subvariantu hry přímo od BoardBros.

Nejprve se odhalí karta události, která na konci celého kola zvýhodní, či potrestá jednoho či více hráčů, dle jejich aktuálních parametrů. Máte tak možnost tažené kartě přizpůsobit svoji aktuální taktiku. Dále si vezmete svůj příjem a následně vrhnete kostkami, které máte na počátku pouze dvě. Hodnota na kostce udává typ akce, který můžete provést bez toho, aniž byste na ni museli spotřebovat vaše občany. Pokud hodíte šestku, můžete provést všechny akce od nuly do šesti, pokud například hodíte čtyřku a chcete akci s hodnotou pět, musíte doplatit jednoho občana ze své stupnice. Dále dojde k vyhodnocení akcí, rozvoji vašeho městského státu (za peníze) a následně i k vyhodnocení akce. Takto se během hry odehraje celkem 7 kol. Před počátkem ještě provedete draft karet, které ve spojení s vámi vybraným či vylosovaným městským státem určí předpoklady pro vaši vítěznou strategii.

Insert už v základním balení

Než se dostaneme k hodnocení hry, podíváme se na materiálové zpracování. Hned první zmínku si zaslouží dvouvrstvé desky městských států, které fungují skvěle. Stejně jako insert, do kterého můžete během chvilky sklidit celou hru, aniž by došlo k promíchání jednotlivých chlívečků. Ke hře je možné dokoupit i kovové mince. Celková produkční kvalita je velmi vysoká a jedinou výtku mám k barevnému rozlišení jednotlivých hráčů. Modrá a zelená jsou si natolik blízké, že se nám během testovacích partií několikrát stalo, že jsme posunovali žetonky jiného hráče. Dobré osvětlení a dostatek pozornosti však tento problém eliminuje.

Dojmy z hraní

Khora je hra o budování vašeho městského státu. Za každý je však třeba hrát trochu jinak, a přizpůsobit byste se měli i tomu, co jste si na počátku hry nadraftovali. Zvyšuje to totiž vaše šance na vítězství. Pokrok vašeho lidu je prezentován několika stupnicemi. Při první hře jsme se báli jisté nepřehlednosti, po pár kolech jsme se však všichni zorientovali a navíc díky pokroku na stupnicích jsme získali i tematický pocit rozkvětu a větších možností. Naproti tomu vůbec tematické není dobývání. To je symbolizováno braním si jistých žetonů průzkumů. Ty se liší barvou a odměnou. Pro zisk každého žetonu je však třeba jinak silnou armádu a každý pro vás bude znamenat jiné ztráty. Je škoda, že místo anonymních žetonů na stupnici tvůrci nesáhli například k mapě, ze které byste mohli mít jistě lepší pocit z dobývání. Přeci jen dobýt město na mapě a vzít si jeho žetonek by bylo takové zajímavější.

Hra má také minimální interakci mezi hráči. Ovlivňujete se prakticky jen tím, jaký žetonek slávy si při dobývání zvolíte. Ve hře jsou ve třech barvách, a někdy se vám může stát, že se svoji silou armády můžete získat pouze jeden žetonek potřebné barvy k tomu, abyste například mohli rozvinout svůj stát, nebo zahrát kartu, ale soupeř vám jej vyfoukne. Takových situací je ale i v plném počtu hráčů velmi málo. Nedostatečný mi také přišel balíček událostí, které se po pár hrách začaly nepříjemně opakovat. Určitě by se dalo vymyslet něco nového například v případném rozšíření, které by mohlo přinést i novou akci, která by navýšila interakci mezi hráči. Mrk, mrk. Na druhou stranu je mi jasné, že existuje celá řada hráčů, která má naopak ráda hry, kdy je každý na svém písečku. Právě tento koncept hry umožňuje po většinu hry i simultánní hraní, díky kterému hra dobře odsýpá. Co se týče míry interakce, rád ji přirovnávám například k základní krabici Settlerů.

Co se mi na hře líbí je její přístupnost. Pravidla vysvětlíte opravdu za chvíli, herní principy jsou logické a přehledné, a navíc výborně značené ikonografií na desce vašeho národa. Hra velmi příjemně plyne. Máte při ní možnost dělat celou řadu menších rozhodnutí, což je dobré především proto, že u hry nejsou dlouhé průtahy a pořád se v ní něco děje. Při testování jsme zkoušeli různé výherní strategie, a líbilo se nám, že jsme našli několik cest k vítězství. Důležité je ovšem vždy využívat specifika vašeho státu. To naráží na znovuhratelnost. Ta není nijak špatná, ale počítejte s tím, že když budete hrát potřetí za sebou za Spartu, tak vaše herní rozhodnutí budou muset být vždy velmi podobná, abyste měli šanci na úspěch.

Co se týče počtu hráčů, zkoušeli jsme hrát ve dvou, třech i čtyřech a nepřišlo nám, že by v pocitu ze hry byly nějaké zásadní rozdíly. Snad jen ve čtyřech bylo při souběžném hraní trochu chaosu a občas jsme zapomněli posunout žeton na některé ze stupnic.

Závěrečné shrnutí

Khora není dokonalou hrou, ale i když jsem k ní po nastudování pravidel přistupoval s mírnou skepsí, příjemně mě překvapila. Jedná se o velmi přístupné a příjemně plynoucí euro, které má opravdu rozumnou herní dobu, během které máte pocit, že jste toho relativně hodně udělali. Oceňuji ikonografii a popis herního kola na desce, díky čemuž se do hry velmi dobře zpětně vrací. Hru bych doporučil spíše mírně zkušenějším hráčům, nebo těm, kteří si rádi zahrají něco trochu oddychového, při čem neutaví mozkové buňky. Hra má své chyby a nebude pro každého (především náročnější hráči budou možná ofrňovat nos), čas při ní ale velmi příjemně plyne a minimálně moje hlavní herní skupina si ji několikrát vyžádala i po testovacím hraní, což o něčem svědčí.

Khora: Zlatý věk získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti BoardBros.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: